Görünmezliğe Bir Adım Daha Yaklaştık

İnsan oğlu geçmişten beri bu konuda oldukça fazla araştırma yapmıştır. Bu konu efsanelerde, masallarda yıllarca baş rolü üstlenmiştir. Efsanelere göre önceden görünmezlik iksiri bulunmuştur, fakat bu konuda resmi kayıtlara henüz rastlanmamıştır. Bir çok alan bu konu üzerinde çalışmalar yaptıysa da tam olarak verim alınamamıştır.Uzmanlar son günlerde bu konu hakkında bir gelişme daha sağlamışlardır ve bu gelişmeyi sizlere aktaralım istedik.

Görünmez Madde

İngiliz bilim adamları ilk defa bir maddeyi tam olarak görünmez hale getirdiğini açıklamıştır. Bilim adamları, 7.5 çapında bir maddeyi görünmez yapmayı başarmıştır. Ancak bu konu tam olarak açıklığa kavuşmamıştır. Madde sadece bir açıdan bakıldığı zaman görünmez oluyor. Diğer açıdan bakıldığı zaman kırılan ışık bölmesi fark ediliyor. Bu nedenle çalışmalarını devam ettiren uzmanlar, askeri alanda tank gibi büyük çaplı maddeleri görünmez kılabilmek için, kızılötesi kalkanlar denemektedir. Bu denemeler başarısızlıkla sonuçlansa bile yetkililerin bu konuda yaptıkları alışmaların son bulmayacağı ortada.

Bu durum tabi ki de illüzyon ile gerçekleşmiyor. Bu çalışmaların amacı ışık kütlesini kırmak ve dağıtmaktır. Bu sayede görünmez olunabileceğini belirten uzmanlar bu durumun sadece tek bir açıdan bakıldığında sağlanabildiğini açıklamışlardır, fakat bu konu hakkındaki çalışmalar hız kesmeden devam etmektedir. İleri zamanlarda bu engelin de aşılabileceği kesin gibi görünse de bu konuda yapılan deneylere her yıl büyük paralar ödenmektedir ve ödenmeye devam edecektir.

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0