Ana SayfaİncelemeAsus Zenfone 2 Laser 6"

Asus Zenfone 2 Laser 6″ [İnceleme]

-

Asus’un büyük satış rakamları elde eden Zenfone 2 Laser ailesine 6 inç ekrana sahip yeni bir üye katıldı. ZE600KL kod adıyla tanıtılan bu cihazı inceledik.

Asus geçtiğimiz eylül ayında İstanbul’da gerçekleştirdiği tanıtım konferansında ZenFone Selfie, ZenFone 2 Laser ve ZenFone Go modellerinin tanıtımını yapmıştı. Bu tanıtımda dikkatleri çeken ise 6 inçlik Zenfone 2 Laser ZE600KL modeli idi. Zira bu model dünyada ilk defa Türkiye’de tanıtılmıştı. Satış alanı kademe kademe genişleyen 6 inçlik bu model geçtiğimiz günlerde Türkiye’de yani doğduğu yerde satışa sunuldu. Biz de sıcağı sıcağına büyük ekranlı bu cihazı tüm detaylarıyla inceledik.

Artıları (+)

  • Büyük Ekran
  • Kamera
  • Uygun Fiyat
  • Performans

Eksileri (-)

  • Taşınabilirlik
  • Ulaşımı zor güç butonu
  • Vasat malzeme kalitesi
  • Büyük çerçeveler

Tasarım

ze600kl tasarım

Zenfone 2 Laser ZE600KL‘nin tasarımı ile başlayacak olursak Asus bu cihazda tasarımsal anlamda yeniliğe gitmek yerine varolan tasarım anlayışını korumaya devam etmiş. Cihaz Zenfone 2 Laser ve Zenfone 2’nin birleşimi tasarım çizgilerine sahip. Eğer bu iki cihazın tasarımlarını beğeniyorsanız 6 inçlik Zenfone 2 Laser de hoşunuza gidecektir. Asus son zamanlarda çok sayıda tasarım ödülü kazanmayı başardı. Fakat bize göre Zenfone ailesi modern olmayan bir tasarıma sahip. Tabii tasarım bir zevk meselesidir.

Malzeme kalitesine baktığımız cihazın kasasında ve çerçevesinde plastik malzeme kullanıldığını, arka kapağında ise fırçalanmış alüminyum kapağa yer verildiğini görüyoruz. Kullanılan malzemeler her ne kadar üst düzey olmasa da kullanıcıyı rahatsız edecek kadar da kalitesiz değiller.

ze600kl ön

Telefonun ölçülerine geçecek olursak tam olarak 164.6 x 84 x 10.6 mm boyutlarını görüyoruz. Bu ölçülerde gördüğümüz 10.6 mm kalınlık değeri cihazın en kalın olduğu noktaya ait. Arka kapak bombeli yapıya sahip ve en ince kenardaki kalınlık değeri 3,9mm. Bu bombeli yapı telefonu tutmayı kolaylaştırmış. Yine de büyük boyutlardan dolayı tek elle tutmak çok zor. 6 inçlik devasa ekran ve kalın çerçeveler, taşınabilirliğe negatif etki ediyor.

Cihazın ağırlığı 190 gram. Bu değer de çok yüksek. Malzeme kalitesi metal-cam ağırlıklı olsaydı veya pil kapasitesi Lenovo Vibe P1 gibi 5000 mAh boyutlarında olsaydı bu ağırlığı bir nebze kabul edebilirdik ama bu haliyle telefon ağır. Asus’un taşınabilirliğe yönelik bazı önlemler almasını beklemiştik. Ama Asus bu konuya hiç uğraşmamış gibi duruyor.

Cihazın ön yüzüne baktığımız zaman 6 inç boyutunda devasa bir ekran, ön kamera, ışık sensörü, yakınlık sensörü, bildirim ışığı, ahize, Asus logosu ve üç adet kapasitif Android butonuna yer verildiğini görüyoruz. Ekran, Gorilla Glass 4 teknolojisi ile korunmuş. Bu sayede kırılmalara ve çizilmelere karşı daha fazla direnç gösterebiliyor. Ekran-kasa oranı %71,8. Bu değer 5 – 5.5″ ekrana sahip cihazlar için iyi bir değerken 6 inç boyutunda, phablet sınıfına giren bir cihaz için ne yazık iyi değil.

ze600kl arka

Ekranın kenar çerçeveleri ve alt çerçeve büyük alan kaplıyor. Bu da az önce belirttiğimiz gibi taşınabilirliği zorlaştırıyor. Ekranın altında yer alan kapasitif butonların ışıklandırması bulunmuyor. Tuşların yerini ezberleyene kadar gece kullanımlarında büyük sorun teşkil edecektir.

