Google Mobil Devrime Mi Hazırlanıyor?

Mobil cihazlar üzerinden internet kullanımının artması ile birlikte internet üzerinde de bu yönde bir değişim seyrediyor. Öyle ki bu gelişmelerin en önemlisi de Google tarafından atılmış durumda. Akıllı telefon ve tabletler üzerinden internete bağlanarak arama yapan kullanıcılar, mobil uyumlu olan siteler için özel bir etiket ile bilgilendiriliyor. Bu yönde Google tarafından yapılan açıklamalarda da mobil uyumun önemine değinirken, 2015 yılı içerisinde Google tarafından ciddi bir güncellemenin yapılarak bu yönde adım atılacağı konuşuluyor.

Google tarafından yapılan mobil uyumlu çalışmasının bu güncelleme için hazırlık olduğu yönünde iddiaların ağırlı kazandığı internet dünyasında, mobil uyumu olan sitelerin mobil arama sıralamalarında daha üstlerde yer alması bekleniyor.

Bu konuda her ne kadar ülkemizde ciddi analizler yapılmasa da yabancı kaynaklardan aldığımız bilgilere göre bu konuda Google tarafından yeni bir çalışmanın yapılacak olması. Zaten internet kullanım alışkanlıklarında görülen değişiklik ile birlikte kısa süre içerisinde böyle bir güncellemenin yapılması zorunlu bir hale gelecek. Kullanıcıların mobil uyumlu olmayan sitelerde yaşadığı sorunlar, Google için de ciddi bir prestij kaybı olabilir. Bu nedenle de kullanıcılara sorunsuz bir internet deneyimi yaşatmak isteyen Google ilk adım olarak mobil uyum etiketini kullanmayı uygun gördü.

Türkiye’de dahi akıllı telefon kullanımı 2014 yılında yaklaşık % 20 artmış durumda. 2012 yıllarında sadece % 14 olan akıllı telefon kullanım oranı, 2014 yılında % 39’lara kadar yükselmeyi başardı. Bu oran dünya geneline bakıldığında ise çok daha yüksek.

Bu gelişmeler ile birlikte çalışmalarını yürüten Google, bu konuda site sahiplerine de pek çok tavsiye sunarak ve rehber hazırlayarak sitelerin mobil uyumu konusunda destek sağlıyor. Bu nedenle internet site yöneticileri, bu konularda gerekli hazırlıkları yapması gerek. Aksi halde yeni bir güncelleme ile birlikte sıralamalarda gerilemek mümkün.

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0