Facebook Snapchat’in Kendini İmha eden mesaj özelliğini ekliyor

Sosyal Medya sitelerinde siteleri kullanıcılarını elinde tutmak için birbirinden farklı özellikler eklemeye devam ederken Amerika’da oldukça popüler olan Snapchat’in Facebook kullanıcı sayısını azaltmasıyla kendini imha eden mesaj özelliklerini ekleme kararı aldılar.

snapchat-facebook-offerSosyal ağ Facebook, 100 milyonun üzerinde aktif kullanıcısı olan Snapchat’in kendini imha eden mesaj özelliğini ekleme kararı alarak testlere başladı. Snapchat için 2013 yılında yaptığı 3 milyar dolarlık satın alma teklifi reddedilen Facebook, şirketi satın alanamayınca özelliği kendilerine ekleme kararı aldı.

Kullanıcıların Facebook üzernde geçirdiği süre azalmaya başladıkça yeni özelliklerle daha fazla kullanıcıya sahip olmak için çalışmalar devam ediyor. Yeni özellik masaüstü kullanıcıları için geçerli olacağı henüz kesinleşmezken Messenger kullanıcıları için testler yapılıyor.

Buzzfeed’de yer alan bilgiye göre Messenger’a Snapchat’in kendini imha eden mesaj özelliğini eklemeye hazırlanan Facebook, yeni özelliğin testlerine Fransa’da başlattı. Birçok kullanıcı test denemelerini açıklarken insanların eğlence amacıyla kullanarak beğendiklerini ifade etmesi yakın bir zamanda kullanıma sunulacağını işaret ediyor.

facebook snapchat denemesi
Kendini imha eden mesaj özelliği geliyor.

Messenger üzerinden başlatılan testlere göre gönderilen özel mesajlar kendilerini 1 saat içerisinde imha ederken kullanıcıların ekran görüntüsü almasınıda engelleyen özel bir yazılım kullanılmış testler 1 saat olarak yapılıyor olsa da özellik geliştirilerek sürelerin ayarlanabilir olacağı düşünülüyor.

Facebook-snapchat-mesaj-2 Henüz test aşamasında olan Facebook’un Messenger uygulamasında kaybolan mesaj özelliği, bugünden itibaren Fransa’daki kullanıcıların deneyimine sunularak ilk tepkiler ve test sonrası yaşanacak teknik eksikliklerin giderilmesi hedefleniyor.

2012 yılında Snapchat benzeri bir uygulama olan Poke’u (Dürt) yayınlayan Facebook, beklenen ilgiyi elde edemeyince bu uygulamayı sessizce kaldırmıştı. Facebook’un tekrar benzer bir uygulamayı test etmesinde Snapchat’in engellenemez büyümesinin önüne geçmek için yapıldığı düşünülüyor.

Snapchat, Facebook’u yakaladı. 100 milyon üzerinde bir kullanıcı rakamına ulaşan firma 1 Milyar üzerinde video yayınlayarak Facebook’u geçmeye çok yaklaştı. Video alanında çok geride kaldığını fark eden Facebook birçok alanda kendini geliştirmek istiyor. Bunun bir diğer örneğini ise facebook videoları para ödüyecek girişimi ile duyurmuştuk, aynı Youtube olduğu gibi reklam gelirlerinin bir kısmını video’yu paylaşan kişilere sunacak. Sice bu yeni özelliğin şirkete iyi bir katkısı olur mu dersiniz?

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0