Ana SayfaTeknoloji HaberleriBu Protez El Zihninizden Geçenlere Göre Hareket Ediyor!

Bu Protez El Zihninizden Geçenlere Göre Hareket Ediyor!

-

Yapay zeka destekli yeni bir protez eli, kişinin zihninden geçenlere göre hareket edebiliyor. Bu protez, kişinin gerçek bir elle yapacağı her hareketi yapabilmesi için, beyin dalgaları ve kas sinyalleriyle senkronize edilmiş.

Protez elin arkasındaki şirket olan BrainCo, pazartesi günü son modelini CES 2020‘de tanıttı. Özellikle firma, Time Magazine’in 2019’un en iyi 100 icatlar listesinde de yer aldı. Şirket ayrıca yeni protez eli ABD pazarına bu yılın ilerleyen saatlerinde göndermeye başlayacak.

BrainCo Başkanı Max Newlon’a göre, şirket beyinden gelen bir ampute kalıntısına giren elektriksel uyarıları anlamak için yeni bir yöntem geliştirdi. Protez eli, kullanıcının niyetini algılıyor ve gerçek dünya hareketlerine çevirebiliyor.

Tıpkı Gerçek Bir El Gibi!

Bildirildiğine göre, protez eline altı hareketin programlanması sadece 5 ila 10 dakika sürüyor, bu görünüşe göre daha iyi. Yeni yapay zeka destekli protez elin bir diğer yararı da maliyeti. Tipik robotik protez uzuvlar 60.000 dolar civarında (kabaca 360.000 TL) fiyatlandırılabilir, ancak BrainCo’nun yeni protez eli 10.000 ila 15.000 dolar arasında (kabaca 60.000 ila 90.000 TL) fiyatlandırılabilir.

Yapay Zekali Protez el

Şu anda, AI destekli protez eli FDA (Gıda ve İlaç İdaresi) onay sürecini bekliyor, yani onaydan sonra BrainCo ürünü resmi olarak satmaya başlayabilir. Dünya çapında yüz milyondan fazla ampute ile bu yeni buluş, savaş gazileri veya fiziksel kusurlarla doğan olanlar da dahil olmak üzere birçok insan için bir nimet olabilir.

-- Reklam --
Teknolojik ürünleri incelediğimiz kanalımıza abone olarak bizlere destek olabilirsiniz

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Please enter your name here