Ana SayfaTeknoloji HaberleriDJI Mini 3 drone tanıtıldı: Pro modelinden daha ucuz, ancak daha sınırlı

DJI Mini 3 drone tanıtıldı: Pro modelinden daha ucuz, ancak daha sınırlı

DJI Mini 3'ün maksimum video kayıt çözünürlüğü 4K 30p'dir ön veya arka engel sensörü yoktur.

-

The Boys Yeni Sezonu İlk Fragmanı Geldi! The Boys 4. Sezon Ne Zaman?

İlk 3 sezonu ile milyonlarca izleyiciye ulaşan The Boys 4. sezonu ile ekranlara gelmeye hazırlanıyor....

2022’de bir ton ürün piyasaya sürdükten sonra, DJI’ın yılı bu şekilde bitireceğini mi düşünürsünüz. O halde yanıldığınızı söylemeliyim. Tüketici pazarını hedefleyen DJI Mini 3 drone’u yeni duyurdu. Mini 3 Pro’nun sadeleştirilmiş bir versiyonudur; ön veya arka engel algılaması yoktur, ActiveTrack yoktur ve 4K 30p ile sınırlı video kaydı vardır. Bu tavizler fiyata yansıtılır, yani Mini 3 Pro için 669 $ ile karşılaştırıldığında sadece drone için 469 $ ödeyeceğiniz anlamına gelir.

Şirket, Mini 3 Pro’nun “banliyö gezileri, tatil seyahati ve aile ve arkadaşlarla şehir içi çekim/keşif” gibi senaryolarda ilk kez kullananlar için ideal olduğuna inanıyor. Bu anlamda, Mini 3 Pro-lite’den çok DJI Mini 2’nin halefi niteliğindedir. Bununla birlikte, tasarımı ön sensörlerin çıkarılıp yerine ızgaralar ve arka sensörlerin Pro’ya yerleştirileceği pürüzsüz plastikle değiştirilmesi dışında Mini 3 Pro ile neredeyse aynı.

Mini 3, 249 gramdan daha hafiftir, bu nedenle birçok ülkede uçmak için özel izin gerektirmez. Mini 3 Pro ile aynı Tip 1/1.3 (9,6 x 7,2 mm) f/1,7 sensöre sahiptir, böylece 4K HDR’de çekim yapabilir ve 12 megapiksel fotoğraflar çekebilirsiniz. Ancak video, daha pahalı modelde 4K 60p yerine 4K 30p ile sınırlıdır. Ayrıca, yüksek kaliteli sosyal medya içeriğine izin vermek için kameranın 90 derece döndürülmesiyle “gerçek dikey” video ve fotoğraf çekimi sunar.

Katlanabilir tasarımı ve 249 gramın altındaki ağırlığıyla DJI Mini 3 kullanıma hazır.

DJI, 60 fps’de maksimum 2,7K ve tam HD çekimler sunar, bu nedenle Mini 3 Pro’da bulunan 120 fps yavaş çekim modu bulunmuyor. 30 fps’ye kadar HDR çekebilirsiniz ve nispeten küçük bir sensörde iyi düşük ışık performansı için çift yerel ISO’ya sahiptir.

Akıllı Uçuş Pilleri, standart pillerle 38 dakikaya ve uzatılmış pillerle 51 dakikaya kadar (ikincisi Kuzey Amerika’da mevcuttur, ancak Avrupa ve diğer bölgelerde mevcut değildir) uzun uçuş süreleri sağlar. O zamanlar ideal şartlar altında; 30-32 dakika civarında görmeniz daha olasıdır. Yine de bu, bu kategori için mükemmel ve drone’un biraz fazla uzağa uçmasına izin verebilecek yeni başlayanlar için idealdir. DJI, küçük boyutuna rağmen “sağlam güce” sahip olduğunu ve bunun da oldukça sert rüzgarlarla başa çıkmasına yardımcı olduğunu söylüyor.

DJI Mini 3, macera için üretilmiş kompakt, ultra hafif bir drone kameradır. Uzatılmış pil ömrü, zengin ayrıntılara sahip 4K HDR video ve sosyal medya için optimize edilmiş çekimler için Gerçek Dikey Çekim gibi eğlenceli özelliklere sahiptir. İster destansı bir yolculuğu, ister kendi arka bahçenizde bir günü yakalayın, Mini 3 şu an için hazır.

Mini 3 Pro’da olduğu gibi, Mini 3’ü DJI’nin RC denetleyicisiyle birlikte 230 $ karşılığında alabilirsiniz. Bu seçenek buna değer çünkü normal RC-N1 kontrol cihazıyla bir akıllı telefon kullanmaktan çok daha kullanışlı. İlgili modlar arasında otomatik olarak geçiş yapan fotoğraf ve video tetikleyicilerin eklenmesiyle, DJI’ın diğer denetleyicilerine benzer bir düzene sahiptir. RC denetleyici kumanda çubukları, seyahat için denetleyici kasasının altına yerleştirilebilir ve ekran parlak güneş ışığında biraz zorlanırken, bunun dışında keskin ve nettir.

