Cryptolocker Virüsü Nedir ve Nasıl Kurtulabiliriz?

İnternet aleminde günden güne birbirinden farklı virüs tipleri üremektedir. Gün içerisinde binlerce virüs türeyen bu internet aleminde anti virüs programları da kendilerini her daim güncelleştirerek bu saldırılara karşı koyabilmeye çalışmaktadırlar. Ancak her üreyen virüs tipini tespit edemediklerinden dolayı büyük zararlar ortaya çıkabilmektedir.

Örnek vermek gerekirse daha beş dakika önce türetilmiş olan bir virüsü anti virüs programları daha önce tespit etmedikleri için tanıyamazlar. Bu virüsün bir şekilde anti virüs laboratuarlarına girmeleri gerekmekte ve bu ortamda özel olarak incelenmeleri gerekmektedir. İncelemelerden sonra virüs tipi tanınır ve bütün anti virüs yazılımları bir güncelleştirme çıkarak virüsün tanınmasını ve görüldüğü yerde temizlenmesi sağlanır.

Cryptolocker Nasıl Türedi?

Peki bütün bunlara rağmen bu virüs nasıl türedi ve yayıldı? Cryptolocker virüsü nedir? Bu virüs sisteminizde çalıştığı takdir de birkaç dakika içerisinde bütün verilerinizi güçlü bir algoritma ile şifrelemektedir. Verilerinizin şifrelenme işlemi bittikten sonra sizin karşınıza bir pencere çıkarır ve bu pencere de para ödemeniz istenir. Eğer belirtilen miktarda parayı ödemezseniz bütün verilerinizin şifreleri açılmaz ve verileriniz asla kurtarılamaz. Üstelik verilen ücret miktarı vakit geçtikçe artmaktadır. Yani kullanıcıların tek yapabilecekleri işlem para miktarı yükselmeden bir an önce parayı ödemeleridir. Ücreti ödeme sistemi Bitcoin denilen bir para birimi üzerinden gerçekleşmektedir. Bu saye de alıcılar asla yakalanamamaktalar.

Cryptolocker Nasıl Hızlıca Yayıldı?

Peki bu virüs nasıl yayıldı? Bu virüsün bu kadar kısa sürede yayılmasına sebep olan şey ise yine bir açıktır. PDF sisteminde bulunan bir açık ile virüsler PDF dosyalarının içerisine gömülmektedir. Virüsün size ulaşma şekli ise mail üzerinden “TTnet şu kadar borcunuz var incelemek için eki indirin ve açın” uyarısıdır. Ek dosyası virüslüdür. Sizler de merak ederek indirip açarsınız ve servis ücretinizi göreceğinizi zannederken arka planda virüs bir anda aktif olur ve sistemin her bir noktasına kadar şifreleme işlemini başlatır.

Cryptolocker virüsü nasıl silinir? Bu virüsü silmeniz oldukça zordur. Fakat bu virüsün kopyasını silmek kolaydır. Virüsün kopyasına gelirsek yine bu virüsü icat edenlere özenen kötü niyetli kişiler bu virüs kadar etkili olmasa da bunun bir kopyasını yapmışlardır. Kopya olan virüs de yine sisteminizdeki her dosyayı şifrelemektedir. Şifrelenen verilerinizi ise kurtarmanız %90 ihtimalle kolaydır. Verilerinizden birisinin örneğini şifre çözme hizmeti sunan firmanın sitesine yüklüyorsunuz. Bu firmada sizlere çözümü kısa bir süre içerisinde sunuyor. Sizlere mail olarak göndermiş oldukları çözüm dosyasını indiriyor ve çalıştırıyorsunuz. Sisteminizdeki şifreli olan bütün verileriniz birkaç dakika içerisinde kurtarılıyor.

Cryptlocker Virüsünden nasıl Korunabiliriz?

Bu virüsten korunabilmeniz için yapmanız gereken en önemli işlem mutlaka sisteminize bir anti virüs yazımlını kurmak olacaktır. Cryptolocker’dan nasıl korunabiliriz? Bu anti virüs yazılımının birkaç günde bir olarak hatta her gün kendisini güncellemesini sağlamalısınız. Kendisini güncel tutan anti virüsler bir nebze de olsa güvenlik sağlayabilmekteler. Ayrıca sizlere her yollanan e-posta eklerini çalıştırmamalı ve anti virüs yazılımınız ile mutlaka taratmalısınız. Bütün bu işlemleri yaparak %90’lara varan korumalara sahip olabilirsiniz. Ancak önemli olan bir gerçek var ki mutlaka kendi sisteminizi nasıl koruyabileceğinizin püf noktalarını öğrenmelisiniz. Bilinçsiz bir kullanıcı olursanız her zaman hacklenmeye maruz kalabilirsiniz.

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0