Ana SayfaTeknoloji HaberleriFBI-Apple Davasında, Apple Şimdi de FBI'den Destek Bekliyor!

FBI-Apple Davasında, Apple Şimdi de FBI’den Destek Bekliyor!

-

FBI-Apple dava sonucu merakla beklenirken, Adalet Bakanlığı Davanın düşmesini istedi. FBI  iPhone kilidini kırmak için artık Apple’ın yardımına ihtiyaç duymadığını duyurdu. Apple şaşkın!

ABD’nin Adalet Bakanlığı, uzun zamandır gündemi meşgul eden ve teknoloji devlerinin güvenlik konusunda kutuplaşmasını sağlayan FBI-Apple, San Bernardino dava konusunda taraf olarak yapmış olduğu başvuru ile ilgili mahkemeden davanın düşürülmesi talebinde bulundu.

san-bernardino

San Bernardino saldırısı sonucu teröristin kullanmış olduğu iPhone 5C marka telefonun kilitinin kırılamaması üzerine soruşturmayı yürüten FBI söz konusu cihaza özel bir erişim için Apple’dan bir yardım talebinde bulunmuştu. Fakat Apple ‘güvenlik’ gerekçesi ile talebi ret etmiş ve araya ABD Hükümeti yetkilileri girmiş ancak sonuç değişmemiş bunun üzerine konu mahkemelik olmuş ve ilk dava Apple lehine sonuçlanmıştı.

iphone fbi

Dünya üzerinde en büyük ticari hacme sahip olan ve kasasında nakit 200 milyar dolar olduğu iddia edilen Apple için şifrenin verilmesi ticari kazancın bir anda tepetaklak olmasına sebep olacağından, Apple ısrarlı davranışını sürüdürürken davaya taraf olan Adalet Bakanlığı davanın düşürülmesini talep etti. Dava düşürülmesine sebep ise artık Apple desteğine ihtiyaç kalmaması olarak gösterildi.  Gelen bilgilere bakılırsa Hükümet yetkilileri cihazdan gereken bilgileri almak için başka bir yöntemin de mevcut olduğunu duyurmuş. Bu şekilde FBI çizilen karizmasını kurtarırken Apple zan altında bırakılmış oldu. Apple bu gelişme üzerine , bahsedilen yöntemin ne olduğunu ve kimin tarafından gerçekleştirileceğini bilmek istediğini duyurdu.

Adalet Bakanlığı’nın Apple’ın yardım talebini reddetmesinden sonra açılan davayı böylece geri çekmesi sonucunda Apple’ın artık FBI’a özel bir giriş anahtarı için yardım etme zorunluluğu da ortadan kalkmış oldu.

apple fbi

FBI görevlilerinin artık iPhone marka telefon verilerine erişim fırsatını yakaladığı ancak nasıl bir yol izlediğinin ise açıklanmadığının öğrenilmesi üzerine prestij kaybeden Apple ise bu noktadan sonra söz konusu cihaz üzerinde kullanılacak yöntemi öğrenmek için ısrar edeceği şimdiden bekleniyor.

Bakanlık yetkililerin bu yöntemi kullanmaları durumunda kullanımda olan tüm iPhone marka telefonların güvensizliğinin tescilleneceği, şimdilik  yetkililerin bulunan çözüm yolunu Apple ve kamuoyuyla paylaşıp paylaşmayacağı ise bilinmiyor.

Bu gelişmeler ışığında Apple’ın çözüm yolunu öğrenmesi ile bu kapıları kapatacağı hiç kuşkusuz ancak öğrenemez ise davaların açılacağını da unutmayalım.

Teknolojik ürünleri incelediğimiz kanalımıza abone olarak bizlere destek olabilirsiniz

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Please enter your name here