ASELSAN NANOTAM Ortaklığı

Türkiye teknoloji konularında hızlı atılımlara eskisinden daha fazla önem vererek bu konuda kendini geliştirmesi yönünde bir ivme kazandı. ASELSAN ve Bilkent Üniversitesi’nin ortaklığı ile kurulan savunma, uzay, iletişim ve enerji alanlarında yaygın olarak kullanacağımız küçük ve işlevsel bu malzemeleri artık kendimiz üreteceğiz. 23 Aralık Salı günü fabrikanın temelleri düzenlenecek törenle atılacak.

Türkiye’de Açılacak İlk Çip Fabrikası

İlk kez denenecek olan bu tür fabrikalar ile dışa bağımlılığımız ortadan kalkacak. Bilkent yerleşkesinde yer alan Bilkent Cyberpark Teknokent bölgesinde kurulacak Milli Savunma Bakanlığı İsmet Yılmaz’ın katılacağı törenle temelinin atılması planlanıyor. Türkiye, yapılacak olan bu tesisle savunma radarı, yüksek hızlı tren ve 4G teknolojilerinde kullanılan çipleri üreten dördüncü ülke konumunda yer alacak.

Bilkent Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma Merkezi Başkanı ve AB MikroNano şirketinin Genel Başkanı Prof. Dr. Ekmel Özbey, yaptığı açıklamada ASELSAN ve NANOTAM’ın yıllardır üzerinde çalıştığı nano ve mikro teknolojiler üzerinde durdu.Üretilen çiplerle hedeflenen gelişmelere daha çabuk ulaştıklarını belirten Özbey, bu tür olumlu sonuçlardan sonra ASELSAN ve NANOTAM şirketlerinin daha hızlı gelişmeler kat etmelerini amaçladıklarını; bu iki şirketin, daha da hızlı yükselişe geçirmek için güçleri birleştirme kararı aldıklarını söyledi.İlk açılacak fabrikada üretilen çipler ile daha verimli çalışacak teknolojik ürünlere sahip olacağımızı da sözlerine ekledi.

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0