Ana SayfaTeknoloji HaberleriHaftanın Özeti (30 Mart – 5 Nisan 2015)

Haftanın Özeti (30 Mart – 5 Nisan 2015)

-

iQOO Neo 7, 50MP kamera ve 120W şarja sahip olacak

iQOO Neo 6'nın global versiyonu sadece birkaç ay önce satışa çıktı, ancak halefi için şimdiden...

Haftanın teknolojik gündeminde bu sefer ülkemizden pek çok haber var. Çok yoğun bir gündem, çok yoğun yaşamlar ve hızına bir türlü yetişilemeyen internet. 1 Nisan biraz olsun yüzümüzü güldürmüşken 31 Mart’taki elektrik kesintisi tam tersine sinirlerimizi yıpratmıştı.

Kesinti sebebiyle çalışmayan metrolar, işten ayrı düşmüş insanlar, trafiğin her şehirde keşmekeşe dönmesi derken üstüne İzmir Ticaret Odası Başkanı Demirtaş’ın “İşçiler ücretsiz çalışsın, zarar ettik” şeklindeki akıllara ziyan açıklamaları. Neyse her yer siyasetten nasibini almış ve cüretkar olmuşken teknolojinin bundan eksik kalması beklenemez. Dolu dolu bir gündem vardı yine iyisiyle kötüsüyle. Daha da uzatmadan listelere başlayalım.

Teknoloji:

 • Apple‘dan yine bir dolu haber var. Apple Watch, iPhone’lar, iPad’ler derken hepsi çok önemli değil ama en merak edilenler olduğu için iş değişiyor. Aşağıdaki görsel iPhone6c’nin diyorlar. Ne kadar doğru belli değil elbette. “Sızdırılmış” deniyor yine. Detaylar burada.
iphone6c
 • New York Times, Apple Watch‘dan okunabilecek haberler yazacakmış. Tek cümlelik haberler olacakmış bunlar. Neden? Çünkü prestij bunu gerektirir. Saatten New York Times okuyorum diyebilen insanoğlu yaratmak bunu gerektirir.
Apple_watch_NYT
 • Dünyanın en iyi dergilerinden Wired, Apple Watch‘ın gizli tarihiyle ilgili (ne tarihi daha yeni çıktı?) muhteşem bir sunum derlemiş. Bu dergi neden bu kadar iyi sorusuna cevap niteliğinde. Buradan ingilizce okunabilir.
 • Kickstarter’da Oculus Rift ile birlikte en çok adını duyuran 2-3 projeden biri olan Pebble, yine rekor kırarak Kickstarter’dan parayı topladı. 78,471 destekçiden tam 20 milyon 338 bin 986 dolar topladılar yeni saatleri için.
pebble
 • LG yeni akıllı telefonunu tanıtacağını açıkladı. 28 Nisan’da bir tanıtım organizasyonu düzenleyeceklermiş. İstanbul’da da bir tanıtım partisi yapılacakmış. Detaylar burada. Davetiye gelir muhtemelen.
LG
 • Dünyanın tüm atm’lerinde çalışabilecek bitcoin kart sistemi yapılmış. Bu bitcoin’in peşini bırakmıyorlar. https://www.e-coin.io/
e-card
 • Microsoft’un yaptığı 1 Nisan şakası indirilebilir durumda. MS-DOS Mobile işletim sistemi olarak tanıtılan uygulama, Windows Phone’larda indirilebilir halde.
 • 1 Nisan şakaları demişken teknoloji gündemine onları da alalım. Markaların 1 Nisan şakaları burada derlenmiş durumda. Favori videomu ekliyorum. T-Mobile evcil hayvanlar için de internet paketi çıkartıyor. Zebraların çiftleşmesini izleyen at favorim.
 • IAB Türkiye, dijital reklam yatırımlarının %20 arttığını duyurdu. Video reklamlar en büyük paya sahip. Türkiye’de içerik kaliteleşirken reklamların sayısının da artması normal. Genel kullanıcı için sıkıntılı bir durum ama reklam olmadan ekonomiler dönmüyor. Dijital dünyada bir hayalet dolaşıyor!
 • Facebook da video işine gittikçe el atıyor. YouTube kendisi para kazanamazken Facebook’un video içerik sağlıyıcılara gelir paylaşımı modelini açmasıyla daha da pay kaybedebilirler. Çoğu YouTube ünlüsü Facebook’a da geçerek kazancını katlayabilir. f8 konferansından bir haberdi bu.
 • Son 7-8 senedir geliştirilmesi için herkesin bir söz söylediği ama bir türlü tam anlamıyla çevrimiçi hayatlara adapte olamayan bulut sistemlerinden olan OnLive, Sony tarafından satın alındı. PlayStation Live sistemi için altyapısını sağlamlaştırmaya çalışan Sony, bu satın almayla birlikte gücünü arttıracak gibi. Bulut üzerinden oyun oynama sistemi artık gelmeli. OnLive’ı satın alıp kapatan Sony, gücüne güç katmaya çalışıyor haliyle. Detaylar burada.