Mini 3, sosyal medya kullanıcıları için DJI’nin QuickShots adlı önemli bir özelliğine sahiptir. Bu, tüm işi drone yaptığı için pilota gerek kalmadan kısa ve sevimli videolar çekmenizi sağlar. Bunlardan bazıları arasında “Dronie” (nesneye sıkıca başlayıp arka planı ortaya çıkarmak için yukarı ve uzağa uçmak) ve kameranın konu etrafında hareket ettiği “Circle” yer alır.

Bununla birlikte, Mini 3 Pro’da bulunan ActiveTrack (bir konuyu takip etme), Timelapse ve Mastershots gibi birçok AI özelliğinden yoksundur. QuickShots ile bir konuyu takip edebilmesi, ActiveTrack yeteneğine sahip olduğunu, ancak işlevselliğin basitçe devre dışı bırakılabileceğini gösterir.

DJI O2 dijital video iletimi ile donatılmış Mini 3, güçlü parazit önleme özelliğine ve maksimum 10 km’lik bir iletim aralığına sahiptir ve daha net bir şekilde keşfetmenizi ve yakalamanızı sağlar.

Yeni başlayanlara yardımcı olacak başka akıllı işlevlere sahiptir. Bunlar arasında Otomatik Kalkış, Akıllı RTH dahil Eve Dönüş (RTH), Düşük Pil RTH ve Hataya Dayanıklı RTH yer alır ve hava aracına pil zayıfsa veya sinyal düşerse başlangıç noktasına dönmesi talimatını verir.

Bu da bizi bu insansız hava aracıyla ilgili büyük bir soruna getiriyor. Acemi kullanıcılar için büyük bir yardımcı olan sabit gezinme için aşağı görüş sistemi ve kızılötesi algılama özelliğine sahiptir. Ancak, ön ve arka engel algılama sensörlerinden yoksundur. Bu, bir kullanıcının onu doğrudan bir ağaca veya binaya daha kolay uçurabileceği anlamına gelir ve DJI Avata benzeri pervane korumasına sahip olmadığı için, sonunda kırık bir drone ile karşılaşabilirsiniz. Dikkatli olsanız bile, drone eve gitmeye çalışırken otomatik olarak bir nesneye doğru uçabileceğinden, RTH işlevini kullanmak riskli olabilir. Ayrıca bir Dronie veya başka bir Quickshots manevrası yaparken alanın boş olduğundan emin olmak isteyeceksiniz.

Mini 3’ü DJI’dan aldım, ancak video çekmek için biraz geç oldu. Ancak drone pilotu arkadaşım ve ben onu test etmek için bir gün geçirdik ve Mini 3 Pro kadar dengeli ve uçması kolay bulduk. Çekim kalitesi, doğru renklerle keskin ve net görünüyor ve zaten bu modu sık kullanmadığım için 4K 60p’yi gerçekten özlemedim.

Yine de, engel sensörlerinin eksikliğinin kesinlikle farkındaydık. Bir sinyal kaybı felakete yol açabileceğinden, özellikle yasaların ABD’ye kıyasla iletim mesafesini önemli ölçüde kısıtladığı Avrupa’da, üsten çok uzaklaşmaya cesaret edemedik. Engellere çok yaklaşmak veya dar alanlarda uçmak çılgınlık olacağından, sensörlerin olmaması da çekim yapabileceğiniz şeyleri sınırlar.

Son olarak Mini 3’ün fiyatını merak ediyorum. Halihazırda bir DJI drone’nuz yoksa, Mini 3 Pro için 759 $’a kıyasla RC-N1 kontrol cihazı için 559 $ ödemeniz gerekir. Fly More Combo’nun (iki ekstra pil, RC-N1 denetleyici, üç pilli şarj cihazı) maliyeti 718 ABD Doları iken, Mini 3 Pro için 948 ABD Doları’dır. RC denetleyicili Fly More Combo 858 $, Pro modeli için aynı kit ise 1.098 $.

Sadece eğleniyorsanız veya yeni başlıyorsanız ve yalnızca bir pile, drone’a ve kontrol cihazına ihtiyacınız varsa, 559$ birçok insan için biraz fazla olabilir. Örneğin, kapasitede küçük bir düşüş için, Mini 2 aynı konfigürasyonda sadece 449 ABD dolarıdır. Ve daha fazla pil ve muhtemelen RC denetleyici içeren daha ciddi bir kit istiyorsanız, Pro’yu almak için 240 $ daha fazla ödemek mantıklı olacaktır.

Bununla birlikte, Mini 3 Pro sürekli olarak stokta yok, bu yüzden benim endişelerime rağmen bu muhtemelen çerez gibi satacak. Şimdiye kadar, bu fiyat aralığındaki her şeyden daha iyi video çeken, uçması kolay bir drone gibi görünüyor – sadece onu engellerden uzak tutun ve kullanırken dikkatli olun.

GTA 6 Fiyatı 110 Dolar Olacak!

Yıllardır geliştirilme süreci devam edilen GTA 6 için son düzlüğe girildi. Geride bıraktığımız Kasım ayı içerisinde oyunun resmi duyurusu...
Ahmet Ekinler
Ahmet Ekinlerhttps://ahmetekinler.com/
Uzmanlık alanı dijital medya ve pazarlama. Teknolojiye merakı ve aşırı ilgilisi onu teknoloji bloğunda makale yazma ve inceleme konularında uzman yapıyor. Her ne kadar Apple hayranı olsa da başarılı teknolojik ürünleri takdir eder.