Ekran parlaklığı bataryayı etkiler mi?

Günümüzde üretilen notebook modellerine baktığımız zaman bataryalar hala tam anlamıyla bir performans veremiyor, performanslı çalışmasını istediğimiz bir notebook bilgisayarı 4 GB RAM ile yüksek performans modunda çalıştırdığımızda bataryamız 2 saat içerisinde bitiyor ve notebook bilgisayarımız bizi yarı yolda bırakıyor.

Bu gibi durumlarda yüksek performans modunda çalışan ve fan hızını da oldukça yükseklere çıkaran notebook bilgisayarların ekran parlaklığını kısmak zorunda kalıyoruz, peki ya ekran parlaklığını kısmak yüksek performans modunda ne kadar gerekli? İşte bu sorunun cevabı biraz değişik diyebiliriz.

Ekran parlaklığını yüksek performans modunda kısmak açıkcası biraz yanlış bir davranış olacaktır, nasıl bir yanlış diyebilirsiniz, yüksek performans adı üzerinde bilgisarımızın yüksek en çok donanım harcadığı moddur, örneğin dengeli kullanırken 2 GB RAM harcayan bilgisayar yüksek performans modunda 4 GB RAM harcayabilir.

Bu yüzden ekran parlaklığını kısmak batarya açısından size biraz zaman kazandırsa da saatler boyunca bataryayı arttırmayacak ve sizi yarı yolda bırakmaya devam edecektir.

 

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0