Ana SayfaKarşılaştırmaHer Bütçeye Uygun Akıllı Telefon Tavsiyeleri

Her Bütçeye Uygun Akıllı Telefon Tavsiyeleri [Mayıs]

-

Telefon almadan önce bilgi karmaşası içerisinde iseniz bu yazımız tam size göre. Çeşitli fiyatlandırmalara göre telefon tavsiyelerinde bulunduk. Akıllı telefon piyasasında gün geçtikçe mobil teknoloji gelişmeye devam ediyor. Üstelik bu gelişme hiç olmadığı kadar hızlı bir şekilde gerçekleşiyor. Bu arada akıllı telefon karşılaştırma 2016 aracımızı da kullanabilirsiniz.

Öyle ki neredeyse her gün lügatımıza yeni teknlojik terimler giriyor. Durum böyle olunca yeni telefon almak isteyen kullanıcılarda kafa karışıklığı olabiliyor. Bu ve bundan sonraki yazılarımızda her bütçeye uygun akıllı telefon tavsiyelerinde bulunacağız.

Tercihlerimizi sadece teknik özelliklere göre değil telefonların sorunsuzluğuna, yazılım desteğine, uzun süre sonunda kullanıcı yorumlarına, garanti servisinin sunduğu kaliteye ve piyasadaki bulunabilirliğine göre seçtik. Fiyatları ise vatanbilgisayar, teknosa, mediamarkt gibi herkesin ulaşabileceği ve resmi garantili ürün satan firmaların fiyatlarına göre baz aldık.

N11, Gittigidiyor gibi e-ticaret sitelerinde bu telefonları daha ucuza alabilmek mümkün. Ama bir çok satıcı bu telefonları resmi firma garantili değil, ithalatçı firma garantili satıyor. Aynı zamanda bu tür sitelerde fiyatlar adeta borsa gibi sürekli değişkenlik gösteriyor.

düşünen adam

Peki Mayıs ayı tavsiyelerimizde özellikle nelere dikkat ettik? Mayıs ayına girmemizle beraber 2016’nın 2. çeyreğine giriş yaptık. Samsung, LG ve HTC’nin 2016 model amiral gemileri ülkemize tam anlamıyla giriş yaptılar. Şuan bu üç telefonu da tüm şehirlerimizden temin edebilmek mümkün. Üç firmanın son model telefonlarının ülkemize giriş yapmasıyla orta ve üst segmentteki cihazların fiyatlarında bir takım revizyonlara gidildi. Bu fiyat değişiklikleri bizim tavsiyelerimizi de etkiledi. 1000 lira altı cihazlarda fiyatlandırmalar aynı kaldı. Piyasaya sunulan bir kaç cihaz dışında bu fiyat segmentinde herhangi bir hareketlilik yaşanmadı.

Tıpkı geçen ay olduğu gibi bu ve bundan sonraki tavsiyelerimizde telefonların genel özellikleri kadar modem özelliklerine de önem veriyoruz. Çünkü ülkemizde bir kişi telefon satın aldığı zaman o telefonu uzun süre kullanmak istiyorum. Bu durumda telefonun performans gücü ve yazılım desteği kadar modem özellikleri de büyük önem taşıyor. Ülkemizde sadece 3G kullanıldığı zaman böyle bir kriterimiz yoktu.

0-650 TL Arası Telefon Tavsiyeleri

lenovo a6010 nisan

Giriş seviyesi diyebileceğimiz bu bütçe aralığında LTE (4G) destekli telefonlar bulunabiliyor. Bugünden itibaren alınacak telefonlarda LTE desteğine mutlaka bakılması gerekiyor. Biz de tercihlerimizi buna göre yaptık. LTE desteği olan modelleri incelediğimizde ise bu fiyat aralığında Lenovo’nun telefonlarının ön plana çıktığını görmekteyiz.

