Ana SayfaTeknoloji HaberleriGezegenler Hakkında Yeni Bilgi Öğrenildi!

Gezegenler Hakkında Yeni Bilgi Öğrenildi!

-

Uzay pek çoğumuzun ilgi odağında olan belgesellerini sıklıkla takip ettiğimiz bir boşluk. Uzay dediğimiz bu koca boşlukta hergün neler oluyor tahmin bile edemezsiniz. Ancak gezegenler hakkında yeni bir iddaa ortaya atıldı ve NASA gibi büyük uzay araştırma merkezleri yanıt vermeselerde iddaaya göre gaz devi gezegenler büyük gezegenlerin etrafında dönerek büyük yapıya sahip olmuş olabilirler.

Uzaydaki gezegen sistemimizi bilirsiniz. Her ne kadar hepsinin adını bilmesenizde resimlerden gördüğünüz kadarı ile çıkarabilirsiniz. Bazı gezgenlerimizin gaz devi olduğunuda belki biliyorsunuzdur. Yani buna göre gezgenler gaz halinde kalıplaşmıştır. Ortaya atılan bir iddaa şu şekilde. Saturn ve Jupiter gezegenleri güneş sistemi oluşmadan da bu haldeydiler. Yani diğer gezegenlere göre çok daha uzun bir mazileri var. Gaz devi olarak uzayda durdukları için kaybolmayıp sürekli olarak etrafında bulunan meteorları ve taşları kendi üzerlerine çekerek yavaş yavaş büyümeye başladılar.

Güneş sistemi de bildiğiniz gibi zamanla oluşmaya devam etti. Güneş dahi oluşurken Saturn ve Jupiter gezegenleri bulunuyor ve güneşden kopan parçalarla daha da büyüyorlardı. Haberin devamına göre güneş zaten oluşmuştu ancak Güneş sistemide tam oluşma formunu doldurduktan tam 30 milyon yıl sonra dünya oluştu. Yani dünya çok daha genç bir gezegen diyebiliriz. Tabi bu orataya atılan habere göre.

uzay

Peki bu gezegenler neden boyut olarak dünyadan daha büyük derseniz onuda haberi ortaya atan Kanada Üniversitesine göre şöyle açıklanmış. Zaten Saturn ve Jupiter gezegenler dünyaya göre çok daha yaşlılar ve Güneş sistemi daha tam formuna ulaşmamışken bile varlardı ve o zamanlar şuanki gibi büyük ve dünyaya benzer bir yapıları yoktu. O zamanlar gaz şeklinde bulunuyorlardı ve toz bulutu halinde uzayda dönmeye devam ederek içine yeni parçaları almaya devam ediyorlar.

Yeni gelen gaz bulutları ile gezegenler birleşip çekirdeğe daha büyük yük yığını yapıyor ve gezegenlerin boyu bu şekilde büyüyordu. Dönme sonucu yoğunlaşmalar meydana gelerek çekirdek yavaş yavaş katı hale geldi ve çekirdeğe yeni ulaşan gaz bulutları çekirdek tarafından toz bulutunun dış yüzeyine itilerek gezegenin boyutu ve hacmi giderek dahada büyordu.

Teknolojik ürünleri incelediğimiz kanalımıza abone olarak bizlere destek olabilirsiniz

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Please enter your name here