Fransız Mahkemesi’nden Facebook’a Yargılama

Sosyal medya sitesi Facebook’un başı dertten kurtulmuyor. Son olarak bir Fransız mahkemesi, ABD bazlı çalışmalar yürüten Facebook’un ifade özgürlüğünü ihlal ettiği gerekçesi ile bir davaya bakma kararı alarak; bu anlamda öncü olacak. Çıkacak karar ile beraber, yurt dışında çalışmalarını yürüten sosyal medya siteleri için bir öncü durumunda olacak.

Facebook’un Mahkemesi Paris’te Görüldü

Paris’te görülen duruşmada Facebook’un avukatı konumunda bulunan Caroline Lyannaz, şirketin Kaliforniya eyaletinde faaliyetlerini sürdürdüğünü bundan dolayı da mahkemenin sadece ABD sınırları içerisinde yapılabileceğinin mümkün olduğunu söyledi. Bu tür bir savunma içerisinde bulunan Lyannaz, başvurunun reddedilmesini talep etti.Şikayetçi olan grubun avukatı Stephanie Cottineau ise başvurunun Fransız yargısının alanına girdiğini; Facebook kullanan Fransızlara bağlı olarak belirtti.

Davayı açan kişinin kimliği ise tamamen belirsizliğini korurken, bu tür girişimde bulunmasının gerekçesi de belirtildi. Gerekçe olarak gösterilen neden ise şikayet eden kişinin profil hesabına Coustave Coubert adlı ünlü bir ressamın Dünya’nın Merkezi adlı tablo nedeniyle proil engellemesi sorunu ile karşılaştığını belirtirken, bu anlamda mahkemeye başvurduğunu dile getirdi. Bu noktada avukatını devreye sokarak; Facebook’la mahkeme sürecine giren kişi, erotik bir tablo olarak değerlendirilen eser nedeniyle kişinin ifade unsurunun engellendiğini belirtti.

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0