Ana SayfaTeknoloji HaberleriBinlerce çalışan, sevkiyatları etkileyen en büyük iPhone üretim fabrikası Foxconn'dan ayrıldı

Binlerce çalışan, sevkiyatları etkileyen en büyük iPhone üretim fabrikası Foxconn’dan ayrıldı

Foxconn'un Çin'deki amiral gemisi iPhone fabrikası, bu hafta yaşanan son işçi huzursuzluğunun ardından Kasım ayı sevkiyatlarında daha fazla düşüş görecek.

-

Spotify Premium Ücretlerine Zam Geldi!

Günümüzün en çok kullanılan uygulamalarının başında gelen Spotify, premium abonelik ücretlerine Şubat ayında %42 oranında...

Çin’deki en büyük iPhone üreticisi Foxconn’un sahip olduğu en büyük iPhone üretim fabrikası Zhengzhou’da bulunuyor ve burası tüm hafta boyunca huzursuzluklara sahne oldu. Gizli işçi mutsuzluğu son birkaç gün içinde protestolara dönüştü ve güvenlik görevlileriyle çok sayıda çatışma yaşandı.

Sonunda, Foxconn dün, tazminat ödemeleri konusunda yanıltıldığı iddia edilen en son işe alım grubunu işe aldıktan sonra meydana gelen, ücretle ilgili bir “teknik hata” için özür diledi. Şirket, protesto eden her yeni üyeye istifa etmesi ve binayı terk etmesi için 10.000 CNY (yaklaşık 1.400 $) teklif etti.

Ve 20.000’den fazla işçinin Foxconn’un bu teklifini kabul ettiğine dair raporlar geldi ve bu teklifin başarılı olabileceği ortaya çıktı. Çoğunlukla, henüz üretim hatlarında çalışmayan, parayı alıp ayrılan yeni çalışanlardı. Sorun başlamadan önce fabrikada 200.000’den fazla personel çalışıyordu.

Tüm bunlar, iPhone üretimini ve dolayısıyla sevkiyatları oldukça ciddi şekilde olumsuz etkileme potansiyeline sahiptir. 7 Kasım’da Apple, daha önce tahmin edilenden daha düşük iPhone 14 Pro ve Pro Max sevkiyatları beklediğini söyledi ve Salı günü Best Buy, bu tatil sezonunda mağazalarda yüksek kaliteli iPhone’ların yetersiz kaldığı konusunda uyarıda bulundu.

Bazı analistler, “mevcut sorun” Aralık ayına kadar sürerse, başlangıçta planlanandan yaklaşık 10 milyon daha az iPhone üretileceğini tahmin ediyor. Diğerleri, tatil alışverişi sezonuna girerken “normal”den %25 ila %30 daha az iPhone 14 Pro olacağını tahmin ediyor.

Öte yandan Foxconn’un içinden bir kaynak Reuters’e, “olayın kamuoyundaki imajımız üzerinde büyük bir etkisi var ama kapasitemiz üzerinde çok az etkisi var. Mevcut kapasitemiz etkilenmiyor” çünkü ayrılan insanlar henüz eğitilmedi veya çalışmaya başlamadı dedi.

İşçi huzursuzluğu kısmen, tesisi ‘kapalı döngü’ modunda çalışmaya ve yeni çalışanları COVID-pozitif insanlarla paylaşılan yatakhanelere yerleştirmeye zorlayan katı COVID kısıtlamaları tarafından tetiklendi.

-- Reklam --

Xiaomi Pad 6 ve Pad 6 Pro Sızıntıları Paylaşıldı!

Xiaomi Pad 5 ve Pad 5 Pro, 2021'de Xiaomi'nin tablet serisini yeniden canlandırdı. Aradan geçen bir yıl sonunda Xiaomi,...
Ahmet Ekinler
Ahmet Ekinlerhttps://ahmetekinler.com/
Uzmanlık alanı dijital medya ve pazarlama. Teknolojiye merakı ve aşırı ilgilisi onu teknoloji bloğunda makale yazma ve inceleme konularında uzman yapıyor. Her ne kadar Apple hayranı olsa da başarılı teknolojik ürünleri takdir eder.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya giriniz