Ana SayfaTeknoloji HaberleriGoogle Unutulma Hakkı İçin Yanıt Vermeye Başladı

Google Unutulma Hakkı İçin Yanıt Vermeye Başladı

-

Google unutulma hakkı konusunda hazırladığı forma yapılan başvurulara yanıt vermeye başladı.

Hatırlayacağımız üzere bir süre önce İspanyol bir avukat tarafından Avrupa Birliği Mahkemesine Google için dava açılmıştı. Bu dava geçtiğimiz ay sonuçlanmıştı ve Avrupa Birliği Mahkemesinin verdiği karar ile birlikte kişilerin isimleriyle ilgisiz olarak arama sonuçlarında yer alan sayfaların ve bilgilerin Google tarafından kaldırılması gerektiği belirtilmişti. Bu karardan sonra Google harekete geçmiş ve Avrupa Birliğine üye ülkelerin vatandaşları için bir form oluşturmuş ve bu formda kaldırılması istenen kişilerle ilgisiz sayfaları bildirmesi istenmişti. Google bu oluşturduğu form doğrultusunda kendisine gelen istekleri yanıtlamaya başlamış gibi gözüküyor.

Öyle ki, Google artık Avrupa Birliğine üye devletlerin vatandaşlarının isimlerinin arama sonuçlarında yer alan süresi dolmuş veya aramada ki kişiyle ilgisi olmayan web sayfalarını ve bilgileri kaldırmaya başladığı belirtiliyor. Google destek sayfasında yer alan bir form aracılığıyla uygun başvuruları toplayan Google, bu kapsamda bu formu sunduğundan beri yoğun ve inanılmaz bir şekilde başvuru alıyordu. Bu başvurulara henüz yeni yeni cevap vermeye başlayan Google, gelen başvurulardan uygun olanları işleme koyup kaldırıyor.

Google, Avrupa Birliğinin bu kararı hakkında yaptığı yorumda “Karar bizim için hayal kırıklığı olmuştur. Bu karar internet mafyalarının önünü açacağını düşünüyoruz fakat Avrupa Birliği Mahkemelerinin bu kararını uygulayacağız.” şeklinde açıklamada bulunmuştu.

Teknolojik ürünleri incelediğimiz kanalımıza abone olarak bizlere destek olabilirsiniz

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Please enter your name here