Google teslimat için drone yaptı

Hayatımıza arama motoru olarak giren ancak arama motoru dışında pek çok faydalı projeye imza atan Google karşımıza son zamanların popüler araçlarından drone ile çıkıyor. Görünüşe göre Google bu drone’u teslimat amacıyla kullanacak.

Google, görünüşe göre sadece iki sene sonra kapımıza kadar uçmayı ve siparişimizi hızlı ve kolayca teslim etmeyi düşünüyor. Ünlü arama motoru Google, 2017 yılında drone’larla teslimat yapma planlarını Washington’da düzenlenen bir hava trafiği kontrol konferansında açığa çıktı.

google-teslimat-icin-drone-yapti

Bilindiği gibi Project Wing olarak adlandırılan ve ilk olarak 2014 yılında karşımıza çıkan Google’ın drone projesi, tamamen otomatik olarak çalışan drone’larla havadan ürün dağıtımı yapmayı amaçlıyor. Haberimizin devamında yer alan videoda da göreceğimiz üzere testler, Avustralya’da yapılıyor bile.

Online ticaret devi olan Amazon‘un bu yönde planladığı baı projeler var hatta bu projelerde sona gelindi. Google’ın bu alana adım atması yetkililer tarafından hiç şaşırtıcı bulunmuyor. Google’ın dağıtımı yerden yapan hizmeti Google Express, drone’lar sayesinde menzilini uzatıp, teslimat sürelerini bir hayli kısaltabilir.

google-teslimat-icin-drone-yapti

Project Wing‘in diğer drone’la teslimat projelerinden farklı olduğu görülüyor. Videoda gösterilen araçlar, alıştığımız “helikopter” tasarımlı drone’lar gibi değil de, yukarıya bakan kanatlara sahip bir tasarıma sahipler. Bir diğer fark ise, Project Wing‘in yükünü bir ip yardımıyla bırakıyor olması. Bu özellik, drone’un yol açabileceği tehlikeleri ortadan kaldırmak üzere önlem olarak geliştirilmiş şeklinde düşünülüyor.

Google ve Amazon gibi firmaların hızlı teslimat drone’larını gerçeğe dönüştürmesinin önündeki en büyük engel ise, onları hava trafik kontrolü kuralları ve standartlarına uygun hale getirmek gibi görülüyor. Bu durum karşısında oluşabilecek tüm yasal işlemleri halletmiş gibi görünen Google, hızlı teslimat amacıyla kendi drone’larını 2017’de havalandırmayı ve hizmete sunmayı planlıyor.

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0