Ana SayfaTeknoloji HaberleriGüvenli Şifreleme İle sunulan Mesaj ve Sohbet Uygulamaları

Güvenli Şifreleme İle sunulan Mesaj ve Sohbet Uygulamaları

-

Facebook alt kuruluşu olan WhatsApp uçtan uca şifreleme özelliğini uygulamaya sokarak ses getirmiş oldu. Ancak mesaj paylaşım lideri, bu şifreleme olayında rakiplerine kıyasla gecikmeli katılmış oldu. Öyle ki, sadece mesajı gönderen ve alanın görebilmesini sağlayan ‘uçtan uca şifreleme’ özelliği bazı uygulamalarda yıllardır kullanılan bir teknoloji olarak yerini almaktaydı.

Deutsche Welle  Türkçe’nin sunduğu habere göre; siber vatandaş haklarının korunması için çalışmalar yapan ABD merkezli Elektronik Öncü Vakfı (Electronic Frontier Foundation-EFF)’nın araştırma sonucu en iyi şifreleme sıralamasından bazı örnekler verelim;

Wickr

WİCKR

2011 yılında kurulan Wickr, ‘uçtan uca şifreleme’ ve ‘kendi kendini yok eden mesaj’ kullanımını başlatan ilk iletişim uygulamaları arasında yerini aldı. EFF’nin güvenli mesajlaşma sıralamasında 7 üzerinden 5 puan almış. Gizliliği evrensel bir insan hakkı olarak benimseyen Wickr şirketi, AES256 algoritmasına dayalı çok katmanlı bir şifreleme kullandığını duyurdu. AES, Gelişmiş Şifreleme Standardı anlamına geliyor ve uluslararası şifreleme standardı olarak kabul görüyor.

telegram

TELEGRAM

Paris’te 13 Kasım’da meydana gelen saldırıların teröristler tarafından Telegram kullanılarak haberleşmenin sağlandığı söylenmişti. EFF’e göre güvenlik açısından Telegram’ın standart ayarları 7 üzerinden 4, gizli sohbet uygulaması ise 7 üzerinden 7 puan verilmiş. Yazılım, iki katmanlı güvenli şifreleme özelliğini destekliyor: Bulut sohbetleri için sunucu-kullanıcı şifrelemesi ve gizli sohbetler için ek olarak kullanıcıdan kullanıcıya şifreleme.

whatsapp-web-uygulaması

WHATSAPP

Şifre öncesi kolaylıkla takip edilebilecek mesajlaşma ve konuşmalar artık uçtan uca şifreleme özelliği ile WhatsApp’ı güvenli hale getirdi diyebiliriz. EFF güvenlik listesinde 7 üzerinden 6 gibi iyi bir puan alan WhatsApp’in şifreleme sistemi, AES256 şifreleme standardının yanı sıra mesajın orjinalliğini garantileyen şifrelenmiş mesaj doğrulama kodu HMAC’a da sahip.  WhatsApp’in kardeş şirketi Facebook’un sohbet sistemi için aynı puanlama yapılamadı. Öyle ki, EFF sıralamasında 7 üzerinden sadece 2 puan alabildi.

phone-facetime-messages

MESSAGES VE FACETİME

Apple firmasının mesaj şifreleme ve gizlilik konusundaki tavırları tüm Dünyaca biliniyor. Öyle ki, 2013 yılında Amerikan Uyuşturucu ile Mücadele Dairesi’nin (DEA) iç yazışması basına sızmış ve bu yazışmada ‘iki Apple cihazı arasındaki iMessage’ın içine girmenin imkansız olduğu’ anlaşılmıştı. Apple’ın 2011 yılında başlatmış olduğu mesaj paylaşım sistemi iMessage başlangıçtan beri uçtan uca şifreleme özelliğine sahip. iMessage da görüntülü mesaj servisi FaceTime da EFF sıralamasında 7 üzerinden 5 puan almış görünüyor.

signal

SİGNAL

Open Whisper Systems’a ait Signal yazılımı ücretsiz ve herkese açık bir kaynak olarak adını duyurdu. Apple’ın iOS’u ve Android için şifreli telefon görüşmesi ve yazılı mesajlaşma hizmeti sunmakta. Open Whispers Systems, Signal Protocol’ü WhatsApp’e entegre etmek için WhatsApp ile ortaklığa gitmişti. Yazılımın original ses şifrelemesi, Zimmermann Gerçek Zamanlı Aktarma İletişim Protokolü’ne (Zimmermann Real-time Transport Protocol-ZRTP) dayalı. ZRTP’nin, canlı telefon görüşmesinin dinlenmesi anlamına gelen ‘araya giren adam saldırılarına’ (Man-in-the-middle-attack-MiTM) karşı güvenli olduğu belirtiliyor. EFF, Signal’in güvenliği için 7 üzerinden 7 puan veriyor.

Silent

SİLENT

Şifrelenmiş iletişim teknolojileri konusunda uzman olan Silent Circle şirketine ait Silent, hem yazılım hem de donanım sunması ile dikkatleri topluyor. Şirket, Blackphone ile ‘dünyanın özel tasarımlı ilk akıllı telefonunu ürettiğini’ belirtiyor. Signal gibi Silent da denkler-arası şifreleme (P2P) ve IP üzerinden ses gönderisi (Voice over IP- VOIP ) için ZRTP’yi kullanıyor. Silent, EFF sıralamasında 7 üzerinden 7 puan almış.

Teknolojik ürünleri incelediğimiz kanalımıza abone olarak bizlere destek olabilirsiniz

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Please enter your name here