Bundan sonraki haberler internet haberlerine daha da yatkın. O yüzden direkt internet başlığına geçiş yapalım.

İnternet:

 • Spotify satın alındı, alınıyor derken geçen hafta yazdığım şey bu hafta gerçekleşmedi. Çarşamba duyurusu yapılacak deniyordu ama sanırım Tidal etkisiyle biraz beklemeye geçtiler. Ama Playstation sonunda multimedya özelliklerini arttırmaya karar verdi ve Spotify ile anlaştı. Spotify artık Playstation platformunda da olacak. Detaylar burada.
 • Tidal demişken bu hafta müzik dünyasından bir yığın ismi masa etrafında toplayıp kendilerini daha da önemli hissettiren Jay-Z, istediğini almış görünüyor. Ama servis ne stabil çalışabiliyor ne de Spotify’la kapışabilecek içeriğe ve ücretlendirmeye sahip. Ses kalitesi daha iyi deniyor ama 20 liralık kulaklıklarla fark anlaşılmaz. İlla Shure falan almak lazım sanırım. Ya da Beats by Dr. Dre?
 • WhatsApp sesli arama özelliğini aktif hale getirdi. Önce Android cihazlarda geldi. iOS cihazlarda henüz yok ama yakında gelir. Beklemem hemen denemek istiyorum diyorsanız da şuraya bi bakın.
ios-whatsapp-sesli-görüşme (1)
 • Tumblr da kendini hatırlatmaya çalışıyor. Bir dönem herkes açmıştı hesap ama sonra Tumblr insanları ayrı kaldılar dünyalarında. Ama mobil e-ticaret atağı ile geri dönüş yapmaya çabalıyor sistem. Neden? Bir blog servisi neden e-ticaret özelliği getirmeye çalışır? Bilinmez. Sorunun cevapları burada.
 • Facebook bir yeni servis daha tanıttı. Riff isimli video servisi 20 saniyelik fenomenlikler peşinde koşanlara hitap ediyor. Konu başlıklı video üretimleri de yapılabiliyor. Detaylar bu linkte.
Facebook'un Riff uygulamasında fenomen olma ihtimaliniz artacak
 • Türkiye’den bir girişim olan Scorp App de aynı işi görüyor. Ekşisözlük başlıklarına insanların (ergenlerin de olabilir) kendi yorumlarını video şeklinde paylaşmalarını sağlıyor servis. Geçtiğimiz hafta da yazmıştım ama hatırlatmak lazım geldi.
 • Twitter da yeni bir servis duyurdu. 1 Nisan’da duyurdu diye kuşkuyla baktım ama ciddi duruyorlar. Curator isimli servis, medya şirketlerinin Twitter’ın anlık gündemini çok daha hızlı takip etmelerine olanak sağlayacak gibi görünüyor.
lo-preview
 • Snapchat şeffaflık raporunu yayınladı. Devletlerin şüpheli hesaplarla ilgili isteklerine cevap verdiklerini duyurdular. Hani hiçbir veri kaydedilmiyordu bu servise?
 • Mavi yakalılar internet kullanımında beyaz yakalıları geçmiş durumda. Ne alaka demeyin. Android kullanıyorlar, işlerini cep telefonlarından hallediyorlar ya da arıyorlar ve emekçiler. Mavi yaka ya da orta sınıf (orta-alt belki de) olmazsa hiçbir iş olmaz. İnternetin de demirbaşı onlar. Çocuklar ve ergenlerden sonra.
 • Criteo’nun araştırmasında da e-ticarette mobil cihazların kullanımının arttığı ortaya çıkıyor. Uzakdoğu’da daha doğrusu Japonya ve Güney Kore’de gerçekleştirilen e-ticaretin %50’si akıllı mobil cihazlardan yapılıyor. Ülkemizde bu rakam %19’larda. Yıl sonuna kadar uzakdoğuda %60’ları bulacakmış. Türkiye için bir tahmin yok.
mobilticarethaber
 • Facebook, her şeyi ele geçirmeye çalışıyor diyoruz da inandıramıyoruz. Belki bu ingilizce yazı inandırabilir. 10 yıllık Facebook planı ve öngörüsü.
 • Bi de Facebook’u öldürmek amacıyla yola çıkan Ello var. Kullanıcılarının hesaplarını satmayacağını ve asla reklam almayacağını söyleyen proje, 5,5 milyon dolar daha yatırım aldı. Neye yatırım yapıyor yatırımcısı belli değil. Ello klas gözüküyor da o kadar.
 • Bilgisayardan Instagram’a fotoğraf ve video paylaşmayı mümkün kılan yazılımı yazan 17 yaşındaki veled bu sayede milyarlar kazanmaya başlamış. Zehir gibi çocuklar hiç bizden çıkmıyor. Anca “adım cafer boyum bir on, dayak yemeyi severim.” Detaylar burada.

