Ana SayfaIOS HaberleriApple Yaptığı Kâr oranına Kendi bile şaşırdı

Apple Yaptığı Kâr oranına Kendi bile şaşırdı

-

Apple yaptığı kar oranı karşısında kendi bile şaşırdı. Temmuz-eylül dönemine ilişkin finansal sonuçlarını açıklayan firma bu süreçte 11,1 Milyar dolar kar elde ederek büyük bir başarıya imza attı. Yeni çıkan iPhone modelleri yeni satılmaya başlamışken bu oranın yıl sonuna kadar daha yüksek rakamlara ulaşması bekleniyor.

Buna göre, şirketin dördüncü çeyrek geliri, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 22 artışla 51,5 milyar dolara, net karı da yüzde 30 yükselişle 11,1 milyar dolara çıktı. Ayrıca, Apple’ın yaptığı kâr dönemdeki düzenlenmiş hisse başı karı, 1,96 dolarla 1,88 dolar seviyesindeki beklentileri geride bıraktı. Apple, 2014 mali yılının son çeyreğinde 41,2 milyar dolar gelir ve hisse başına 1,42 dolarla 8,5 milyar dolar net kar açıklamıştı. ABD’deki birçok şirket gibi Apple’ın mali yılı da ekim ayında başlayıp, bir sonraki yılın eylül ayında sona eriyor.

Satışlar yeni iPhone modelleriyle yüzde 22 yükseldi

Apple’ın, beklentilerinin üzerinde çıkan satışlar, piyasaya eylül ayında sürülen iPhone 6s ve iPhone 6s Plus satışlarının büyük bir katkı sağladığı belirtildi. Şirketten yapılan resmi açıklamasında, eylül ayıyla kapanan 4. çeyrekte satılan iPhone sayısının, 48 milyon 460 binle geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22 artış sağlandığı belirtildi. Ancak satış beklentileri 48 milyon 720 bin iken piyasa beklentisinin altında kalması dikkati çekti.

Apple, mali yılın ilk çeyreğinde 74 milyon 500 bin adet iPhone satışıyla şirket rekoru kırdı. İkinci ve üçüncü çeyreklerde satılan iPhone sayısı ise sırasıyla 61 milyon 170 bin ve 47 milyon 534 bin olmuştu. Şirketin Mac satışları ise son çeyrekte 5 milyon 709 adete çıkarak, yine bir rekora imza attı.

Geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 3 artan Mac satışlarından elde edilen gelir ise 6 milyar 882 milyon doları buldu. Diğer bir taraftan, şirketin iPad satışları 2014’ün son çeyreğine oranla yüzde 20 geriledi. Raporda, ayrıca gelirin yüzde 62’sinin ABD dışında gerçekleşen satışlardan sağlandığı kaydedildi. Bu arada, Apple’ın hisseleri, borsa kapanış saatinden sonra açıklanan mali sonuçların ardından yüzde 3,25 değer kazandı. Ancak, analistler şirketin gerçek değerlerinin yarın belireceğini aktararak borsa’da yükselişin devam edeceğini aktardı.

Apple 2015 yılında neler sattı ?

Apple neler sattı

Satış oranlarına göre en çok iPhone satışları yapılırken karın büyük bir kısmı telefonlardan elde edildi. Peşinden MAC bilgisayarlar yer alırken, Apple servisleri 3. sırada yer aldı. Kullanıcılarına sunduğu hizmetler, uygulamalar gibi alanlardanda ciddi bir kar elde etmiş gözüküyor. Diğer ürünleri ipad, giyilebilir teknolojiler gibi ürünleri ise yüzde 3 ile en küçük dilimi paylaştı.

Teknolojik ürünleri incelediğimiz kanalımıza abone olarak bizlere destek olabilirsiniz

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Please enter your name here