Cihazın arka yüzüne baktığımızda ise cihaza ismini veren lazer otofokus sensörünü, ana kamerayı, çift tonlu led flaşı, ses açma-kapama butonunu, hoparlör ızgarası, Asus ve Zenfone logolarını görüyoruz. Arka kapak fırçalanmış görünüme sahip. Bu detayla birlikte görünüm, Zenfone 2 Laser ailesine değil Zenfone 2’ye daha çok benziyor. Arka kapak ve batarya çıkarılabilir yapıya sahip. Son zamanlarda tanıtılan telefonların çıkarılabilir kapakla pek karşılaşmıyoruz.

Israrla bu desteği devam ettiren Asus’u tebrik etmek gerekir. Arka kapak çıkarıldığı zaman çift hoparlör, çift sim kart girişi ve Micro SD kart girişiyle karşılaşıyoruz. Çift hoparlör, gerçek anlamda iki kat daha yüksek ses almamızı sağlıyor. Phablet sınıfı bir telefon için iyi düşünülmüş. Ses açma kapama butonu, parmak izi okuyucu sensörüne sahip değil. Şu ana kadar hiç bir cihazında bu sensöre yer vermeyen Asus, bu gelişmeyi Zenfone 3’e bırakmış gibi duruyor.

Asus-Zenfone-2-ZE600KL_fonearena-07

Zefone 2 Laser 6 inç‘in üst kenarına baktığımız zaman ekranı kapama butonu, 3.5 mm kulaklık girişi ve gürültü engelleyici mikrofon bulunuyor. Telefon çok büyük olduğu için ekranı kapama butonuna basmak çok güç. Bunu kolaylaştırmak için çift dokunuşla ekranı uyandırabiliyor yada kapatabiliyoruz. Yine de ekran butonunun cihazın sağ veya sol köşesinde yer alması iyi olabilirdi.

Cihazın alt köşesinde OTG destekli Micro USB girişi ve mikrofonun yer aldığını görüyoruz. Sağ ve sol köşede herhangi bir buton ya da girişe yer verilmemiş.

Zenfone 2 Laser ZE600KL, büyük ekranın getirdiği fiziksel dezavantajı aza indirgemek için herhangi bir tasarımsal çözüme sahip değil. Yani 6 inçlik bu telefonu aldığınızda gerçekten de 6 inç bir telefon almış oluyorsunuz. Gönül isterdi ki amiral gemilerinde olduğu gibi ince çerçeve ve kaliteli malzemeler görelim, fakat telefonun 1000 lira ve altı fiyat etiketine sahip olduğunu düşündüğümüzde bunlar gözardı edilebiliyor.

Zaten rakipleri arasında da bu çözümlere sahip bir rakibi bulunmuyor. Görünüş anlamında tasarımı güzel fakat herkesin beğeneceği genel geçer bir tasarımının olduğunu söyleyemem. Boyutlarının büyük olması bir çok kullanıcıya zorluk yaşatabilir. Eğer bu telefonu alıyorsanız amacınız cihazı çift elle kullanmak, tablet ihtiyacını bir nebze de olsa ortadan kaldırmak, sürekli medya izlemek veya oyun oynamak, tüm işlemlerinizi kocaman bir ekranda yapmak ise doğru cihaza bakıyorsunuz.

Fakat ben telefonumu tek elle de kullanabileyim, taşırken bana sıkıntı çıkartmasın gibi düşünceleriniz varsa incelemenin devamını okumanızı bile tavsiye etmiyoruz.

Ekran

Cihazın en ayırt edici özelliği yani ekrana geldik. Zenfone 2 Laser ZE600KL az önce de belirttiğimiz gibi 6 inç devasa bir ekrana sahip. Tablet ve telefon arasında kalan bu boyuttaki bir cihaza “phablet” tanımı cuk diye oturuyor. Bu kocaman ekranda gördüğümüz çözünürlük ne yazık ki bizleri tatmin edemiyor: 720 x 1280 piksel (245 ppi).  Sadece bizi değil sanıyorum ki kimseyi tatmin etmeyecektir.

