Ana SayfaTeknoloji HaberleriHaberler Artık Facebook'tan Okunacak!

Haberler Artık Facebook’tan Okunacak!

-

Dünya genelinde milyarlarca kullanıcıya ulaşan ve bu anlamda yayıncıların sitelerin trafik sağlamak için en önemli hedefi halinde olan Facebook yeni bir proje peşinde. Haber sitelerinin yoğun olarak kullandığı ve trafik kazandığı Facebook, bu noktadan hareketle artık haberlerin Facebook üzerinden okunmasını istiyor. Bunun için uzun zamandır görüşmeler yapan Facebook, görüşmelerde son aşamalara gelmiş durumda.

facebook

Haber konusunda lider durumda olan The New York Times, National Geographic, Huffington Post, Quartz, The Guardian ve Buzzfeed gibi yayıncılar ile masaya oturan ve bu anlamda fikir alışverişi yapan Facebook, aldığı karşılıktan memnun olmuş olacak ki bu konudaki çalışmalarını kısa bir süre içerisinde aktif edecek.

Özellikle The Times tarafından bu konuya çok sıcak bakıldığı öğrenilirken,  haber sitelerinin Face book üzerinden alacağı trafik bu gelişme ile birlikte sona erecek. Öyle ki siteler üzerindeki haberler Facebook üzerinden kolayca okunabilecek. Bu bakımdan kullanıcıların paylaşılan haberleri okumak için siteden çıkmasına gerek kalmayacak.

Bu programa dahil olan sitelerin hit yönünden kaybetmesine rağmen Face book ile birlikte bir iş ortaklığı kurulacak. Haber siteleri için FB üzerinden açılan bu sayfalarda reklamlar üzerinden ortak bir gelir modeli sağlanacak ve bu bakımdan hit bakımından kaybeden siteler, reklamlar ile direk FB üzerinden gelir sağlayabilecek. Bu bakımdan Facebook’un çok cazip bir teklif ile yayıncılara gittiği oldukça açık. Zira böyle karsız bir işe alanında otoriter sitelerinin onay vermesi mümkün değil.

2014 yılında paylaşılan trafik istatistiklerinin de doğruladığı bu durum, sitelerin aldığı hitlerin büyük bir bölümü sosyal medyalardan gelirken, bu sosyal medyalar arasında en ön plana çıkan FB. Gelen trafiğin yıllık bazda % 31‘i FB üzerinden alınıyor. 2011 ile 2014 yılları arasındaki durum incelendiğinde, bu oranın her yıl artış gösterdiği.

Bu bakımdan trafik konusunda FB giderek daha fazla söz sahibi oluyor. Elinde böyle bir güç bulunduğu için de kendine bu alanda daha fazla gelir sağlayacak ve internet dünyasını kendine bağlayacak özellikler arayan FB’un hedefi şu an için haberler olsa da önümüzdeki günlerde farklı özellikler ile FB’un gelişme gösterecek olması muhtemel.

Bizi Youtube'ta takip et! Süpriz Hediye Kazan!!

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here