HTC One A9 tanıtıldı

HTC, Google’dan sonra bir ilk gerçekleştirerek kutusundan Android’in en güncel sürümü olan Android 6.0 ile çıkacak ilk telefon olan HTC One A9’u bugün düzenlediği etkinlikte resmi olarak tanıttı.

Hepimizin malumu iyi bir yıl geçirmeyen HTC sene başında tanıtığı HTC M9 ile birlikte hayal kırıklığı yaşamıştı. Neredeyse M8’in bir kopyası olan M9 pazarda beklediğini bulamamış bunun ardından HTC yılın son günlerine yaklaştığımız bu günlerde belkide son tanıtımı gerçekleştirmiş olabilir.

HTC, bir süredir konuşulan yeni akıllı telefonu pek çok isimle anılmıştı ve sonunda One A9‘u resmi olarak tanıttı. Telefon HTC’nin daha önceden tanıttığı One M9 kadar güçlü özellikler sunmuyor ancak, orta seviyenin biraz üzerinde konumlanıyor.

HTC One A9, gücünü Qualcomm’un Snapdragon 617 işlemcisinden alıyor. Piyasaya 16 ve 32 GB’lık depolama alanı ile birlikte sunulacak olan HTC’nin yeni akıllı telefonu, bu seçeneklere göre RAM miktarı da değişiyor. 16 GB’lık modeller 2 GB RAM ile gelirken, 32 GB’lık modellerde 3 GB RAM bulunacak. Bu arada HTC’nin yeni akıllı telefonu One A9’da diğer telefonlarda son zamanlarda kullanılmayan ve unutulmaya yüz tutan microSD kart desteği de bulunuyor ve telefon, 2 TB’a kadar yükseltilebilen bellek kartlarına destek veriyor.

Telefonda 5 inç büyüklüğünde, Gorilla Glass 4 ile korunan bir ekrana yer verilmiş. Ekranın sunduğu çözünürlük ise Full HD olarak belirlenmiş.

Telefonun ana kamerası, 13 megapiksel çözünürlüğe sahip. HTC’nin son amiral gemisi olan One M9’un 21 megapiksel kamerasına göre önemli bir düşüş söz konusu olduğunu dile getirebiliriz. Ancak bu kez HTC, kameraya RAW desteği de getirmiş. Çift tonlu LED flaş da, kameranın yanında kendine yer buluyor.

HTC One A9

HTC One A9’un batarya performansı, 2.150 mAH kapasite ile desteklenmiş. 2.840 mAH’lık M9’a göre burada da önemli anlamda bir gerileme söz konusu. Ancak HTC, Snapdragon 617 sayesinde pil ömrünün daha iyi olacağını etkinlikte katılımcılara aktarda. HTC bu anlamda herhangi bir kayıp yaşanmayacağını iddia ediyor. Cihazla birlikte güvenlik anlamında son günlerde görmeye alışkın olduğumuz bir parmak okuyucusu da geliyor. Ve bu HTC’nin yeni cihazını daha güvenli hale getiriyor.

HTC One A9’un en önemli özelliklerinden biri, kuşkusuz kutusundan Android 6.0 Marshmallow ile çıkacak olması. Her ne kadar LG de G4 için Android 6.0 güncellemesini dağıtmaya başlasa da, G4 kutudan Lollipop ile çıkıyordu. A9, Nexus telefonları bir kenara koyarsak, kutudan Marsmallow ile çıkan ilk telefon olacak.

HTC, One A9’un piyasaya çıkış tarihi olarak Kasım ayını işaret ediyor. HTC’nin yeni akıllı telefonunun satış fiyatının ise ne kadar olacağı henüz açıklanmadı. Cihaz ülkemize ne zaman ve hangi fiyat etiketleri ile birlikte gelecek bu gibi sorular ilerleyen günlerde netlik kazanacak.

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0