Huawei GR5 [İnceleme]

-

Xiaomi 12 Pro İnceleme

Xiaomi 12 Pro, olağanüstü yüksek performans ve şarj hızları için bol miktarda ham güç barındırıyor, ancak pil ve kamera...

Huawei GR5 ülkemizde Vodafone Türkiye ortaklığı ile satılıyor. Bir çok ülkede Honor 5X adıyla satılan bu telefon, ticari sebeplerden ötürü bazı ülkelerde Huawei GR5 adıyla satılıyor. Ülkemizde de Türk Telekom’un Honor 7’yi satmasından dolayı Vodafone bir alt modeli satıyormuş izlenimi vermemek adına GR5 ismini tercih ediyor.

Huawei GR5 metal tasarımı, parmak izi okuyucusu ve Snapdragon 616 işlemcisiyle dikkat çekiyor.

Tasarım

Huawei GR5, tasarım özellikleriyle öne çıkan bir telefon. Özellikle de kendi fiyat segmentindeki telefonlar ile karşılaştırdığımızda Huawei GR5, bir çok rakibinin önüne geçmeyi başarıyor. Huawei GR5’in tasarımı hem şık hem ergonomik hem de kaliteli materyalden oluşuyor.huawei gr5 inceleme ön

Telefonun ön kısmı tamamen cam malzemeden üretilirken kasa çerçevesinde ve arka kapakta alüminyum-metal karışımı malzeme kullanılıyor. Kullanılan materyaller oldukça kaliteli. Telefonu elimize aldığımız andan itibaren telefon bizi etkilemeyi başarıyor.

Telefonun ölçülerine baktığımızda ise 151.3 x 76.3 x 8.2 mm boyutlarını ve 158 gram ağırlığa sahip olduğunu görüyoruz. Telefonun boyutları tek elle kullanıma uygun ve ağırlık ideal seviyede.

Cihazın ön kısmı tamamen cam malzemeden üretilirken 5.5 inç boyutunda bir ekran bizleri karşılıyor. Ekranın altında Huawei logosu yer alıyor. Bu bölümde herhangi bir buton yer almıyor.

Ekran çerçeve oranı %72.24. Ekran kapalı iken ince çerçeveler çok hoş gözükse de ekranı açtığımız zaman fark ediyoruz ki ekranı çerçeveleyen siyah ince bir şerit var. Siyah şerit, görünüme negatif etki yaratıyor. Huawei GR5’in en büyük rakibi GM 5 Plus‘da da bu şeritlerin kullanıldığını görmüştük. Siyah şeritleri de çerçeveye dahil ettiğimizde yine de ekran çerçeve oranı iyi bir seviyede oluyor.huawei gr5 inceleme arka

Telefonun arka bölümünde ise parmak izi okuyucu, arka kamera, led flaş ve Huawei logosu yer alıyor. Huawei Honor 5X adı ile satılan telefonların arka bölümde Huawei logosu yerine Honor yazısı yer alıyordu. Arka bölümün büyük bir bölümü fırçalanmış görünüme sahip alüminyum malzemeden üretilirken telefon antenlerinin bulunduğu alt ve üst kısımda plastik malzeme kullanılıyor. Arka bölümün tasarımı oldukça etkileyici duruyor. Olumsuz olarak arka kapak çıkarılabilir yapıya sahip değil. Ve arka kameranın çıkıntılı yapısından dolayı telefonu düz bir zemine koyup kullanmaya çalışınca telefon adeta dans ediyor.

Güç butonu ve ses açma-kapama butonu Huawei GR5’in sağ kenarında yer alıyor. Tuşlara erişim kolay ve basma hissi kuvvetli. Sol kenarda ise MicroSD kart girişi ile sim kart girişi yer alıyor.huawei gr5 inceleme alt

Telefonun alt köşesinde ise hoparlör çıkışı, ahize ve microUSB girişi yer alıyor. Hoparlör ızgaralarının tasarımı Huawei Mate 8’i andırıyor. Telefonun üst köşesine ise kulaklık girişi ile gürültü engelleyici mikrofon yerleştirilmiş.

Alüminyum kasasından dolayı Huawei GR5 çizilmelere ve bükülmelere karşı dayanıksız bir telefon. Telefonun arka bölümü anahtar ile kolayca çizilebiliyor. Ekranda Gorilla Glass 4 koruması olmasından dolayı ekran daha dayanıklı. Yine de Huawei GR5 plastik telefonlara karşı  daha dayanıklı duruyor.huawei gr5 inceleme tasarım

Huawei GR5 tasarımsal anlamda oldukça göze hoş görünüyor, uzaktan bakıldığında dikkat çekiyor ve elde tutuş hissi olarak kullanıcısına zevk veriyor. Eğer tasarım sizin için önemli bir kriter ise Huawei GR5’i listenizin üst sırasına eklemelisiniz.

