Çin mesajlaşma uygulamalarını yasakladı

Günümüzde sürekli olarak yeni mesajlaşma programlarına ilgi duyuyoruz, WhatsApp gibi dev mesajlaşma programları kullanıcıların mesaj uygulaması eksikliğini giderse de bazen WhatsApp gibi uygulamalar dahi yetersiz kalabiliyor.

Line gibi mesajlaşma uygulamalarının ilk olarak afetler için üretildiğini düşündüğümüzde ise aklımıza acaba Line programını meşgul mü ediyorum? Sorusu geliyor, aslında bu soruya verilecek en doğru cevap programı meşgul etmek değil daha fazla kullanıcıya ulaştırıyorum olabilir.

2014 yılı itibariyle sansürlerin arttığını belirten uzmanlar bugün Çin üzerinde yapılan bir yasağı yine şaşkınlıkla karşıladı, geçtiğimiz günlerde Çin hükümeti tarafından yasaklanan Apple ürünlerinin üzerine bugün Line ve Kakao Talk mesajlaşma programları yasaklandı.

Yine aynı sebep, güvenlik gerekçesi.

Çok saçma bir sebep ile beraber Line ve daha fazla programı yasaklayan Çin bu uygulamaların yasaklanmasının nedeninin konusunu terör olarak açıkladı, her ne kadar terör ile ilgili herhangi bir içerik barındırmayan uygulamalar Çin hükümetine göre Line ve diğer mesajlaşma programı olan Kakao Talk üzerinden terör bilgileri aktarılmış olduğu ve bu sebep ile beraber yasaklandığı belirtildi.

DidiTalkBox, Vower, Line, Kakao Talk programlarını bugün itibariyle yasaklayan Çin kullanıcıları korkuttu, kullanıcılar terör mesajlaşmalarının nasıl anlaşıldığını Çin hükümetine açık bir dil ile sordu, bazı kullanıcılara göre Çin hükümetinin yazılan tüm mesajları okuduğu iddia edildi.

 

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0