Bu çözünürlük, 5.5 inçe kadar olan telefonlarda gayet yeterli iken bu boyutta bir ekran için yetersiz kalıyor. Hem video seyrederken hem de oyun oynarken kırılmalar ve yırtılmalar gözümüze çarpıyor. Tabii çözünürlüğün bu kadar düşük olmasının bir takım nedenleri var. Bunlardan ilki cihazın grafik performansını düşürmemek, bir diğeri ise pil tasarrufu sağlamak.

Düşük çözünürlüğü bir kenara bırakırsak ekranın verdiği görüntüler gerçekten iyi. IPS LCD panel kullanılan ekran hem gerçekçi renkler üretiyor, hem kontrast değeri yeterli seviyede hem de makul derecede parlaklık sunabiliyor.

Tek elle kullanım tahmin edildiği gibi çok güç. Bunun için tek elle kullanım moduna yer verilmiş. Ayarlardan aktifleştirdikten sonra ana ekran butonuna çift dokunuş yapıldığı zaman telefonun ekranındaki içerikler küçülüyor ve tek elle kullanım imkanı sağlıyor. Küçülen pencerenin boyutunu elle ayarlayabiliyorsunuz.

6 inçlik Zenfone 2 Laser de içerik tüketmek insana keyif veriyor. Her ne kadar taşımak ve kullanmak zor olsa da oyun oynamak veya video izlemek diğer telefonlara göre daha çok zevk veriyor.

Kameraze600kl kamera

Zenfone 2 Laser’ın kamera donanımına geçtiğimiz zaman Laser ailesinin diğer cihazları ile aynı kameranın kullanıldığını görüyoruz. Telefonun arka kamerası 13 MP çözünürlüğünde, f/2.0 diyafram açıklığına sahip Largan üretimi lense sahip. Bu kamerada Toshiba sensör kullanılmış. Çift tonlu led flaş ve cihazın isminden de anlaşılacağı gibi lazer otofokus sensörü bulunuyor. En yüksek 1080p 30fps video kaydı alınabiliyor.

Çekilen fotoğrafların renk doygunluğu gerçekçi, pürüzleşme az, detaylardaki bozulmalar makul seviyede, odaklama hızı çok hızlı. Cihazın arka kamerası fiyatına göre gerçekten muazzam bir kaliteye sahip. Neredeyse amiral gemilerine kafa tutuyor. Zenfone 2 Laser’de de söylediğimiz gibi bu telefon da 1000 lira ve altı en iyi arka kamera sahip telefon.

Ön kameraya baktığımız zaman 5 MP çözünürlüğünde yine f/2.0 diyafram açıklığına sahip bir kamera ile karşılaşıyoruz. 85 derece geniş açı çekim desteği bulunuyor. Düşük diyafram açıklığı nedeni ile ışık koşullarının yetersiz olduğu ortamlarda, resimlerdeki noise etkileri minimum seviyede. Ön kamera ile ilgili lafı fazla uzatmaya gerek yok: Tıpkı arka kamera gibi ön kamera da başarılı.

Kamera arayüzü çok sayıda moda sahip. Bunlardan düşük ışık modu resmi daha düşük çözünürlükte fakat daha parlak çekmemizi sağlıyor. Loş ışıklarda oldukça başarılı. Manuel modda ise beyaz dengesini, iso değerini, parlaklık değerini ve alan derinliğini el ile ayarlayabiliyoruz. Timelapse modu, Super HD modu ve Gif modu gibi ilginç modlar da yer alıyor. Kamera arayüzü yeterli seçeneklere sahip fakat ağır çalışıyor. Hem kameranın açılışı yavaş hem de kullanım esnasında tepkilere yavaş yanıt veriyor.

Ufak detayları saymazsak Zenfone 2 Laser ZE600KL fiyatına göre çok iyi bir kameraya sahip. Bu fiyat aralığında rakibi bulunmuyor. Eğer daha iyi kamera istiyorsanız bütçenizi arttırmanız gerekecek.

Performans

ze600kl 1

Zenfone 2 Laser ZE600KL gücünü Snapdragon 615 işlemcisinden alıyor. Bu işlemci, 64 bit mimariye sahip 4 adet 1.7 GHz hızında çalışan Cortex-A53 ve 4 adet 1.0 GHz Cortex-A53 çekirdeklerinden oluşuyor. İşlemciye 2 GB LPDDR3 Ram eşlik ediyor. Cihaz fiyatına göre gayet güçlü duruyor.

