Ana SayfaTeknoloji HaberleriÇamurdan Elektrik Ürettik!

Çamurdan Elektrik Ürettik!

-

Netflix’in yaklaşan reklam destekli servisi çevrimdışı görüntülemeye sahip olmayacak

Netflix, gelecek yıl Microsoft'un yanı sıra reklam destekli bir servis getirecek, ancak bu özellik çevrimdışı görüntüleme seçeneği olmadan gelebilir. Geliştirici Steve Moser, Netflix iOS...

Ülkemizde ki belediyeler halkın memnun olması için sağlam bir şekilde çalışıyor diyebiliriz. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi atık suları arıtarak halka temiz bir içecek suyu sağlıyor. Tabi artıkkların sudan oluşan çamuruda çöpe atmıyor ve bu çamurdan elektrik üretiyor. Gerçekten ilginç bir haber olmasında rağmen ülkemiz adına gururluyuz.

Günümüzde pek çok belediye çöplerden, sulardan elektrik üretiyor ve yapay yoldan ürttikleri elektrik ile azda olsa tasarruf yapmaya çalışıyorlar. Rüzgar güller, barajlar, çöpler… birçok alanda belediyenin resmi tesisleri mevcuttur. Bu alanlarda taşeron ya da memur olarak çalıştırdıkları kişilerin yoğun çabaları ve sistemi doğru oturtmaları sonucu belediye bu noktalardan elektrik üretiyor. Ürettiği elektriği ana santrallere göndererek azda olsa belediyelerinin cebine katkı sağlıyorlar. Rakam ne olursa olsun az daha çokda belediyenin cebine para biriktirmek önemli bir gelişmedir.

Pek çok belediye ürettiği elektriğin yetmediğini görünce atacağız yakıtları kullanarak elektirk üretmeye devam ediyor. Ancak yakıt hemen bitiyor ve belediyeye pekde elektrik kazandığı söylenemez diyebiliriz. İşte bu noktada Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresi (GASKİ) büyük bir çalışma yaparak bir akımı başlattı diyebiliriz. Ülkemizde ilk defa çamurdan elektirk üretmiş durumundayız. Bu haber ile birlikte gururlandık diyebiliriz ve en kısa sürede bu tesislerin artması ve elektriğin daha çok üretilerek belediyelerimizin daha çok kazanıp halka daha çok kazandırmalarını istiyoruz. Çamur her yerde var diyebiliriz.

adam

Özellikle su arıtım bölgelerinde arıtılan su evlere gönderilirken arıtmadan geçemeyen çamurlar kamyonlarla dağlara bırakılıyor. İşte Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresi (GASKİ) nin yaptığı çalışma Tüm ülkemize yayılırsa artık çamurlar dağlara götürülmeyecek ve bizlere elektrik üretmek içni üzerinde çalışılacak.

GASKİ’nin açıklamasına göre yeni geliştirdikleri yöntem ile senede tam 200.000 lira gelir elde edecekler ve sadece Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresi (GASKİ) firmasının arıtma tesislerinde kullandığı elektriğin %55’ini çamurdan karşılayabilecekler. Tabi rakamlar daha da artabilir yani çamurdan daha çok elektrik üretirlerse snelğik 200.000 lira olan gelirlerinin daha da katlayabilirler. Umarız ki kısa sürede tüm şehirlerimizde bu projeyi görebiliriz.

-- Reklam --

1 Yorum

  1. Güzel bir proje , güzel bir uygulama bütün her şeyden elektrik üretimini gördüm fakat çamur ile olanına ilk kez karşılaştım bu şekilde bir geniş kapsamlı bir çalışma yapılırsa bütün şehirlerimiz için daha faydalı olur.

Haber bültenimize abone ol

En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.