Ana SayfaİncelemeFujifilm X-H2s İnceleme

Fujifilm X-H2s İnceleme

Canon'un bir numaralı rakibi Fujifilm, Fujifilm X-H2s modeliyle fiyat performans segmentine yeni bir soluk getiriyor. Biz de bu harika cihazı detaylıca inceliyoruz...

-

2022’nin en iyi TV markaları: LG’den TCL’ye hangisini satın almalısınız?

Eski TV'nizi yükseltmeyi düşünüyorsanız, birçok seçeneğiniz var. Aslında, piyasadaki çoğu TV markası, en son görüntü teknolojisine, inanılmaz akıllı özelliklere...

X-H1’i piyasaya sürdükten dört yıl sonra, Fujifilm nihayet iki modeli daha satışa çıkardı. Bunlardan biri bugüne kadarki en yüksek çözünürlüklü APS-C kamera, 40 megapiksele sahip X-H2 iken diğeri ise bugün incelediğimiz model, spor, vahşi yaşam çekimi ve daha fazlası için tasarlanmış yüksek hızlı X-H2S oldu.

X-H2S’nin en büyük özelliği, yeni bir yığın, arkadan aydınlatmalı 26,2 megapiksel sensör diyebiliriz. Yüksek hızı, 40 fps’ye kadar seri çekime, daha hızlı otomatik odaklamaya ve azaltılmış döner deklanşöre olanak tanıyor. Ayrıca gelişmiş görüntü kalitesi vaat ediyor ve gövde içi sabitleme, yüksek çözünürlüklü vizör, çift kart yuvası ve daha fazlasıyla birlikte geliyor.

Tasarım, Gövde ve Tutuş

X-H2S, tipik bir Fujifilm kamerası değil. X-T4’ten 660 gram daha büyük ve daha ağır, ancak X-H1’den biraz daha hafif. Ayrıca, spor veya vahşi yaşam çekimi için büyük lensler takıyorsanız ideal olan bir denge hissi veren çok daha büyük bir tutuşa sahip.

Belirtildiği gibi, düzen, diğer Fuji modellerinden çok Canon ve Sony’nin aynasız kameralarına benziyor. X-T4 gibi enstantane hızını, pozlama telafisini ve ISO’yu gösteren kadranlar yerine, geleneksel ön ve arka kadranlara sahip. Üstteki tek mod seçici ve arkada bir joystick ve D-Pad kontrolü var. Çoğu farklı işlevler için yeniden programlanabilen en az 12 düğmesi var. X-H1’de olduğu gibi, ana ayarları gösteren bir üst LCD’ye sahip.

Fujifilm_X-H2S

Anında ayarların değiştirilmesini gerektiren spor ve vahşi yaşam çekimleri için tasarlandığından, düzen son derece iyi diyebiliriz. X-H2S, X-T4 ile aynı mantıksal menü sistemini kullanıyor, bu nedenle ayarların bulunması nispeten kolay.

Aksiyon fotoğrafçıları için ayrıca, karartmasız seri çekim ve Sony A7 IV veya Canon EOS R6’dan (her biri 3,68 milyon nokta) daha yüksek çözünürlük (5,76 milyon nokta) sağlayan elektronik vizörü (EVF) de iyi. Ayrıca odağı, hızlı menüyü ve diğer işlevleri kontrol etmenizi sağlayan yüksek çözünürlüklü, tam eklemli bir dokunmatik ekrana sahip.

G/Ç için, güç dağıtımlı yüksek hızlı bir USB-C bağlantı noktasının yanı sıra kamera kontrolleri veya aktarımları için WiFi ve Bluetooth elde ediyorsunuz. Ne yazık ki, Fujifilm’in canlı görüntü çekimi veya görüntü içe aktarma için kamera uygulaması nispeten ilkeldir (Düşük 1,7 Play Store puanı bir ipucudur), video için pozlama ve ses seviyeleri gibi şeyleri gösteremez veya seri fotoğraf çekimine izin veremiyot.

Video kullanıcıları, harici kayıt cihazları için hoş bir tam boyutlu HDMI girişi ile birlikte hem mikrofon hem de kulaklık bağlantı noktalarına sahip oluyor. Ekstra hız ve video yeteneklerinin üstesinden gelmek için hem UHS-II hem de yüksek hızlı CFexpress olmak üzere bir çift kart yuvası da var. Ve son olarak, pil (X-T4 ile aynı türden ancak yükseltilmiş) bir şarjla 720 adede kadar çekime ve iki saatten fazla 4K 30p video kaydına olanak tanıyor.

Performans

Tam çözünürlükte 40 fps’ye kadar seri çekim hızlarıyla X-H2S, diğer tüm APS-C kameralardan daha hızlıdır, ancak bununla ilgili bazı uyarılar vardır. Odak önceliği modundan ziyade, serbest bırakıldığında yalnızca bu en yüksek hızlara ulaşacaktır (yani odakta olmasa bile çekimi yapar). Bu, fotoğraflarınızın çoğunun bulanık olacağı anlamına gelir, dolayısıyla hareketli çekim için gerçekçi bir mod değil.

