Facebook maç dolandırıcılığına inanmayın

En çok kullanıcıya sahip olan ve sürekli olarak yeni haberler yayınlanan Facebook hakkında bugün çarpıcı bir dolandırıcılık iddiası geldi, son zamanlarda ortaya çıkan bir dolandırıcılık kullanıcılara önceden maç sonuçlarını bildiklerini iddia edip para almaya çalışan insanların aslında maç sonuçlarını bilmedikleri ile ortaya çıktı.

Genellikle maç sayfalarında karşılaşılmaya başlanan bu dolandırıcılık ilk olarak kullanıcının sayfayı beğenmesiyle geliyor, kullanıcı sayfayı beğeniyor ve sayfa üzerinde yazan ”önceden maç sonuçlarını öğrenmek istiyorsanız 1 aylık 50 lira” gibi dolandırıcılık mesajı ile kandırılıyor.

Teklifi kabul eden kullanıcı İddia sayfasının yöneticisine mesaj atıyor ve para işlemi burada başlıyor, sahtekar yönetici kullanıcıya hesap numarası ve İBAN numarasını veriyor, bu aşamadan sonra kullanıcının hesaba parayı yatırması isteniyor, kullanıcı parayı hesaba yatırdıktan sonra bankadan alınan dekontun ad ve soyad kısımları görünür şekilde fotoğrafı çekilerek sayfa yöneticisine gönderiliyor.

Dolandırılabilirsiniz.

Parayı yatırdıktan sonra VİP üye olarak sayfada paylaşılan tüm İddia kuponlarını gören kullanıcı diğer önceden oynanmış maçların kazanıldığını görünce ve tahmin üzerine bir maç kazanınca sayfanın doğru olduğunu düşünüyor ve her ay bu sayfaya para yatırıyor.

Bu sayede aslında dolandırılmış olan ve kuponların gerçeklik payı bulunmadığı iddia edilen sayfalar 5 gruba ayrılıyor, 5 ayrı sayfanın Facebook üzerinde 780 bin ve üzeri takipçisi olduğu ve aylık gelirlerinin bu yöntem ile beraber 5 milyon olduğu tahmin ediliyor.

 

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0