Ana SayfaTeknoloji HaberleriEvlere Şenlik, Ev İnternet Hızımız da Artacak!

Evlere Şenlik, Ev İnternet Hızımız da Artacak!

-

Turkcell’den ev interneti kullananlara müjdeli haber geldi desek yerinde olacak zira, evleri 1000 Mbps internetle tanıştıran Turkcell şimdi de bunun 10 kat hızlısı kısaca 10 Gbps hızı başarıyla test etti ve evlere bu hizmeti verebilecek teknolojiyi geliştirdi.

fiber turkcell

1 Nisan itibari ile 4.5 G teknolojisine merhaba diyecek olan Türk kullanıcıları şimdi de ev internet bağlantısı hızı için müjdeli haberi almış oldu. her ne kadar cep telefonu ile internete bağlantımız sınırlı olsa da ev interneti ile saatlerce haşırneşir olduğumuz aşikar. Artık bilgisayar yada laptop başında ömrümüzü yiyip bitiren ‘dowload’ proğramları bizi üzemeyecek. Hele ki akıllı tv başında online film seyrederken bol miktarda verilen kesinti araları artık yaşanmayacak. 10 Gbps hızındaki internet hayatımıza girmek üzere!

Hızlı internet ile artık film ve müzik indirmekten tutun da online oyunlara kadar pek çok alanda kullanıcılar bekleme derdine paydos diyecekler. 10 Gbps hızında internet bağlantısıyla ne yapılır derseniz; 20 GB’lık bir filmi 19 saniyede, 15 şarkılık bir müzik albümü 0,2 saniyede ve 1 GB dosya ise, sadece 0,8 saniyede indirilebilecek.

Bu hızı sağlayabilecek teknolojik altyapı ve kapasiteye ulaşan Turkcell, bu hızı 2017 yılında 40 Gbps’ye, 2020 yılında ise 100 Gbps’ye yükseltmeyi hedefleri arasına almış bile…

kuruöz

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı İlker Kuruöz, şirketin teknolojideki yatırımlarına dikkat çekerek, “Böyle bir hıza network olarak hazırız. Türkiye’yi 1,000 Mbps ile Turkcell tanıştırdı. Şimdi de evleri 10 Gbps ile yine ilk defa biz tanıştırmayı planlıyoruz. 35 bin 269 kilometrelik fiber ağımızla 1,000 Mbps hızında interneti 2,4 milyon hanenin kapısına götürdük. Fiber abone sayısında birinci olan Turkcell, yeniliklerde ve hızda da lider olmaya devam edecek” değerlendirmesini yaptı.

Kuruöz, internet kullanıcılarının, 10 Gbps hızın yarattığı farkı görmelerini ve deneyimlemelerini sağlamak amacıyla Turkcell Teknoloji Zirvesi’nde test odası kurduklarını da vurgulayarak, şunları ifade etti:

Türkiye’de evlere kadar fiber interneti götüren öncü telekomünikasyon firması olarak fiber yatırımlarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Dünyada katma değerli hizmetlerin çoğalması, veriye daha hızlı ulaşma ihtiyacı ile kesintisiz ve kaliteli iletişim gereksinimlerinin artması hızlı interneti hayatın önemli bir parçası haline getirdi. Yüksek hızlarda fiber internet sayesinde Türkiye’nin bilgi toplumuna dönüşmesi yolunda güçlü bir adım atarak Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşması yolunda katkı sağlıyoruz.”

Halen 1,000 Mbps hızı tüm evlere ulaşamamış ve olsa da ,maddi olarak düşünelim 10 Gbps hızın fiyatının ise ne kadar el yaktığını bilemiyoruz. Kullanamadığımız teknoloji isterse 1000 Gbps olsun bize ne faydası olur ki, demeyelim zira internet ilk kullanılmaya başladığında 12 Nisan 1993’de 64 Kbps başlamış, hız arttıkça aynı fiyata daha yüksek bağlantı hızları verilmişti…

iPhone SE çıktı! haberiniz var mı?

Teknolojik ürünleri incelediğimiz kanalımıza abone olarak bizlere destek olabilirsiniz

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Please enter your name here