Çocuklara bilgisayar verirken izleyin

Bir bilgilendirici yazımız ile daha karşınızdayız. Son olarak son günlerde okulların açılması ile beraber çocuklar okuldan eve geldiklerinde ilk iş olarak ders yerine ellerine bilgisayarlarını alıyorlar ve anne babalar çocuklara maalesef bu konuda söz geçiremiyor. Günümüz teknoloji çağında neredeyse bilgisayar ve okula giden çocuk olan tüm evlerde karşımıza çıkan bu manzara karşısında ne yapmalıyız? Çocuklarımıza nasıl müdahale edebiliriz? Bilgisayar kullanırken ne yaptığını, neler yaptığını nasıl izleyebiliriz? İşte anne ve babaların bu sorularına cevaplar bu haberimizde.

İlk olarak çocukların genel olarak okuldan geldiklerinde direkt olarak bilgisayar yerine onlara okuldan gelir gelmez, eğer tüm günün yorgunluğu ve rahatlamak adına bilgisayar değil banyo ve yemek yenmesi gerektiğini açıklayın. Bu açıklamadan sonra çocuğunuz büyük ihtimalle bilgisayar oynamaya devam etmek isteyecektir. Bilgisayar oynamaya devam etmesine izin vermeniz hem çocuk hem siz açısından dersler konusunda sorunlar ortaya çıkarabilir. Bu nedenden dolayı çocuklar banyo ve yemek konusunda bilgisayar oynamaya devam ediyorsa onlara bir süre belirli yasaklar koyabilirsiniz.

Örneğin okuldan geldiğinde televizyon ve bilgisayar açmadan önce banyo yapılması, bundan sonra akşam yemeğinin yenmesini bunları yapmazsa bilgisayar oynamasının sadece belirli saatler arası olacağını açıklayınız.

Bu açıklamalardan sonra çocuğunuz bilgisayar oynamaya devam etmek isterse çocuğun bilgisayarda neler oynadığını? Hangi sitelere girdiğini kontrol edin, gerekirse açık içerikli siteler ve oyun bağımlısı olmaya aday bir çocuk olmaya adaysa okulda bulunan bir rehber öğretmene veya psikiyatri doktoruna başvurunuz.

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0