Huawei ve Oppo çapraz lisans anlaşmasını duyurdu

Kısa bir basın açıklamasında Huawei ve Oppo yeni çapraz lisans anlaşmasını duyurdu. Patentler, 5G, Wi-Fi ve ses/video codec’leri gibi teknolojileri içeriyor.

Duyuru ayrıntılara girmediğinden, Huawei’nin bağlantı teknik bilgisi sağladığı, Oppo’nun ise Huawei’ye ses ve video ile ilgili patentler sağlayacağı varsayılabilir. Bazılarınızın bildiği gibi Oppo, yüksek kaliteli ses ve video tüketici elektroniği alanında uzun bir geçmişe sahiptir.

Açıklama, bunun her iki şirket için de bir kazan-kazan durumu olduğunu ve aynı fikirde olduğumuzu söylüyor. ABD yaptırımları nedeniyle Huawei köşeye sıkıştı, bu nedenle Oppo ile yapılacak bir çapraz lisans anlaşması, bazı 5G teknolojilerinin Çin dışında ürün satan bir şirket tarafından nihayetinde kullanılmasını sağlayabilir. Bu işbirliğinin gerçek boyutunu ancak zaman gösterecek.

Markalardan yapılan açıklamalar şöyle;

Huawei’nin Fikri Mülkiyet Departmanı Başkanı Alan Fan, “20 yılı aşkın süredir devam eden inovasyonun ardından Huawei, küresel pazarda 5G, Wi-Fi ve ses/video codec’leri gibi alanlarda çok sayıda yüksek değerli patent portföyü geliştirdi” dedi. “OPPO ile bir çapraz lisanslama anlaşmasına vardığımız için çok mutluyuz. Şirketler arasında fikri mülkiyet değerinin karşılıklı olarak tanınması, yüksek değer standartlarında olumlu bir inovasyon ve araştırma döngüsünü teşvik etmeye yönelik büyük bir adımdır: yatırım yapmak, yatırımdan getiri elde etmek, ve ardından yeniden yatırım yapmak. Bu, sektörümüzün yenilik yapmaya devam etmesini ve tüketicilere daha rekabetçi ürün ve hizmetler sunmasını sağlayacaktır.”

Adler Feng, “Huawei ile patent çapraz lisans anlaşmasına girmekten çok memnunuz. Bu, iki şirketin birbirinin fikri mülkiyetinin değerini bildiğini ve bunlara büyük saygı duyduğunu açıkça gösteriyor. Bu, her iki taraf için de bir kazan-kazan anlaşması” dedi. OPPO’nun Baş Fikri Mülkiyet Sorumlusu. “Her zaman olduğu gibi, fikri mülkiyet lisanslarının dostane müzakerelerle çözülebildiği ve her şirketin patent değerine büyük saygı duyulan sürdürülebilir, sağlıklı bir fikri mülkiyet ekosisteminin kurulmasını savunacağız.”

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0