Ana SayfaTeknoloji HaberleriGeceleri Telefon Kullanmak Zararlı Mı?

Geceleri Telefon Kullanmak Zararlı Mı?

-

Birçoğumuzun gece dahi elinden bırakmadığı hatta başucuna koyarak uyudukları telefonlar aslında sağlığımız için oldukça büyük tehlike yaratıyorlar. Geceleri telefon kullanmak akıllı telefonlarda bulunan mavi LED ışınlarının kullanıcıları üzerinde olumsuz etkiler yarattığı açıklandı.

Başta uykusuzluk ve uyku düzensizliği gibi birçok etkinin gece telefon kullanmak ile alakalı olarak arttığı gözlemlendi. Sağlıklı bir insan olmak için en az 7 saat uyunmasının gerektiğini belirten uzmanlar, yatmadan önce elimize aldığımız telefonlarının ışınlarının uyku sağlayan melatonin hormonunu baskılayarak, sağlıklı ve iyi bir uyku kalitesini düşürdüğünü belirttiler.

Araştırmacılar mümkün olduğu süre zarfında gece telefon kullanmak konusunda kullanıcıları daha dikkatli olmaya davet ediyorlar. Bu konuda Android işletim sisteminde yaygın olarak kullanılan mavi ışık filtresi sağlayan bir yazılım uygulaması mevcut.

Yapılan araştırmalarda ayrıca sürekli olarak ekrana bakmanın boyun ve kaslar üzerinde olumsuz etkisinin olduğu, bu şekilde ağrıların ve ilerleyen aşamada daha ciddi sorunların oluşumunu tetikledikleri belirlenmiş durumda. İllaki gece cihazınızı kullanmak zorunda kalıyorsanız uygun bir yatış pozisyonu alın ve ekranınızı gözünüzü yormayacak şekilde az ışıklı hale getirebilirsiniz.

Teknolojik ürünleri incelediğimiz kanalımıza abone olarak bizlere destek olabilirsiniz

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Please enter your name here