Ekran

Huawei GR5; 1920 x 1080 piksel çözünürlüğünde, 5.5 inç boyutunda, IPS LCD panel ekrana sahip. Ekranın piksel yoğunluk değeri 401ppi. Artık bu fiyat aralığındaki telefonların neredeyse tamamı 1080p çözünürlüğe ve IPS panele sahip.

Huawei GR5’in sunduğu ekran kalitesi rakiplerinden pek de farklı değil. Parlaklık seviyesi, görüş açıları, görüntünün keskinliği ve kontrast oranı bakımından beklenileni vermeyi başarıyor.huawei gr5 inceleme ekran

Ekran Gorilla Glass 4 ile korunuyor. Çizilmelere ve kırılmalara karşı ekstra direnç gösterebiliyor. Telefon, kutu içeriğinden ekran koruyucusu uygulanmış bir şekilde çıkıyor. Dilerseniz ekran koruyucuyu kullanabilir veya çıkarabilirsiniz.

Kamera

Kamera özelliklerine baktığımızda ise ana kamera olarak 13 MP çözünürlüğünde, f/2.0 diyafram açıklığına sahip, 28mm sensör büyüklüğünde bir kameraya yer veriliyor. Kamera sensörü olarak Sony IMX214 kullanılıyor.

Arka kamera beklediğimden daha iyi sonuçlar verdi. Düşük ışıkta başarılı, netleme hızı yeterli ve renklerin doğruluğu iyi seviyede. Tabii ki bir amiral gemisi performansı beklememek lazım. Ama kendi fiyatındaki rakipleri ile kıyaslarsak oldukça memnun kaldığımı söylemeliyim.

Ön kamera 5 MP çözünürlüğe F/2.4 diyafram açıklığına sahip. 1080p video kaydı ve 88 derece geniş açılı çekim yapabiliyor. Ön kamera, arka kamera kadar etkileyici değil belki ama selfieler için olumlu sonuçlar verebiliyor. Ön kameradan bekletiniz çok yüksek değilse sizi memnun edecektir.huawei gr5 inceleme kamera

Kamera arayüzünün alışılageldik Huawei arayüzü olduğunu görüyoruz. Çekim modları olarak yüz güzelleştirici, seçmeli odak, ağır çekim, damgalı çekim, panorama, yemek modu ve sesli fotoğraf modları bulunuyor.

Özetle Huawei GR5’in kamerasından memnun kaldığımı  söyleyebilirim. Daha iyileri var mı? Evet var. Örneğin LG G3, ön kamera için GM5 Plus, bu telefonun abisi TT Honor 7 gibi telefonların kamera performansı Huawei GR5’ten daha iyi. Ama Huawei GR5, kendi fiyat segmentindeki rakiplerinin büyük çoğunluğundan daha iyi bir kameraya sahip.

Performans

Huawei GR5 gücünü Snapdragon 616 işlemcisinden alıyor. Snapdragon 616, s615’e göre daha yüksek frekanslarda çalışıyor. Ama kullanım esnasında iki işlemci arasındaki farkı hissetmek pek mümkün değil. İşlemciye Adreno 405 grafik işlemcisi ve 2 GB RAM eşlik ediyor.

Snapdragon 615 işlemcisi günümüz teknolojisi için yeterli gücü sunabiliyor. Fakat 1080p bir telefonda Adreno 405 GPU’sunun yetersiz kaldığı durumlar oluyor. Yüksek grafikli oyunları açmakta bir sorun olmuyor belki ama grafik ayarlarını arttırdığımız zaman takılmalar meydana geliyor. Örneğin GTA:San Andreas’da bu takılmaları daha çok hissediyoruz. Yoğun grafikli oyunlar haricinde Adreno 405 grafik işlemcisi sorunsuz bir şekilde çalışıyor.

Telefonu yoğun kullandıktan sonra ısınmanın biraz fazla olduğunu gözlemledik. Metal kasanın etkisi ile ısıyı direk hissediyor olmamızın da bir dezavantajı var.huawei gr5 inceleme arayüz

Telefonun arayüzünde Huawei’ye özgü arayüz olan Emotion UI 3.1 kullanılıyor. Arayüz bir çok kişiselleştirme seçeneği ve yazılımsal kolaylıklar içeriyor. Telefonun arayüzünde o kadar çok özelleştirmelere gidilmiş ki standart Android arayüzü ile benzerliğin olduğu bir alan bulmak oldukça zor. Özelleştirmelerin fazla olmasının avantajları olduğu gibi dezavantajları da var. Örneğin arayüzde zaman zaman takılmalar ve kilitlenmeler yaşanabiliyor. Stabilite konusunda Emotion UI 3.1’in sıkıntıları var.

Telefonda Vodafone’un uygulamaları ön yüklü olarak geliyor. Ne kadar güzeldir ki bu uygulamaları silebiliyoruz.

Android sürümü olarak Android 5.1.1 sürümü ön yüklü geliyor. Huawei tarafından yapılan resmi açıklamalara göre bu telefon Marshmallow güncellemesini alacak ama ne zaman alacağı belli değil.

