Ana SayfaTeknoloji HaberleriGoogle Daydream VR ile İleri Bir Adım Atıldı!

Google Daydream VR ile İleri Bir Adım Atıldı!

-

Gelişmekte olan teknoloji dünyasının en önemli etkinliklerinden birisi sayılan Google I/O 2016‘da duyurulan Daydream isimli yeni sanal gerçeklik platformu şimdiden merak uyandırdı bile. Google Daydream merakınız var ise biraz bilgi aktaralım istedik. Devamı haberimizin içeriğinde…

Google I/O 2016 etkinliği çerçevesinde zaman zaman internete bilgileri düşen ama gerçeklik payı ne kadar doğrudur bilinmeyen sanal gerçeklik gözlüğü, Daydream ismiyle resmen tanıtılmış oldu.

Google Daydream nedir ?

daydream

Google Cardboard hepinizin bildiği gibi karton maket şeklinde tasarlanmış bir gerçeklik gözlüğü iken daha sonradan çıkan ve karton yanında daha ucuza bulunan gerçeklik gözlükleri yanında oyuncak gibi kalmıştı. Google bu eziklikten kurtulmak için elini çabuk tuttu ve  daha gelişmiş bir sanal gerçeklik deneyimi sunacak olan Daydream‘ı duyurdu. Google’ın en son Android sürümü için tasarladığı VR Modu sayesinde Daydream yepyeni bir deneyim ile karşımıza çıkmış olacak.

Cardboard

Neredeyse her telefon ile çalışma özelliğine sahip Google Cardboard’un aksine yeni Gözlük teknolojik gelişmelere uyumlu hale getirilmiş. Üzerinde bulundurduğu özel sensörler ve ekranlar sayesinde sadece yeni model telefonlar ile birlikçe çalışacak şekilde tasarlanan Daydream, Android N sonrası kullanım yelpazesini de genişletmiş olacak.

youtube-vr-app

Google bu arada boş durmamış ve VR Modu ile uygulamaların rahatça kullanılması için özel bir arayüz ile gelen Daydream için ayrıca YouTube, Street View, Google Play Store Filmler ve Fotoğraflar’a ek olarak Ubisoft ve Electronic Arts gibi oyun şirketlerinin de Daydream Moduna özel uygulamalar geliştirmeleri sağlanmış.

Şunu da duyuralım ki, Daydream kullanmak isterseniz yeni nesil bir telefon yanında Google’ın bugün görücüye çıkarttığı yeni VR setine ihtiyacınız olacak.

Şimdilik ihtiyaç olunan bu sete dair çok fazla detay paylaşılmamışken, standart bir sanal gerçeklik gözlüğünü andıran başlık ve kontrolcüsüne ait bir render görüntüsü paylaşıldı bile. Umarız basit bir şey sunulmaz!

google daydream

Görünüşe göre Samsung Gear VR ürününü benzeri gibi gelen Google Daydream, Gear VR karşısında bakalım dişli bir rakip olabilecek mi?

Bu sonbaharda satışa çıkması beklenen Daydream, Google Cardboard devamı için son olmayacak. Çünkü daha geçtiğimiz günlerde iOS için YouTube uygulamasını güncelleyen Google, Cardboard’a destek vermesiyle bu ihtimali güçlendirmiş oldu.

Teknolojik ürünleri incelediğimiz kanalımıza abone olarak bizlere destek olabilirsiniz

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

1 YORUM

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Please enter your name here