Ana SayfaTeknoloji HaberleriÇip Krizi Büyümeye Devam Ediyor!

Çip Krizi Büyümeye Devam Ediyor!

Birçok akıllı telefon şirketi bu yıl yaşanmaya başlayan çip üretimi sıkıntısıyla karşı karşıya kaldı. Çip üretim sorunu artık daha ciddi bir hal almaya başladı. Firmalar üretimlerde yaşanan sıkıntılar nedeniyle teslimat sürelerini daha ileriye atmaya başladı.

-

Bilindiği üzere 2021 yılının başlarından beri yaşan bir çip üretim kıtlığı var. Bunun en büyük nedeni ise yaşanan yetersiz su sıkıntısı oluyor. Yaşanan bu üretim yetersizliği nedeniyle otomotiv, mobil, bilgisayar ve birçok sektör bundan çok kötü etkilenmeye başladı. Özellikle akıllı telefon üreticisi firmalar bazı modellerini bu yıl çıkarmama kararı aldı.

Örnek olarak Samsung, bu yıl yaşanan bu çip kıtlığı nedeniyle yeni Note serisini çıkarmayacağını açıklamıştı. Apple ise yetersiz üretim nedeniyle tedarik sorunu yaşamaya başladı. Ayrıca Samsung dahil birçok akıllı telefon üreticisi artık teslimat sürelerini daha ilerlere çekmeye başladı.

Yaşanan çip kıtlığı aynı zamanda otomotiv sektörünü de etkisi altına aldı. Otomotiv şirketleri bu yıl yeni modellerini sınırlı sayıda üreterek bayilerine tedarik etti ve bu durum şirketler için zarar olmuş oldu. Bununla birlikte çip üreticisi firmalarda anlaşma yaptığı şirketlere tedarik sağlayamaz duruma gelmeye başladı. Ekran kartları, işlemciler vb. birçok alanda üretim sıkıntısı yaşaya firmalar bu yılı büyük zararlarla kapatacak gibi duruyor.

Samsung, Apple gibi büyük devler ise henüz bu konuda nasıl önlem aldıklarını açıklamadı. Ancak büyük şirketlerin yaşadığı bu sorun daha küçük şirketleri daha fazla etkiliyor. Bu durumun ne zaman ve nasıl çözüleceği henüz bilinmiyor ancak ilerleyen günlerde çip üretim sıkıntısının daha fazla artması bekleniyor.

-- Reklam --
Youtube kanalımıza abone ol! Mi Band 6 ya da Steelseries Rival 3 senin olsun.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Please enter your name here