Grafik işlemcisine baktığımız zaman 550 MHz hızında çalışan Adreno 405’in kullanıldığını görüyoruz. Oyunlarda yaptığımız testlerde yeterli performansı vermeyi başardı. Evet harikalar yaratmıyor ama bu fiyata verebileceği en yüksek performansı veriyor.

Yoğun grafik performansı isteyen üst düzey oyunları düşük grafik ayarlarında, diğer oyunları ise yüksek kalitede sorunsuz bir şekilde oynatabiliyor. Real Racing 3, Asphalt 8, Modern Combat 5, Nova 3, Dead Trigger, Traffic Rider oyunlarını denedik ve bu oyunlarda düşük ayarlarda akıcılık adına bir sıkıntı yaşamadık. Tarayıcı performansı ve Zen UI kullanıcı arayüzü de gayet stabil bir şekilde çalışmakta.

Telefonun gücünü daha iyi karşılaştırabilmek adına benchmark testleri de yaptık. Testlerden ortaya çıkan skorlar ile rakip cihazların skorlarını karşılaştırıp hangisinin daha performanslı olduğunu görebilirsiniz. Fakat benchmark testleri her zaman gerçek sonucu veremeyebilir, bunu da belirtelim. Antutu testinden 31965, Geekbench 3.0 testinden tek çekirdekte 612 puan çok çekirdekte 2390 puan, Basemark x High Quality testinden 5009 puan, Basemark OS testinden 926 puan, PcMark testinden 3205 puan, GFX Bench 3.0 testinden 5.7 puan aldı.

Zenfone 2 Laser 6 inç, büyük ekranda içerik tüketmek için yeterli donanıma sahip. Oyun oynamak, çoklu işlemler yapmak, yüksek kaliteli videolar izlemek bu telefonun sahipleri için sorun yaratmayacak. Bir amiral gemisi yada orta-üst sınıf bir cihaz kadar performanslı değil ama fiyatının karşılığında sunduğu performans tatmin edici düzeyde.

Kullanım

Zenfone 2 Laser ZE600KL, Asus’un ZenUI adını verdiği arayüz ile geliyor. 2 GB RAM ve Snapdragon 615’in etkisiyle stabil bir kullanım deneyimi sunuyor. Zen UI arayüzü klasik Android arayüzüne göre çok fazla değişikliğe sahip. Asus, telefonun neredeyse her yerini tasarımsal anlamda değiştirmiş.

Klavye, takvim, alarm, mesajlar, kamera, ayarlar, tarayıcı, müzik çalar vs. gibi bir çok yerde bu değişiklilikleri görebilmek mümkün. Bunların da yanında kullanıcıların da özelleştirmeler yapabilmelerine olanak sağlanmış. Temayı, fontu, iconları ve tema efektlerini istediğimiz gibi değiştirebiliyoruz. Üstelik tüm bu özelleştirmelere rağmen arayüz stabil çalışmaya devam ediyor.

Arayüzde tasarlanırken akıllı telefon ile yeni tanışacak kullanıcılar da düşünülmüş. Sayfalar olabildiğince sade ve açıklayıcı bir şekilde tasarlanmış. Daha da basit deneyim için çocuk modu ve kolay moda da yer verilmiş.

Cihaz kullanımı kolaylaştıran bazı akıllı özelliklere sahip. Örneğin ekran kapalıyken çift tık ile ekranı açabiliyoruz. Ana ekran tuşuna iki kere art arda dokunduğumuz zaman tek elle kullanım modunu açabiliyoruz. Tek elle kullanım modunda ekranın tamamı küçülüyor ve boyutunu istediğimiz gibi ayarlayabiliyoruz. Cihazın ekranının çok büyük olduğunu düşündüğümüzde, bu özellik önemli avantaj katıyor. Kilit ekranına kendimiz ve misafir için ayrı parola koyabiliyoruz. Misafir parolası girildiği zaman misafir, cihazda sadece izin verilen içeriklere erişebiliyor.

Telefon, ön yüklü olanak çok sayıda uygulama ile yüklü geliyor. Bunlarda işe yarar uygulamalar olduğu gibi asla kullanmayacağınız gereksiz uygulamalar da var. Bu ön yüklü gelen uygulamalar büyük alan kaplıyor ve ayarlar üzerinden bu uygulamalar kaldırılabiliyor. Ön yüklü gelen uygulamalardan dikkatimizi en çok çeken uygulama Laser Ruler ismindeki ölçü uygulaması. Bu uygulamayı açtığınız zaman kameraya tuttuğunuz herhangi bir nesnenin telefona olan gerçek uzaklığını görebiliyoruz. Uzaklığı laser otofokus sensörü sayesinde ölçüyor. Ve yaptığımız denemelere göre gerçekten doğru sonuç veriyor.