550 TL civarlarında bulunabilen Lenovo A6010, bütçesi bu düzeyde olan kullanıcılara tavsiye edeceğimiz ilk cihaz oluyor. Telefonun özelliklerine baktığımızda Snapdragon 410 işlemci, 5 inç boyutunda 720p IPS ekran, 2 GB RAM ve 720p video kayıt yeteneğine sahip 8 MP kamera dikkatleri çekiyor.

Özellikle işlemci gücü anlamında bu fiyata alınabilecek en güçlü cihaz olarak görünüyor. Zira diğer telefonlara baktığımızda ya Snapdragon 200 gibi düşük işlemcilerin yada 1 GB RAM’in kullanıldığını görüyoruz. Dahili depolama alanın 16 GB olmasına rağmen MicroSD kart desteği bulunuyor. Android 5.1 yazılım desteği bulunuyor. Batarya kapasitesine baktığımızda 2300 mAh kapasitede pilin kullanıldığını görüyoruz. Bir günü çıkarmak için yeterli gücü sunacaktır.

Lenovo A6010‘da Cat 4 tipi modem kullanılıyor. 4G hızında internet için bu modem yeterli olacaktır. Lenovo’nun pek çok telefonunda olduğu gibi bu telefonda da yazılımsal Dolby ses desteği bulunuyor. Pek çok yüksek fiyatlı telefondan daha kaliteli ses çıkışı elde edilebiliyor.

Kamerasını incelediğimizde ne yazık ki arka ve ön kamera donanımlarının yetersiz olduğunu görüyoruz. Kamera performansı bu fiyattaki diğer telefonlar gibi vasatın üzerine çıkamıyor. Tasarımını ele aldığımızda Lenovo A6010 hem şık hem de ergonomik duruyor. Malzeme kalitesi ise tatmin edici seviyede. Lenovo A6010, düşük bütçe ile akıllı telefon dünyasına adım atmak için doğru tercih olacaktır.

Lenovo A6010 Teknik Özellikleri

Lenovo A7000 nisan

Bütçeyi biraz daha yukarılara taşıdığımızda yine bir Lenovo modeli olan A7000 ön plana çıkıyor. 650 TL civarlarında bulunabilen bu telefonun incelemesini daha önce yapmıştık.

Lenovo A7000 İnceleme

Bu telefonda Lenovo A6010‘dan daha yüksek performans sunabilen MediaTek 6752M işlemcisi, 5.5 inç 720p ekran, çift sim kart desteği, 1080p video kayıt yeteneğine sahip kamera ve 2900 mAh kapasitede pil bulunuyor. Daha büyük ekranı ve daha iyi kamerası, Lenovo A6010’dan bir adım öne çıkmasına neden oluyor.

Dahili depolama alanın 16GB değil 8GB olduğunu görüyoruz. Her ne kadar MicroSD kart desteği olsa da dahili depolama alanı yetersiz gelecektir. Lenovo A7000‘ın arka kamera orta seviyenin biraz altında sonuç veriyor. Fakat ön kamerası arka kameranın aksine başarılı çekimler yapabiliyor. Yine Dolby Atmos ses çıkışına bu telefonda da yer verildiğini görüyoruz.

Lenovo A7000 Teknik Özellikleri

Kendi kriterlerinize göre bu iki cihazdan birini seçebilirsiniz. Bu fiyat segmentinde LG gibi Samsung gibi yüksek markaların cihazları ile karşılaşabiliyoruz. Ama fiyatına göre sundukları özelliklere baktığımızda ne yazık ki yetersiz kalıyor. Donanım bazında çeşitli kısıtlamalara gidilmiş. Lenovo, bu segmentin ihtiyaçlarını doğru tespit etmiş ve telefonlarını ona göre hazırlamış.

650TL – 800TL Arası Akıllı Telefon Tavsiyeleri

Bu fiyat aralığındaki telefonlara tek tek baktığımızda tek başına bir telefonun öne çıktığını görüyoruz: General Mobile 4GAndroid One kapsamında en güncel yazılıma sahip olan ve kısa bir süre sonra Android N güncellemesini alacak GM 4G, güncel telefon isteyenlerin ilk tercihi olacaktır.

