Artık Google İsteklerimizi Yapacak

Günümüzde onlarca kullanmaya değer arama motoru var durumda ancak herkesin bir göz bebeği kullandığı arama motoru vardır. Google yakın zamanda gerçekleştireceği etkinlik sayesinde isteklerimiz yapacak.

Avrupa Adalet Divanı, verdiği kararda kullanıcıların unutulma hakkının olduğunu söyledi. Bunun sonucu olarak Googleın bizlere arama sonuçlarından çıkma olanağı tanıması gerekecek.

Her nekadar Google için yorucu günler beklesede Google’nin bu yapacağı çalışmalar sayesinde kullanıcıların birçoğu yine Google’yi tercih edecek ve Google diğer rakip arama motorlarını geride bırakabilecek seviyeye ulaşacak. Google yakında bizler için bir web form oluşturacak biz bu form aracılığı ile uygun görmediğimiz bağlantıları, açılmayan bağlantıları, virüslü bağlantıları tespit edip bu forum aracılığı ile Google’ya bildireceğiz ve Google’da formu inceledikten sonra kaldıracak. Ancak bağlantının kesin kalkmasını istiyorsanız Form’daki gerekli alanların hepsini doldurun ve kaldırılmasını istediğiniz bağlantının zararlı veya işe yaramaz olduğunu delillerinizle Google’ya bildirin bu tip bir form doldurduktan sonra Google isteğinizi yapmak zorunda olacak.

googleHaklı bir şekilde Google isyan edecek gibi duruyor çünkü milyonlarca kullanıcıdan milyonlarca bağlantı kaldırma formları gelecek ve buda Google’ya işçi sayısını artırmaya gerek duydurabilir buna paralel olarak bütçeye zararlar gelecektir. Google Yöneticisi bu durumu şöyle açıklıyorAvrupa Adalet Divanı’nın yakın zaman önce aldığı karar çerçevesinde Avrupalı kullanıcıların arama motorumuzda yer alan sonuçların kaldırılmasını talep edebilmelerine yönelik bir web formu hazırladık. Mahkemenin söz konusu kararı, Google’ı bir bireyin unutulma hakkı ile kamuoyunun öğrenme hakkı konusunda verilmesi zor kararlarla karşı karşıya bırakmaktadır. Mevcut süreçte, bu konuların ayrıntılı şekilde ele alınması için uzmanlardan oluşan bir danışma kurulu oluşturuyoruz. Bunun yanı sıra, söz konusu kararın doğru şekilde değerlendirilip hayata geçirilmesi için, veri koruması konusunda faaliyet gösteren yetkililerle de birlikte çalışacağız.

İlerleyen günlerde beklenen web form’un başlaması bekleniyor

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0