Mekanik deklanşörle çekim yaparken, Canon’un EOS R7’si için çok saygın ve eşleşen 15 fps seri hıza sahip. Bunun da ötesinde, mekanik deklanşör, özellikle EOS R7’deki takırtılı deklanşöre kıyasla çok sessiz ve kulağa hoş geliyor.

Fujifilm_X-H2S

X-H2S, Fujifilm’in kuş ve hayvan izleme özelliğine sahip ilk kamerasıdır ve ayrıca arabaları, motosikletleri, bisikletleri, uçakları ve trenleri takip edebiliyor. Çekim açısına ve diğer faktörlere bağlı olarak izlemeyi kaybetmesine rağmen, ilk yineleme için oldukça iyi çalışıyor.

Yine de iş ihtiyatlı bir şekilde çekim yapmaya geldiğinde tüm rakiplerini yener. Yığma sensörün yüksek hızı, sessiz modda minimum döner deklanşöre sahip olduğu anlamına geliyor, böylece onu kuşları, vahşi yaşamı, sporları ve diğer hızlı hareket eden nesneleri çekmek için güvenle kullanabilirsiniz.

Ana Özellikleri

 • X-Trans renk filtresi desenli 26 MP APS-C Yığılmış CMOS sensör
 • Karartma olmadan 40 fps’ye kadar sürekli çekim (mekanik deklanşörle 15).
 • Geliştirilmiş AF izleme ve konu tanıma AF
 • 10 bit HEIF çıkışı (“gerçek HDR” seçeneği olmasa da)
 • 7 EV’ye kadar derecelendirilen görüntü sabitleme
 • Sensörün tam 3:2 bölgesinden 6,2K video kaydı
 • Tam genişlikten 60p’ye kadar DCI veya UHD 4K video
 • 120 fps’ye kadar yakalamadan ağır çekim DCI veya UHD 4K (kırpma ile)
 • ProRes HQ, Std ve LT seçenekleri dahil codec seçenekleri
 • 14 bit okumadan F-Log 2, ek dinamik aralık
 • 0,8x büyütme ve 120 fps’ye kadar yenileme ile 5,76M noktalı OLED vizör
 • CFexpress Type B ve UHS-II SD yuvaları
 • Daha uzun video yakalama süreleri için isteğe bağlı soğutma fanı
 • İsteğe bağlı iki tutma yeri seçeneği, VG-XH pil tutacağı ve FT-XH dosya vericisi

Görüntü Kalitesi

X-T4’e benzer bir 26,2 megapiksel sensörle (yığma teknolojisinin eklenmesiyle) X-H2S, renk sunumu için en iyi APS-C kameralar arasında. İster manzara, ister hayvan veya insan çekiyor olun, her şey doğal görünüyor. JPEG’ler, ince ayarlı renk bilimi sayesinde parazit ve keskinleştirme arasında eskisinden biraz daha iyi bir denge ile kameradan çıkar çıkmaz iyi görünüyor.

Fujifilm_X-H2S

X-T4 gibi, ISO 800 ve 3200‘de tatlı noktalara sahip bir çift kazançlı sensör kullanıyor. Yüksek ISO performansı, X-T4 ile neredeyse eşittir, gürültü oldukça iyi kontrol edilir ve yaklaşık ISO 6400’e kadar ayrıntılar korunur. Bunun ötesinde kullanılabilir çekimler sunar, ancak pozlamanın doğru olması gerekir, aksi takdirde siyahları artırırken aşırı gürültüye sahip olursunuz.

14 bit RAW dosyaları, bazı istisnalar dışında, ayarlama için bolca alan sunar. Çift kazançlı sensör nedeniyle, daha yüksek ISO’larda çekim yapmak, temel ISO 800’de çekim yapmaya çalışmaktan ve ardından gürültü seviyeleri daha yüksek olduğundan siyahları artırmaktan daha iyidir. Yine de, yüksek kontrastlı çekimlerde siyahları herhangi bir sorun olmadan birkaç durak artırabilirsiniz. Bu konuda X-T4 kadar iyi performans göstermiyor, muhtemelen gürültü tabanını yükseltebilen yığılmış teknoloji nedeniyle böyle oluyor.

Video

X-H2S, sensörlerin bir kameranın video özelliklerini iyileştirdiğinin harika bir örneği. X-H2S artık bunun için en gelişmiş APS-C kamera ve 6,2K 30p 3:2’ye kadar video, 60 fps’ye kadar süper örneklenmiş 4K, ultra ağır çekim 120 fps 4K ve 240 fps HD çekmenizi sağlıyor. Bu modların çoğu, birkaç farklı codec bileşeninde de mevcuttur. Liste H.264 ve H.265’i (All-I ve Long-gop) ve HQ, 422 ve LT gibi güçlü ProRes formatlarını içerir. Neredeyse tüm modlar, daha yumuşak geçişler ve daha fazlası için 10 bit yakalamaya izin veriyor.