General Mobile 4G İnceleme

gm 4g nisan

Yazılımının Google tarafından hazırlanmış olmasının ve saf Android arayüzünün verdiği akıcılık, bu telefonu deyim yerindeyse uçuruyor. Telefonun özelliklerine baktığımızda Snapdragon 410 işlemci, 2 GB RAM, 5 inç 720p IPS ekran, 13 MP arka – 5MP ön kamera ve 2500 mAh batarya dikkatleri çekiyor. Bu fiyat segmentindeki diğer telefonlardan farklı olarak GM 4G’de Gorilla Glass 4 cam koruması bulunuyor. Dahili depolama olarak 16 GB alana sahip GM 4G’nin hafızası Micro SD kart ile arttırılabiliyor.

Kamera özelliklerine baktığımızda orta seviyenin üzerine çıkamadığını görüyoruz. Ön kamera bir nebze iyi olsa da arka kamera fotoğraf çekmeyi sevenleri pek tatmin etmeyecektir. Tasarımsal anlamda da sade tasarım tercih edilmiş. Telefonda şıklık arayanlar bu telefonu kaba bulabilir. Tüm özelliklerini ve Android One projesi kapsamında Mayıs 2017’ye kadar tüm güncellemeleri alacağını düşündüğümüzde GM 4G bu fiyat segmentinin şampiyonu oluyor.

800TL – 1000TL Arası Akıllı Telefon Tavsiyeleri

Bu segmentte çok sayıda akıllı telefon bulunuyor. Ve her telefon farklı bir özelliği ile ön plana çıkmak istiyor. Durum böyle olunca bizim de kafamız karışmıyor değil. Üstelik fiyatlandırma bazında da çok hareketlilikler yaşanıyor. Bir gün 200 lira indirim olan telefon, ertesi gün fiyatı bindirilmiş olarak karşımıza çıkabiliyor. Bu yüzden bütçeniz bu seviyede ise bir kaç gün indirimleri takip etmenizi öneririz.

zenfone 2 laser nisan

Teknoloji mağazalarının şuanki fiyatlarına göre ilk tercihimiz Asus Zenfone 2 Laser oluyor. 5 inçlik modeli 800 TL, 5.5 inçlik modeli 850 TL’ye bulunabiliyor. Telefonun özelliklerine baktığımızda Snapdragon 410 işlemci, 2 GB RAM, 720p ekran, 13 MP arka – 5 MP ön lazer otofokuslu kamera ve 3000 mAh batarya dikkatleri çekiyor. MicroSD kart ile arttırılabilir 16 GB depolama alanı bulunuyor. Gorilla Glass 4 teknolojisine bu telefonda da yer verilmiş.

Zenfone 2 Laser‘ın kamera donanımı fiyatının çok üzerinde kaliteye sahip. Özellikle kameraya önem veriyorsanız bu telefon 1000 lira civarı en iyi alternatif gibi görünüyor. Telefonun negatif özelliklerine baktığımızda güncellemelerin geç gelmesini ve tasarımın kısmen de olsa kaba olmasını gösterebilirim.

Asus Zenfone 2 Laser Teknik Özellikleri

1000TL – 1500TL Arası Akıllı Telefon Tavsiyeleri

Bu fiyat segmentinde bu ay büyük hareketlilik yaşandı. Merakla beklediğimiz General Mobile GM5 Plus 1000 TL fiyat etiketi ile satışa çıktı. Huawei GR5 yada global adıyla Huawei Honor 5X de anlaşmalı satış noktalarından kolaylıkla temin edilebilir hale geldi. Tıpkı GM 5 Plus gibi Huawei GR5’de 1000 TL’ye satılıyor. Geçtiğimiz ayın incelemesinde 900 TL dolaylarında Sony Xperia M4 Aqua’yı önermiştik. Şuanda M4 Aqua’nın fiyatlarının 1000 TL’ye ulaştığını görüyoruz. Hem 100 liralık fiyat artışından hem de iki iddialı telefonun pazara tam anlamıyla giriş yapmasından dolayı bu ay Xperia M4 Aqua’yı önermiyoruz.

