Apple’dan A9 için TSMC hamlesi

a9Samsung‘un A9 chiplerini TSMC‘ye göre daha performanslı üretebileceği konuşulurken Apple‘dan aslında öngörülebilir bir hamle geldi. Apple, Samsung’un 14nm üretim teknolojisine karşın TSMC‘de 16 nm üretim teknolojisi olduğunu biliyor. Aslında arada 2 nm fark var ne olacak demeyin çünkü o 2nm enerji tüketimi ve ısınma gibi performansı etkileyecek konularda işe ciddi şekilde yaramakta.

A9 örneğini 14 nm üretip Apple‘a göndermesine karşın Apple tek bir silicon üreticisine bağlı kalmak istemiyor. Hele bu en büyük rakiplerinden birisi olan Samsung olunca. Her ne kadar ciddi tazminat şartları altında üretim yapılacak olsa da A8 ve A8x lerin büyük çoğunluğunu üreten TSMC ‘yi A9 için de oyunda tutmaya kararlı gözüküyor.

İlerleyen günlerde A9 chipleri için daha fazla bilgiler geleceğinden kuşkumuz yok. Zira bu sene Apple‘ın iPhone 6s ve iPhone 6S Plus gibi isimlerle bile olsa çıkartmaya çalışacağı telefonlarda A8 chiplerini kullanmaya çalışmak Snapdragon 810 gibi yonga ya sahip cihazlar karşısında ciddi bir prestij kaybı yaşaması neden olabilir.

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0