Ana SayfaTeknoloji HaberleriGoogle Safiye Ayla için Doodle Tasarladı

Google Safiye Ayla için Doodle Tasarladı

-

Cumhuriyet döneminin en büyük kadın sanatçılarından olan Safiye Ayla’nın doğum gününü unutmadı, hayata gözlerini yuman ve şuan yaşasa 107 yaşında olacak olan Safiye Ayla bugün Google tarafından Doodle olarak tasarlandı.

Google’ın artık Türk kullanıcılara da değer verdiğini ortaya koyan Doodle’lar genellikle Atatürk ölüm tarihi ve doğum tarihi gibi önemli günlerde küçük olarak bir nesne konmasından dolayı eleştirilere maruz kalıyor.

Türk kullanıcılar Google’ı tebrik etti.

Dilerseniz sizlerle beraber Safiye Ayla’nın hayatını ve bir kaç resmini paylaşalım, son olarak Safiye Ayla için yapılan bu Doodle kısa süre içerisinde Türk kullanıcıların beğenisini kazandı.

Mısırlı Hicazîzade Hafız Abdullah Bey’in kızıdır. Safiye Ayla henüz doğmadan Abdullah Bey vefat etmiştir. Annesini de henüz üç yaşındayken kaybeden Safiye Ayla kimsesiz kalınca Sadabad Sarayı olarak inşa edilmiş Kağıthane’deki Çağlayan Darüleytamı’na verildi. İlkokulu bitirdikten sonra da Bursa Muallim Mektebi’ne yazıldı.

Müziğe küçük yaşta piyano çalarak başladı. Bursa Kız Muallim Mektebi’ni bitirdi ve Beyoğlu’nda ilkokul öğretmenliğine atandı. Eyyubi Mustafa Sunar’dan müzik dersleri alan Ayla, Darüttalim Musiki Heyeti’nin konserlerine katıldıktan bir süre sonra öğretmenlikten ayrıldı ve gazinolarda çalışmaya başladı.

-- Reklam --

Youtube kanalımıza abone ol! Mi Band 6 ya da Steelseries Rival 3 senin olsun.

Haber bültenimize abone ol

En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.