general mobile gm 5 plus

Tıpkı geçen seneki model General Mobile 4G gibi GM 5 Plus da düşük fiyata yüksek özellikler sunuyor. Hatta General Mobile GM 5 Plus, tam bir fiyat/performans canavarı.Üstelik bu sefer GM 5 Plus, baze amiral gemilerinde bile olmayan bir takım özellikler ile karşımıza çıkıyor. Snapdragon 617 işlemci, 3 GB RAM, 2.5D kavisli 1080p ekran, Usb Type-C, Android One projesi kapsamında Google tarafınan yazılım desteği, ön ve arka 13 MP kamera(ön kameranın flaşı da bulunuyor), 3100 mAh hızlı şarj destekli batarya, 32 GB arttırılabilir depolama alanı gibi özellikleri GM 5 Plus’ı mükemmel kılıyor.

General Mobile GM 5 Plus İnceleme

GM 5 Plus’ı piyasada öne çıkaran detaylardan birisi de telefonun sahip olduğu modem özellikleri. GM 5 Plus Cat 7 tipi modeme sahip. Cat 7 modem ile 300 Mbps download, 100 Mbps upload hızlarına ulaşılabiliyor. Özellikle upload hızına baktığımızda mükemmel bir değere sahip olduğunu görmekteyiz.

Telefonun ilk partisini satın alan kullanıcılar bir takım kronik problemler yaşayabiliyor. Eğer satın alacaksanız üretim tarihi daha yeni olan sorunsuz modelleri satın almanızı öneririz.

huawei gr5

Bir diğer telefonumuzun Huawei GR5 olduğunu söylemiştik. Huawei GR5’i eğer olurda GM 5 Plus’ın tasarımını, malzeme kalitesini, kamerasını beğenmeyenler, General Mobile’a güvenmeyip daha iyi bir markanın telefonunu satın almak isteyenler veya parmak izi okuyucuya önem verenler için ekledik.

Huawei GR5 Snapdragon 616 işlemci, 2GB RAM, 1080p ekran, 13 MP arka – 5 MP ön kamera, 3000 mAh batarya, parmak izi okuyucu ve tamamen metal kasaya sahip. Snapdragon 616 işlemcisi Snapdragon 617 ile aynı mimariyi paylaşsa da modem özellikleri bakımından Snapdragon 617 çok daha iyi durumda. Snapdragon 616 işlemcisi Cat4 tipi modeme sahip.

Tasarımı, malzeme kalitesi, parmak izi okuyucusu, stereo hoparlörü ve Huawei markası Huawei GR5’in dikkat çeken yanları gibi duruyor.

1500TL – 2000TL Arası Akıllı Telefon Tavsiyeleri

Süper orta sınıf olarak adlandırılan bu fiyat segmentinde geçtiğimiz senenin amiral gemi modelleri göze çarpıyor.

lg g4 nisan

Türkiye garantili satan mağazalara baktığımızda LG G4‘ün 1.500 lira seviyelerinde satıldığını görüyoruz. Bu fiyatlara alınabilecek en iyi cihaz gibi görünüyor. Son güncelleme ile bir takım yazılımsal sıkıntılar meydana gelse de LG yakın zamanda bu sorunları düzeltecektir.

LG G4‘ün teknik özelliklerine kısaca baktığımızda Snapdragon 808 işlemci, 3 GB RAM, 5.5 inç boyutunda 2K çözünürlüğünde ekran, 16 MP arka – 8 MP ön kamera ve 3000 mAh kapasitede pil göze çarpıyor. Cihazın hafızası MicroSD kart ile arttırılabiliyor. LG G4, fiyatına göre mükemmel kamera yeteneklerine sahip. Bu telefon ile bol bol resim çekmek isteyeceksiniz.

