Ana SayfaTeknoloji HaberleriDünyanın İlk Ticari Sodyum-İyon Batarya Üretim Hattı

Dünyanın İlk Ticari Sodyum-İyon Batarya Üretim Hattı

Çin'in şirketi CTG tarafından verilen bilgiye göre GWh ölçekli üretim hattı bugün devreye girdi ve dünyanın ilk ticari sodyum-iyon bataryaları gerçeğe dönüştü.

-

Spotify Premium Ücretlerine Zam Geldi!

Günümüzün en çok kullanılan uygulamalarının başında gelen Spotify, premium abonelik ücretlerine Şubat ayında %42 oranında...

Çin devletine ait bir şirket olan CTG tarafından bugün beklenmedik bir duyuru geldi. Anhui eyaletindeki Fuyang’daki HiNa Battery şirketinin GWh ölçekli üretim hattı bugün devreye girdi ve dünyanın ilk ticari sodyum-iyon bataryaları gerçeğe dönüştü.

HiNa Battery, özellikle sodyum-iyon batarya üretimine odaklanmak için kurulmuştur ve hem CTG hem de Fuyang şehir yönetimi tarafından desteklenmektedir. Şirket aslında ilk sodyum iyon bataryasını 2017’de piyasaya sürdü ve bu alanda 30 kadar patente sahip.

Sodyum iyon bataryalar, büyük ölçekli enerji depolama çözümleri için potansiyel olarak büyük maliyet tasarrufu sağlar. HiNa Battery’nin üretim hattı şu anda sadece 1 GWh kapasiteye sahip ancak bunu 5 GWh’ye çıkarmak için çalışmalar devam ediyor.

ilk sodyum-iyon

HiNa tarafından üretilen bataryalar, 145 Wh/kg enerji yoğunluğuna sahiptir ve 4.500 döngüye dayanabilir. Şirkete göre bir sonraki aşamada 8.000 ila 10.000 döngü ve 200 Wh/kg’a kadar enerji yoğunluğu hedefleniyor.

BYD, Seagull‘un yeni batarya kimyası olan sodyum-iyon bataryasına sahip ilk otomobil olacağını iddia etti. Rapor, aracın 2023’ün ikinci çeyreği civarında çıkması planlanan zaman ölçeğini yineledi. BYD, en azından henüz bu raporu yalanlamadı.

Batarya endüstrisinden lityum eşdeğerleri için büyük bir baskı var. Sodyum doğal bir seçim gibi görünüyor, çıkarılması ve işlenmesi daha kolay ve sonuç olarak önemli ölçüde daha ucuz. Teknoloji çok hızlı bir şekilde gelişiyor ve sodyum-iyon bataryalar artık gökteki bir pasta olarak değil, büyük ölçekli dağıtım için uygun bir çözüm olarak görülüyor.

-- Reklam --

Xiaomi Pad 6 ve Pad 6 Pro Sızıntıları Paylaşıldı!

Xiaomi Pad 5 ve Pad 5 Pro, 2021'de Xiaomi'nin tablet serisini yeniden canlandırdı. Aradan geçen bir yıl sonunda Xiaomi,...
Cemre Yılmaz
Cemre Yılmaz
Dijital reklamcılığın yanında web site ve gelişimlerini ilgilendiren her aracın uzmanı olmak için gelişen bir teknoloji meraklısıyım. Freelancer olarak yazar ve editörlükle de ilgilenmekteyim.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya giriniz