Oyun, Eğlence

 • Hearthstone ek paketi Blackrock Mountain çıktı.
hearthstone
 • GTA V pc için işkence etmeye devam ediyor. Oynanış videoları çıktı vs. de ne zaman oynanacak bu oyun? 7 Nisan’da indirilmeye başlanabilecekmiş. 2 gün içerisinde bir erteleme daha gelir kesin.
 • Sadece Steam mi indirim yapacak? Origin de bahar indirimi yapmaya başlamış. Tarihi belli değil. Origin’de gözünüze kestirdiğiniz bir oyun varsa hızlı davranın.
origin
 • Halo serisi ülkemizde çok popüler olmasa da tüm dünyada en sevilen FPS serilerinden birisi. Yeni oyunu Halo 5‘in de çıkış tarihi belli olmuş durumda. Çok bekledik. Tarih ve detaylar için buraya tıklayın.
Halo 5 cikis tarihi
 • Mortal Kombat’ın yeni oyunuyla ilgili bilgiler de geliyor. Şimdi de Goro’lu oynanış videosu yayınlamışlar. İki hafta kaldı oyunun çıkmasına.
 • Shutterstock, bünyesindeki artistlerin hazırladığı stok videolarla Game of Thrones ailelerinin modern dünyadaki markalarının reklamlarını yapmış. Güzel bir çalışma çıkmış ortaya. AirTargaryen favorim elbette.
 • Doctor Who’ya Game of Thrones’dan konuk oyuncu var. Hınzır kızımız Maisie Williams, Doctor Who’da konuk oyuncu olacak.
doctorwhomaisie
 • Mad Max: Fury Road’dan da yeni fragman var. Hemen gelse de izlesek.

Haftanın öne çıkan haberleri teknoloji ve eğlence dünyasında bu şekildeydi. Daha dolu haftalarımız olmuştu ama yine de hiçbir şey yok da değil. Bu arada İstanbul’da olanlar için de hatırlatalım, İstanbul Film Festivali başladı. Bir göz atın. Elbette zevkinize göre filmler bulacaksınız.

Haftaya umarım çok daha dolu bir teknoloji gündeminde buluşuruz. Zira bu hafta bir gün zaten hiç yoktu elektrik kesintileri sebebiyle. Teknoloji dünyası gündemli konferanslar bile mum ışığında yapıldı.

Haftaya görüşmek üzere.

-- Reklam --

Google Fotoğraflar’dan resimler kalıcı olarak nasıl silinir?

Google Fotoğraflar artık ücretsiz sonsuz depolama alanıyla gelmeyebilir, ancak resimleriniz için sizin için tüm organizasyonel yükü de üstlenen merkezi...

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Haber bültenimize abone ol

En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.