LG G4 Teknik Özellikleri

note 4 nisan

Sırada Samsung Galaxy Note 4 var. Galaxy Note 4, teknoloji mağazalarında 1800TL’ye satılıyor. Bu yazımızdaki en eski model olmasına rağmen fiyatını hakeden özelliklere sahip. Ülkemizde satılan versiyonunda Exynos 5433 işlemcisi yer alıyor. Bu işlemci Snapdragon 805 ile benzer performansa sahip.

3 GB RAM, 5.7 inç 2K çözünürlüğünde ekran, 16 MP arka – 3.7 MP ön kamera ve 3220 mAh kapasitede pil bulunuyor. Sunduğu işlemci gücü ve kamera donanımı LG G4’ten bir tık aşağıda olsa da büyük ekran isteyenlerin ve Stylus kalemin sunduğu kolaylığı tecrübe etmek isteyenlerin tercihi olacaktır. Aynı zamanda Galaxy Note 4, LG G4’e göre daha az sorunlara sahip.

Samsung Galaxy Note 4 Teknik Özellikleri

Bu bütçeyi biraz zorladığımızda 1950-2000 TL dolaylarına Samsung Galaxy S6 bulunabiliyor. Hala daha üst seviye olan bu cihaz gücünü Exynos 7420 işlemcisinden ve 3 GB RAM’den alıyor. Bunun yanıında cihazda 5.1 inç boyutunda 2K ekran, 16 MP arka – 5 MP ön kamera ve 2550 mAh kapasitede pil yer alıyor.

Telefonun sunduğu kamera performansını Galaxy S7 ile karşılaştırdığımızda günüz çekimlerinde neredeyse aynı kalitede olduğunu görüyoruz. Ne yazık ki MicroSD kart ile hafızayı arttırma seçeneği bu telefonda bulunmuyor. Bataryanın sunuğu kullanım süresi ise bir zaman sonra yetersiz gelebiliyor. Bu iki dezavantaj haricinde Galaxy S6 hala daha günümüz teknolojisini rahatlıkla sunan telefonlardan birisi.

Samsung Galaxy S6 Teknik Özellikleri

Samsung Galaxy S6 İnceleme

galaxy s6 nisan

2000TL ve Üzeri Akıllı Telefon Tavsiyeleri

MWC 2016’nın ardından bu fiyat segmentindeki cihazlarda büyük hareketlilik yaşandı. Hem yeni amiral gemileri bu aileye eklendi hem de var olan cihazların fiyatları aşağıya çekildi. İlk olarak bu bu fiyat aralığındaki düşük fiyata yüksek performans sunan telefondan başlayıp daha sonra da günümüzün en iyi akıllı telefonuna geçelim.

note 5 nisan

İlk tavsiyemiz Samsung Galaxy Note 5 olacak. Önceki Note cihazlarına göre daha kaliteli malzeme kalitesinin yanında yenilenen Stylus kalemi Galaxy Note 5‘i alınabilir kılıyor. Ne yazık ki MicroSD kart desteği bulunmuyor. Exynos 7420 işlemcisi ve 4 GB RAM bu cihaza güç veriyor. Bunun yanıında cihazda 5.7 inç boyutunda 2K ekran, 16 MP arka – 5 MP ön kamera ve 3000 mAh kapasitede pil yer alıyor.

Telefonun sunduğu kamera performansını Galaxy S7 ile karşılaştırdığımızda günüz çekimlerinde neredeyse aynı kalitede olduğunu görüyoruz. Samsung Galaxy Note ailesi telefonların uzun vadede piyasadan düşmediğini, ilerleyen teknolojiye tutunduğunu görüyoruz. Bu anlamda Galaxy Note 5 güzel bir tercih olabilir.