Fujifilm_X-H2S

Ayrıca dinamik aralığı en üst düzeye çıkarmak için hem standart hem de Eterna sinema modlarında Fujifilm’in F-Log ve yeni F-Log2 formatlarını destekliyor. Sırasıyla BRAW ve ProRes RAW formatlarında, hem Blackmagic hem de Atomos kayıt cihazlarına RAW video çıkışı sağlayabilirsiniz.

6.2K 3:2, tuhaf bir video modu gibi görünebilir, ancak bir görüntünün üstünde ve altında daha yaratıcı kırpmaya izin veriyor. Bu arada, daha standart olan 30 fps ve 60 fps 4K video, alt örnekleme sayesinde son derece keskindir. Ultra ağır çekim 120 fps 4K video kırpıldığı için o kadar net değil ama beklenenden çok daha az bulanık. 1080p 240p bile birçok proje için çok kullanışlıdır. Ancak, bu modların hiçbirinde ses kaydı yapamayacağınızı unutmayın.

F-Log2 çekerken 13 durağı aşan dinamik aralık olağanüstü. 10 bitlik yakalama ve güçlü ProRes codec bileşenleriyle birleştiğinde, yaratıcı renk düzeltmesi veya fazla veya az pozlanmış çekimleri düzeltmek için bolca alana sahip olacaksınız. Fotoğraflarda olduğu gibi, renk üretimi de Canon’unki kadar sıcak olmayan ama yine de hoş ten tonları ile doğruluğu destekler.

Son derece yüksek okuma hızları sayesinde standart ve F-Log video modlarında panjur minimum düzeyde. Bu modda 14 bit okuma yaptığı için F-Log2 modunda biraz daha yavaş (diğer modlar 12 bit).

Aşırı ısınma konusunda endişeleriniz varsa, sıcaklığa bağlı olarak 30-60 dakikalık çekimden sonra durma eğiliminde olacağından, bu yalnızca 4K 120p video ile ilgili bir sorundur. Bu gerçekten uç bir durum ve sizin için bir sorunsa, Fujifilm’in ekranın altına takabileceğiniz isteğe bağlı bir harici fanı var.

Fujifilm_X-H2S

Diğer bir dezavantaj ise gövde içi stabilizasyon: Kamerayı sadece elinizde tutuyorsanız ve fazla hareket etmiyorsanız, çok sabit çekimler yaparsınız. Ancak bırakın yürümeyi, kaydırmaya ve eğmeye çalıştığınızda, aniden bir konumdan diğerine sallanma eğilimi vardır. Bu nedenle, Fujifilm gelecekteki bir güncellemeyle sorunu biraz azaltamadığı sürece, X-H2S en iyi vlog kamerası değil.

Artıları
 • Yüksek hızlı İstiflenmiş CMOS görüntüleyici
 • Konu tanıma ile hızlı odaklama
 • Toz ve sıçrama koruması
 • 5 eksenli stabilizasyon
 • 4K60 ProRes video desteği
 • Renk sınıflandırması için düz profiller
 • 4K120 ağır çekim
Eksileri
 • ProRes kaydederken aşırı ısınabilir
 • Odak doğruluğu en yüksek 40 fps hızında mücadele ediyor
 • Full Frame rakipleri kadar pahalı

Alınır Mı ?

X-H2S, Fujifilm’in şimdiye kadarki en iddialı X serisi kamerası ve en uyarlanabilirlerinden biri. AF sistemi her zaman en aşırı seri hızlarına uygun değil, ancak küçük bir ayar ile etkileyici isabet oranları sağlayabiliyor. Daha pahalı kameralara ayak uyduran özellikler ve performansla video da mükemmel. Ucuz değil ama fiyatına göre performansı hakikaten iyi.

-- Reklam --

GENEL DEĞERLENDİRME

Tasarım
9
Performans
9
Batarya Ömrü
8
Kamera
8,5

DEĞERLENDİRME ÖZETİ

Fujifilm X-H2S, şirketin şimdiye kadarki en yetenekli video/fotoğraf hibritidir: CMOS sensör etrafında oluşturulmuş 26 MP X montajlı aynasız kamera.40 fps'ye kadar (mekanik deklanşörle 15 fps) fotoğraf çekebilir ve saniyede 120 kareye kadar tam sensörlü 6.2K video veya 4K video çekebilir. Beklediğiniz gibi, özne tanıma ve iyileştirilmiş izleme ile otomatik odaklama büyük bir destek aldı.

İnceleme yap

Batarya Ömrü
Ekran
Kamera
Performans
Tasarım

Kullanıcı İncelemeleri (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok.
Youtube kanalımıza abone ol! Mi Band 6 ya da Steelseries Rival 3 senin olsun.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Fujifilm X-H2S, şirketin şimdiye kadarki en yetenekli video/fotoğraf hibritidir: CMOS sensör etrafında oluşturulmuş 26 MP X montajlı aynasız kamera.40 fps'ye kadar (mekanik deklanşörle 15 fps) fotoğraf çekebilir ve saniyede 120 kareye kadar tam sensörlü 6.2K video veya 4K video çekebilir. Beklediğiniz gibi, özne tanıma ve iyileştirilmiş izleme ile otomatik odaklama büyük bir destek aldı.Fujifilm X-H2s İnceleme