Google iOS Anlaşmasından Korkuyor

Önümüzdeki günlerde Google’ın Apple ile yaptığı anlaşma sona eriyor. Apple’ın iOS işletim sistemiyle çalışan akıllı telefonlarında yine Google’ı tercih edip etmeyeceği tam bir muamma haline gelirken, teknoloji meraklılarının da ilgisini çeken bir detay olarak gözlemleniyor.

Google’ın Tahtı Sallanıyor

Masaüstü bilgisayarlarda arama motoru olarak kullanılan Google, bu noktada hiçbir sıkıntı yaşamazken, konu mobil cihazlar olduğunda belli anlaşmalar yapmak durumunda kalıp, üretici teknoloji firmalarla masaya oturup, pazarlık yapabiliyor. İnternet devinin mobil cihazlar üzerindeki etkisini sürdürüp bu anlamdaki öncülüğünü koruması için bu tür bir girişimde bulunması gerekiyor. Aksi takdirde koltuğunu sallantıya sokabilecek bir olumsuzlukla karşılaşabilir.

Akıllı telefon piyasasında en çok borusu öten ve adından söz ettiren Apple ile yapılacak anlaşma hayati bir değer taşıyor. Ortaya çıkan söylentilerle yeni bir anlaşmanın olmayacağı ve iki tarafın başka anlaşmalar yaparak kendi yollarını çizme girişimlerinde bulunacakları ifade edildi. Anlaşmanın olmaması durumunda iki tarafın ne gibi yollara başvuracağı her ne kadar merak edilse de Google; Samsung ile bir ortaklık içerisine girebilir.

Google’a internet ortamında vurulan ilk darbe de bu değil. Daha önceden Firefox ile de bu tür bir durum meydana gelmişti. Firefox; Google ile olan anlaşmasını bitirerek, yeni arama motoru olarak kendisine Yahoo’yu belirlemişti. Böylelikle Google’ın tahtı sallanmaya başlamış; Pazar payında ilk defa bu kadar düşüş gözlemlenmişti.

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0