Samsung Galaxy Note 5 İnceleme

Samsung Galaxy Note 5 Teknik Özellikleri

Bütçeyi Galaxy Note 5‘ten biraz yukarılara taşıdığımızda Sony Xperia Z5 ile karşılaşsak da şuan için Xperia Z5’in fiyatı yüksek kalıyor. Eğer Xperia Z5 alınacaksa, fiyatının düşmesi beklenmeli.

Geçtiğimiz ay  Galaxy Note 5’ten sonra direk S7 Edge’e geçmiş ve başka bir amiral gemisi önermemiştik. Çünkü Nisan ayında LG G5 henüz Türkiye’ye gelmemiş HTC 10’un da tanıtımı daha yapılmamıştı. Şimdi bu üç cihaz da alınabilir durumda. LG G5’in de HTC 10’un da Galaxy S7 Edge’in de detaylı incelemelerini yaptık ve bize göre alınabilirlik anlamında Galaxy S7 Edge ve HTC 10 daha alınabilir geldi. Bu yüzden listemize LG G5’i eklemedik.

htc 10

Uzun zamandır Android platfotformunda ses getiremeyen HTC, HTC 10 modeli ile bu sessizliği bozmayı başarıyor. HTC 10, HTC’ye has tasarım anlayışına, optik görüntü sabitleyicili ön ve arka kameraya, Snapdragon 820 işlemcisine ve Hi-Fi ses desteğine sahip. Arttırılabilir 32 GB depolama alanı, 5.2″ 2K çözünürlüğünde 2.5D ekran, 12 MP arka – 5 MP ön kamera, 3000 mAh hızlı şarj destekli batarya, Cat 9 tipi modem ve parmak izi okuyucusu bu telefon önemli diğer özellikleri arasında.

HTC 10, hem tasarım anlamında hem performans anlamında hem de diğer özellikler bakımından bir bütün olarak baktığımızda LG G5’e göre daha kapsamlı bir telefon olarak duruyor. Galaxy S7 ve Galaxy S7 Edge ile kıyasladığımızda ise tasarımsal anlamda Galaxy S7’den önde olsa da Galaxy S7 Edge ile kıyasladığımızda S7 Edge daha bir ön plana çıkıyor. HTC 10’un satış fiyatı 3000 TL.

HTC 10 Teknik Özellikleri

HTC 10 İnceleme

s7 edge nisan

Eğer bütçeniz daha da üst seviyelere çıkabiliyorsa sizlere günümüzün en iyi akıllı telefonu Samsung Galaxy S7 Edge‘i öneriyorum. Daha işlevsel kavisli ekranı, Exynos 8890 işlemcisi, f/1.8 diyafram açıklığına sahip kamerası, her zaman açık ekranı ve 3600 mAh bataryası bu telefonu mükemmel kılıyor.

MicroSD kart desteği, IP68 suya ve toza karşı dayanıklılık ile Cat9 tipi modemin yer alması da dikkat çekiyor. Eğer aradığınız telefonun mükemmel olmasını istiyorsanız kuşkusuz seçiminiz Samsung Galaxy S7 Edge olmalı.

Samsung Galaxy S7 Edge Teknik Özellikleri

Samsung Galaxy S7 Edge İnceleme

Bu ay ki tavsiyelerimiz bu kadar. Eğer telefon tercihi hakkında sorularınız varsa yorum olarak bize iletebilirsiniz. En yakın zamanda hepsini cevaplamaya çalışacağım. Aynı zamanda sitemizdeki Telefon Karşılaştırma Aracı‘nı kullanabilirsiniz. Haziran ayında yeni akıllı telefonlar ve yeni teknolojiler ile görüşmek üzere.

Teknolojik ürünleri incelediğimiz kanalımıza abone olarak bizlere destek olabilirsiniz

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

1 YORUM

  1. Çok muhteşem bir konu olmuş elinize sağlık, alış veriş sitelerinde kaybolmadan fiyat performans açısından cihaz önerisi isteyenler direkt bu konudan yaralanabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here