Ana SayfaTeknoloji HaberleriFransa'da Tüm Okullara Daha Sıkı Bir Cep Telefonu Yasağı Getirildi!

Fransa’da Tüm Okullara Daha Sıkı Bir Cep Telefonu Yasağı Getirildi!

Fransız öğrencilere akıllı telefonları konusunda kötü haber geldi...

-

Her ebeveyn yaşı kaç olursa olsun çocuğunun uzun bir süre telefonunu bir kenara bırakmasının ne kadar zor olabileceğini biliyor. Ancak bu sonbaharda başlayacak yeni eğitim yılında Fransız öğrencilerin okula devam ederken eğitim faaliyetlerine daha fazla odaklanmaları gerekecek.

Şubat ayında manifesto ve yürüyüşlere karşı oldukça sert önlemler alındıktan sonra Fransız milletvekilleri bu hafta başında 3 ile 15 yaşındaki öğrenciler için okullarda akıllı telefon ve tablet kullanımını etkin bir şekilde yasaklayan yeni bir yasa çıkardı.

Fransa'da Tüm Okullara Daha Sıkı Bir Cep Telefonu Yasağı Getirildi!

Aslında her ne kadar akıllı gözetim ve diğer her şey dahil olmak üzere internet bağlantılı cihazların her biri okul binalarında yasaklanmıştı. Öğrenciler onları her ne sebeple olursa olsun evde bırakamazlar ise sözde “ekran bağımlılığı” fenomenine karşı korunmak için her zaman onları kapalı tutmak zorunda kalacaklardı.

Teknik olarak Fransa zaten birkaç yıl önce çıkarılan benzer bir yasa tasarısına sahipti. Ancak gözden geçirilmiş yasa daha akıllı ve açık görünüyor. “Tüm öğretim faaliyetleri sırasında” ifadesi ile akıllı telefon kullanım yasağı daha sıkı hale getiriliyor.

Tek istisnalar ise engelli öğrenciler, müfredat dışı etkinlikler ve “pedagojik kullanım” gibi durumlar olacak. Ancak bu istisnalar bile büyük olasılıkla bir eğitimcinin açık onayını gerektirecekler.

Lise öğretmenleri ve yöneticileri hala yasağın benimsenmesini tercih etme veya “kötü cep telefonu kullanımı”nı kontrol altında tutmak için daha az zorlayıcı bir yöntem seçmeyi tercih ediyorlar.

Fransız cumhurbaşkanı Emmanuel Macron geçen yıl bu duruma daha sıkı bir yasa getireceğine dair söz vermişti.

 

Siz bu akıllı telefon yasağı hakkında neler düşünüyorsunuz?
Yorumlarınızı bekliyoruz.

-- Reklam --
Teknolojik ürünleri incelediğimiz kanalımıza abone olarak bizlere destek olabilirsiniz

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Please enter your name here