HSBC, siber saldırıya uğradı!

2.7 milyon kullanıcıya ait bilgi çalındı iddiası!

HSBC Bank siber saldırı mağduru oldu, günümüzün en büyük bankalarından bir tanesi olan HSBC, 2.7 milyon kullanıcının bilgilerinin çalınmasına yönelik bir siber saldırıya uğradıklarını, durumla ilgili saldırı atlatıldıktan sonra mahkemeye durumu bildirip şikayet açıldığını belirtti. Bunun yanı sıra HSBC, kullanıcılarının rahatlıkla kredi kartları ve bankacılık işlemleri yapabileceğini de belirtti.

Günümüzde internet ortamının kullanım oranı her geçen gün artıyor diyebiliriz, şirketler, iş adamları veya genel olarak herkesin en az “3” adet internet hesabı olduğunu söyleyebiliriz. Bu durum siber suç oranını arttırmakta olan faktörlerden bir tanesi.

HSBC Türkiye tarafından yapılan açıklamada;”Bankamız, yakın zamanda kredi kartları ve banka kartları sistemlerine yönelik bir siber saldırı tespit etmiş ve durdurmuştur. Olayla ilgili başlattığımız inceleme, BDDK ve ilgili diğer resmi kurumlarla ulusal ve uluslararası düzeyde işbirliği içerisinde devam etmektedir. Ayrıca Cumhuriyet Başsavcılığı’na konuyla ilgili suç duyurusunda bulunulmuştur.

Bankamızın kart operasyonları normal akışına uygun olarak sürmektedir.  Söz konusu olay neticesinde, yaklaşık 2.7 milyon müşterimize ait kart ve kartın bağlı bulunduğu hesap numarası, kart son kullanım tarihi ve kart sahibi ismine ulaşılmıştır. Müşterilerimize ait başka herhangi bir finansal veya kişisel bilgiye ulaşıldığına dair bir bulgu yoktur. Tüm işlemler için kontrol ve izleme düzeyleri artırılmış, ilave güvenlik önlemleri uygulamaya alınmıştır.  Müşteri bilgilerinin gizliliği ve güvenliği, en büyük önceliğimizdir. Tüm müşterilerimize Bankamız tarafından gerekli bilgilendirme yapılmış ve özür dilenmiştir. Müşterilerimiz açısından bu olaydan kaynaklanan herhangi bir finansal risk bulunmamaktadır. Müşterilerimiz, bankacılık işlemlerine güvenli bir şekilde devam edebilirler.

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0