Ana SayfaTeknoloji HaberleriDünyanın ilk 1000 çekirdekli işlemcisi olan 'KiloCore'

Dünyanın ilk 1000 çekirdekli işlemcisi olan ‘KiloCore’

-

Amerikalı bilim adamları toplanarak, üzerinde 1000 işlemci bulunan ilk mikroçip’ini geliştirdi. ‘KiloCore’ olarak isimlendirdikleri çipin büyük bir üniversitenin laboratuarında tasarlanmış ve şu ana kadar en hızlı yonga olduğu söylenilmekte.

Saniyede 1.78 trilyon işlem yapma kapasitesine sahip olan KiloCore çip, 621 milyon transistör içermekte. KiloCore çip University of California, Davis, Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde bir ekip tarafından tasarlandı. Çip, 32 nm CMOS teknolojisi kullanılarak IBM tarafından imal edildiği söyleniyor.

KiloCore yonganın her işlemci çekirdeği bir diğerinden bağımsız olarak çalışmakta ve kendi küçük programını çalıştırmaktadır. Ayrıca mühendisler güç tasarrufu açısından çalışmayan çekirdeklerin enerji tasarrufu yaptığı açıklandı.Çekirdekler 1.78 GHz saat frekansında çalışıyor.

kilocorechip

KiloCore normal kullanıcılar için üretilip piyasaya sunulmayacak. Sadece çok ağır bir şekilde video işleme, şifreleme ve büyük miktarda paralel veri işleme durumu olan sektörlerin kullanılması için geliştirilmiştir.

Teknolojik ürünleri incelediğimiz kanalımıza abone olarak bizlere destek olabilirsiniz

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Please enter your name here