Dropbox Paper nedir ?

Teknolojinin tahmin edebildiğimizden daha hızlı ilerlediği şu günlerde insanlarverilerini artık yanlarında taşımaktan vazgeçti. İnsanlık artık adına “Bulut” sistemini verdiğimiz ürünlere yöneldi. Ve bu hizmeti sağlayan ünlü Dropbox (adı her ne kadar hack girişimlerinden temizlenmese de) yeni ürünü olan Paper’ı tanıttı. İşte detaylar.

Geçtiğimiz aylarda Hackpad isimli gelişmiş metin editörünü satın alarak beklenmedik bir hamle yapan Dropbox, bu özelliğini kullanabileceği ilk ve oldukça kapsamlı bir servis duyurdu. Dropbox Paper olarak adlandırılan bu servis gerçekte kullanıcıalra neler sunacak ve ne gibi yenilikler getiriyor.

Dropbox Paper, aslına bakılırsa özünde kullanıcıların ofis dosyalarınıv depolayıp, paylaşabileceğiniz basit bir hizmet. Ancak sadece bununla sınırlı değil. Dropbox, ofis ve çalışma dosyalarına farklı özellikler kazandırıyor. Tıpkı Google’ın önemli bir servisi olan Google Dökümanlar gibi dosyalar çevrimiçi şekilde oluşturulup saklanabiliyor. Özellikle ekip çalışmaları düşünülerek tasarlanmış olan Dropbox Paper, kurumsal ihtiyaçlar için son derece uygun bir çözüm olarak görünüyor.

Dropbox Paper içerisinde oluşturacağınız ofis dosyalarına, yine Dropbox içerisinde başka dosyaları (fotoğraf, video, PDF vs.) sadece linklerini kopyalayıp yapıştırarak koyabiliyorsunuz. Birden fazla kullanıcı tek bir dosya üzerinde aynı anda çalışabiliyor. Çalışma arkadaşlarının birbirlerini dosyalar içerisinde etiketlemesi de mümkün. @kullanici_adi şeklindeki etiketlemeler ile kullanıcılar etkileşime girebiliyor.

Dropbox Paper özelliği tam anlamıyla modern bir e-çalışma ortamı yaratmayı amaçlayan en yeni aday diyebiliriz. Firma, bulut teknolojilerinin her yönünden bu hizmetinde sonuna kadar faydalanmış görünüyor. Bu alandaki en büyük rakibi ise şimdilik Google gibi görünse de aslında Microsoft’ta var. Google yıllardır Dokümanlar özelliği ile kullanılıyor. Dolayısıyla Dropbox Paper’ın hedeflediği kitlenin neredeyse tamamı Google’da. Servis şimdilik genel kullanıma açık değil, ancak ön kayıt yaptırarak ilk deneyenlerden biri olmak istediğinizi belirtebiliyorsunuz.

Bu arada deyinmeden edemeyeceğim Microsoft’ta bilindiği gibi Google dökümanlar gibi ortak çalışmaya daha yatkın halde olan yeni Office 2016 ürünlerini geçtiğimiz günlerde satışa sunmuştu. Netice itibari ile yıllardır Microsoft ve Google arasında olan bu yarışa Dropox’ta katıldı diyebiliriz. Bakalım Dropbox bu yarışta nasıl bir performans sergileyecek.

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0