Huawei GR5 performans anlamında güçlü bir telefon. GM5 Plus’a göre RAM ve yazılım konusunda geri kalsa da diğer konularda aynı performansı verecektir. Bu fiyattaki öne çıkan telefonların tamamında Snapdragon 615 işlemcisi kullanılıyor. Huawei GR5’in sunduğu performans da o telefonlar ile aynı seviyede.

Batarya

Çıkarılamayan 3000 mAh büyüklüğündeki batarya, Huawei GR5’e güç veriyor. Ekran büyüklüğü ve Snapdragon 615 işlemcisinin etkisi ile batarya 1 günü rahatlıkla çıkarabiliyor. Hatta bu 1 günde telefonu dolu dolu kullandık diyebilirim.huawei gr5 inceleme arka çapraz

Telefonun 3 farklı güç tasarruf modu bulunuyor. Bu modlardan birisi olan ultra güç tasarruf modunda telefonun akıllı özellikleri kısıtlanıyor ve daha uzun kullanım süresi elde edilebiliyor. Ultra güç tasarrufunda telefon adeta 3310’a dönüyor diyebilirim. Bunun yanında kullanmadığınız uygulamaları güç tasarrufu moduna alabilir ve arkaplanda daha az çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Bataryanın hızlı şarj desteği bulunmuyor. Kutu içeriğinden çıkan adaptör 1A gücünde çalışıyor. Bu nedenle telefonun şarjının tamamen dolması uzun sürüyor. 2A gücünde çalışan bir adaptör satın alarak kısmen de olsa şarj olma hızını arttırabilirsiniz.

Son Olarak

Telefonun parmak izi okuyucusundan da bahsetmek gerekiyor. Bu fiyattaki telefonlarda parmak izi okuyucusunu pek görmüyoruz. Huawei GR5 bu konuda önemli bir avantaja sahip. Telefonun arka bölümüne yerleştirilen parmak izi okuyucusu tek kademe çalışıyor. Yani çalışması için butona basmanız gerekmiyor. Sadece parmağımızı okutmak yeterli oluyor. Sensör oldukça hızlı ve doğru bir şekilde çalışıyor. Parmağı 360 derece okuyabilme yetisine de sahip. Bir Galaxy S7 Edge ve iPhone 6S kadar olmasa da parmak izi bulunan diğer telefonlar ile kıyasladığımızda Huawei GR5’in parmak izi sensörünün tatmin edici seviyede olduğunu söyleyebilirim.huawei gr5 inceleme parmak izi okuyucu

Telefonun kutu içeriğinden bahsetmemiştim ama kısaca beğenmediğim yanını söylemek istiyorum. Telefonla beraber gelen kulaklık maalesef kötü. Eğer müzik dinleyecek veya film izleyecekseniz bu kulaklık işinizi görmeyecektir.

Bağlantı özelliklerine baktığımızda NFC ve 5 GHz Wi-fi desteğinin bulunmadığını görüyoruz. 4.5G modem olarak Cat 4 tipi modeme yer veriliyor. Bu modem ile 150 Mbps’e kadar download hızına erişebilirsiniz.

Renk seçeneği olarak Altın, Siyah ve Gümüş rengi bulunuyor.

Depolama alanı olarak sadece 16 GB seçeneği bulunuyor. Dilerseniz telefonun hafızasını 128 GB’a kadar microSD kart ile arttırabilirsiniz.

Huawei GR5 ülkemizde 999 TL’ye satılıyor.

Cepkolik Telefon Karşılaştırma Aracı

-- Reklam --

İnceleme yap

Batarya Ömrü
Ekran
Kamera
Performans
Tasarım

Kullanıcı İncelemeleri (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok.
Youtube kanalımıza abone ol! Mi Band 6 ya da Steelseries Rival 3 senin olsun.
Selin Polat
Selin Polathttps://www.cepkolik.com
Boğaziçi Üniversitesi'ni bitirdikten sonra kendimi teknolojiye verdim ve her türlü teknolojik ürünler ile ilgilendim. 1 Nisan itibari ile de Cepkolik.com ekibinde yer aldım. Ekibimizle birlikte teknoloji ile ilgili en güncel haberleri ve incelemeleri sizlere tüm detayları ile birlikte ulaştırmayı hedefliyoruz

2 Yorum

  1. Elinize sağlık güzel inceleme olmuş, Huawei cihazları çok kaliteli, bu cihazda nfc olmaması kötü, işlemci çok iyi, parmak okuyucu önde yapsalar daha hoş olurdu, ekrandaki siyah çerçeve çokta göze batmıyor , bence arayüz çok iyi, hızlı ve stabil, yuzlerce tema destegi de mevcut, cihazda tam premium havası var gm5 plus yanında sönük kalır, tek sıkıntısı dediğiniz gibi güncelleme, iki yada üçten fazla güncelleme almaz

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi buraya giriniz