Robot Köpek Spot, Dışarı Çıktı

Google’ın alt şirketlerinden biri olan Boston Dynamics’in üretiminde rol oynadığı robot köpek Amerikan ordusuna yardımcı olmak amacı ile eğitime başladı. Konu hakkında detaylar haberimizde yer alıyor.

2013 yılında Google’ın bünyesine katılan Boston Dynamics’in ürettiği robot köpek, gerçek doğa şartlarında eğitimlere başladı. Spot adı verilen köpek Amerikan Deniz Kuvvetleri tarafından test ediliyor, doğanın zorlu koşullarında ve keşfetmenin zor olduğu engebeli alanlarda kullanılıyor.

Robot Köpek Spot, Dışarı Çıktı

Robot Köpeğin Kullanımı Oldukça Kolay

500 metre kadar uzaklıktan bir dizüstü bilgisayar veya oyun konsolu ile kontrolü sağlanan Spot, silahlı çatışma durumlarında ne yapması gerektiğini, nasıl haraket edeceğini ve nasıl yardım sağlayacağını da öğrenebiliyor. Üretici firmanın dört yaşındaki bir çocuk bile kullanabilir cümlesinden kullanım açısından oldukça kolay bir robot olduğunu da anlıyoruz.

Yaklaşık 75 kilogram olan Spot, aldığı eğitim ile arama kurtarma ve doğal afet gibi durumlarda yardımcı olma konusunda geliştiriliyor. İlerleyen aşamalarda düşman bölgelerine sızma ve yer tespiti gibi amaçlarda kullanılması beklenen robot teknolojinin nasıl bir hızla geliştiğini adeta gözler önüne seriyor.

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0