Zenfone 2 Laser ZE600KL kullanım alanın büyük çeşitliliğe ve kolaylığa sahip. Her türden kullanıcı bu cihazı rahatlıkla kullanabilecektir. Eğer daha önce Zenfone serisi herhangi bir cihaz kullandıysanız bu cihazda da aynı arayüz kullanıldığı için hiç bir zorluk çekmeyeceksiniz.

Batarya

Cihazın arka kapağını kaldırdığımız zaman 3000 mAh kapasitede çıkarılabilir bir pil ile karşılaşıyoruz. 720p ekran çözünürlüğünü düşündüğümüz zaman bu pik kapasitesi yeterli seviyede. Telefonun büyük boyutunu düşündüğümüzde daha büyük bir pil koyulabilirmişti. Örneğin hemen hemen aynı boyutlardaki Lenovo Vibe P1’de 5000 mAh pil kapasitesi bulunuyor. Asus, neredeyse tüm Zenfone telefonlarında 3000 mAh’lik pile yer veriyor.

ze600kl batarya
ze600kl batarya

Yaptığımız kullanım testlerinde 7 saat video oynatımı, 9 saat web kullanım süresi elde ettik. Günlük normal kullanımda bir gün sonunda az da olsa şarjımız kalıyor. Bu günlük kullanıma oyun oynamak, video seyretmek gibi yoğun işler de dahil. Ekran çözünürlüğünün 720p olmasının bu kullanım sürelerinde etkisi büyük. Eğer 1080p çözünürlük kullanılsaydı daha kısa kullanım süreleri elde edecektik. Özetleyecek olursak Zenfone 2 Laser’ın sunduğu kullanım süresi bir günü rahatlıkla çıkarmaya yetiyor. Hatta tasarruflu kullanım da iki günü de bitirebilmek mümkün.

Bağlantı

Cihazın bağlantı özelliklerine baktığımız zaman 4.5G desteğinin olduğunu görüyoruz. 150/50 Mbps destekli Cat4 modem kullanılmış. Cihaz çift sim kart girişine sahip. Her iki sim kartı ile 4.5G bağlantı alınabiliyor. Micro-Sim ebatında kartlar takılabiliyor.

Wi-Fi 802.11 ac destekliyor. Bu da 5 GHz modem bağlantısını desteklediği anlamına geliyor. Bluetooth’un en güncel sürümü v4.1 desteği bulunuyor.

Parmak izi okuyucusu ve NFC’ye yer verilmemiş. FM Radyo dahili olarak geliyor. Bu özellik bir çok takipçimizin özellikle sorduğu sorulardan birisi. Ülkemizde radyo kültürü hala daha devam etmekte.

Sar değerine baktığımızda ise vücutta 0.233 W/kg, kafada 0.822 W/kg.

Son Olarak

6-inclik-asus-zenfone-2-laser-incelemesi

Zenfone 2 Laser ZE600KL ülkemizde sadece 16 GB dahili depolama seçeneği ile satılıyor. Renk seçeneği olarak siyah, kırmızı ve altın renk seçenekleri bulunuyor. Satış fiyatı 999 TL.

Cihaz kutusundan Android 5.0.2 sürümüyle çıkıyor. Ne yazık ki güncel bir sürüm değil. Asus tarafından yapılan açıklamalara göre bu telefon Android 6.0 alacak ama güncelleme konusunda Asus sıkıntılı firmalardan birisi.

Zenfone 2 Laser ZE600KL; büyük ekranlı ve ekonomik bir cihaz isteyenlerin isteklerine yanıt verecektir. Üstün kamera özellikleri, yüksek performansı ve ideal batarya kapasitesiyle önemli bir tercih olacak gibi duruyor. Büyük ekranın getirdiği taşınabilirlik sıkıntısı ve düşük ekran çözünürlüğünü göz ardı edersek Asus’un gerçekten iyi bir cihaz ortaya çıkardığını söyleyebiliriz. Eğer iyi bir ekran kalitesi, tek elle kullanım kolaylığı ve daha yüksek pil ömrü istiyorsanız ekran boyutu daha küçük diğer alternatif cihazlara bakmanızı öneririm.

Bizi Youtube'ta takip et! Süpriz Hediye Kazan!!

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Please enter your name here