Facebook’tan Sahte Hesap Önlemi

İnsanların sanal alemde faal hale gelmesinin en etkili yöntemlerinden birisi sosyal medya siteleridir. Bu internet sitelerinde profil oluşturduğumuzda; durum güncellemeleri ve paylaşımlar yapabilir, yeni sanal arkadaşlıklar edinebilir ve hayatınızdaki tüm gelişmeleri onları ortak edebilirsiniz. Bu tür sitelerin bizi sanal ağlarda aktif hale getirdiği ne kadar gerçek olsa da olumsuz bazı nitelikleri de bulunuyor. İnsanların niyetlerini bilmemiz mümkün değildir. Bu nedenle bizi kandırıcı söylemlerle inandırmayı başarabilirler. Ayrıca açtıkları sahte hesaplarla insanların ilgi odağı olmak isteyebilirler.

Facebook Sahte Hesaplara Karşı Ne Gibi Önlemler Alacak?

Facebook gibi sosyal medya siteleri; bu tarz sahte profillerin farkına varmış, onlardan gerçek kimliklerini doğrulamaları için onlara zaman tanımışlardır. Verilen süre geçtiği takdirde, sosyal medya sitesi kişilerin ellerinden bu siteyi alıyor; kimlik, sürücü belgesi gibi kimlik doğrulayıcı belgelerin fotoğraflarını çekip göndermeniz halinde profiliniz size tekrar vereceğini açıklıyor.

Bu durumdan mağdur olan kişiler de var. Sadece adını kullanıp soyadını belirtmeyen  fake hesap kullanıcıları da vuran bu uygulama binlerce profil sahibini mağdur eden bir yaptırım olarak görülüyor. Şirketin kimlik bilgilerini istemesi de kullanıcılarda bir güvenlik sorunu haline geliyor. Bu konuda sert bir tutum izleyen site yöneticileri, kimlik bilgilerinin güvende olacağını söylese bile kullanıcıların güvenini kazanacak bir açıklama yapamadı. Farklı alternatiflerle çözüm üretmeye çalışan Facebook, bu yöntemi gerçekleştirerek kullanıcıların daha güvenli ve daha düzeyli bir platformda vakit geçirmesini sağlamak istiyor.

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0