Google’a Firefox Darbesi

Google’un Firefox ile anlaşmasını yenilememesi pahalıya patladı.

Firefox ile varsayılan arama motoru üzerine yapılan anlaşmanın sona ermesi ile birlikte tekrar sözleşmenin yenilenmemesi, Google hitlerinde ciddi bir düşüş yarattı. Tarayıcılarla yapılan anlaşmalarla tarayıcılardaki varsayılan arama motorları bölümünde kendi arama motorlarını kullandıran Google, bu sayede tarayıcı ayarlarını yapmayan kullanıcılar üzerinden büyük bir hit sağlıyordu. Sözleşmenin iptali ile birlikte Firefox kullanan milyonlarca hesabı kaybeden Google, bu anlamda Yahoo’ya avantaj sağladı.

Google ile anlaşma imzalamayan Mozilla Vakfı, yeni bir anlaşma yaparak varsayılan arama motorunu Yahoo’ya çevirdi. Google’ın arama motoru konusunda Yandex ile birlikte en büyük rakibi olan Yahoo, böylelikle rakibine karşı bir avantaj elde etmiş oldu.

Google tarafından öngörülmeyen bu düşüşler istatistiklerin açıklanması ile birlikte gözler önüne serildi. Anlaşmanın iptal edilmesi ile birlikte Google’a Firefox üzerinden gelen hitlerde ciddi bir düşüş görülürken, bu değişiklikten yararlanmak için kullanıcıların güncelleme yapması gerekiyor. Bilgisayara yeni kurulan ya da güncelleme yapılan Firefox tarayıcılarda arama motoru Yahoo’ya çevriliyor.

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0