Google vs. Yandex Büyük Kapışma Artık Mahkemede

Rusya’nın arama motoru olan Yandex, dünyanın ilk ve en büyük arama motoru olan Google’a karşı dava açtığını kamuoyuna duyurdu. Merak edilen konu ise Yandex’in Google arama motoruna neden dava açtığı oldu.

İddialara göre Rus arama motoru Yandex, dünyaca yaygın kullanılan Google arama motorunun artık piyasayı tekelleştirmeye çalıştığını ve bunu da Android uygulama platformunu getirmesiyle gerçekleştirmeye başladığını belirtti. Evet, merak edilen dava konusunun sadece bundan kaynaklandığı belirtilerek, Rus arama motoru Yandex’in avukatlarının, Google’a karşı hukuki yollardan savaş açtığını duyurdu.

Anlayacağınız üzere Google vs. Yandex kapışması hızlı sonuç, index ve arama motoru platform uygulamaları değil de sadece Google’in piyasayı bozmasına yönelik hareketlerde bulunması oldu. Aslına bakarsanız Google’in baştan gelen piyasa hâkimiyetini devam ettirmesine yönelik çalışmalarda bulunması Android uygulama platformu örneği gibi Yandex’in de yeni üretimler de bulunması gerekliliğini ortaya yansıtmaktadır.

Bir ayrıntı da Rusya’da yer alan akıllı cihazların genelinde Android altyapısının yer almasından dolayı Google Play Store’nin mecburen kullanılmasından kaynaklandığı da belirtilen hususlar arasında göze çarpmaktadır.

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0