Ana SayfaTeknoloji HaberleriBilgileri çalan sahte Google Chrome kullanıyor olabilirsiniz dikkat!

Bilgileri çalan sahte Google Chrome kullanıyor olabilirsiniz dikkat!

-

efast sahte browser

Dünyanın en çok kullanılan internet tarayıcılarından bir tanesi olan Google Chrome klonlandı. “eFast Browser” kötü amaçlı hazırlanarak kullanıcı bilgilerini tehdit ediyor.
Google Chrome görünümlü sahte yazılım açık kaynak kodlara sahip Chrom özellikleri kopyalıyor ancak kullanıcılara karşı sunduğu hizmetler tamamen kötü amaçlı olarak hazırlanmış gözüküyor. PCRisk’in raporuna göre, zararlı tarayıcı eFast Browser ilk görevi varsayılan tarayıcı olarak kendini seçiyor ardından HTML, JPG, PDF, GIF dosya türlerini değiştirerek tarayıcısıyla bağlantılı hale getiriyor. Ayrıca orjinal Google Chrome kısayolunu kaldırarak kendisiyle ilişkilendiriyor.

Kişisel bilgiler çalınıyor

Sık sık yeni bir pencerede tıklamadığınız sayfalar açılıyorsa veya en üstte beklenmedik reklamlar çıkıyorsa eFast kurbanı olabilirsiniz. Birçok reklam uluslararası e-ticaret sitelerine yönlendirirken bazılarıda zararlı yazılımlar içeren internet sitelerine yönlendiriyor. PCRisk’e göre tarayıcı üzerinden yaptığınız işlemler ve kullandığınız veriler toplanıyor. eFast Browser’ın herhangi bir gizlilik politikasına sahip olup olmadığı da bilinmiyor. Siz fark etmeden tarayıcı eklerken bu sözleşmeyi kabul etmiş olabilirsiniz.

eFast Browser bilgisayara nasıl bulaşır ? İnternette bulduğunuz programları yüklerken içlerinde gelerek bilgisayarınıza yüklenebiliyor ayrıca indirme sitelerinde yer alan “indir” gibi butonlar aracılığıyla kullanıcıları yanıltan programlarla beraberde gelebilmektedir. İnternette gezerkende zararlı bir yazılımla karşılaşmamak için dikkatli olmanız gerekmektedir.

Bu güvenlik zafiyeti ise Chrome’un daha önce OK Google uygulamasıyla getirdiği sesli arama özelliği ile kullanıcıları dinlediği iddialarını akılara getirdi. Ancak tartışmalarla bu uygulama masaüstü bilgisayarlardan kaldırılmıştı.

Bizi Youtube'ta takip et! Süpriz Hediye Kazan!!

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here