Hz. Muhammed’e Hakaretlerin Önüne Geçildi

Sosyal medyada türlü türlü görüşleri hayat biçimi haline getirmiş insanlar mevcut olduğundan, diğer dini, kültürel ve siyasi düşünceleri barındıran insanlara yönelik saldırıları gözlemleyebilmemiz de mümkün bir hal alıyor. Her türden insanın yer edindiği sosyal medyada, bu tarz bir işlem sonucunda, zaman zaman sanal polemiklere de rastlanabiliniyor; ve yapılan durum güncellemesinin altında yorum kavgası yapılabiliniyordu. Sürekli didişme ve hakaret içeren söylemlerde bulunma konusunda insanlar adeta birbiriyle yarışıyordu.

Facebook’ta Yeni Erişim Engeli

Son olarak Hz. Muhammed aleyhine yapılan yorumlar ve hakaret içeren söylemleri konu alan Ankara Gölbaşı Sulh Ceza Nöbetçi Hakimliği bu konu hakkında tavrını net bir biçimde ortaya koyarak, sosyal medya sitelerinde bulunan bu tarz sayfaların engellenmesi yönünde karara vardı. İlk önce BTK’ya gereken başvurular yapılarak, Hz. Muhammed’e yönelik olumsuz söylemlerin önüne geçilmesi noktasında ilk adım atıldı.

Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu’nun başvurusu üzerine açılan davada, Facebook’ta yer edinen bu tarz sayfaların kaldırılması yönünde karar alınarak, en kısa sürede faaliyete geçileceği yönünde açıklama yapıldı. Facebook, bu kararı uygulamayıp hayata geçirmediği takdirde, söz konusu sosyal medya sitesine erişimin engellenmesi durumunun da ortaya çıkabileceği konuşuluyor.

Aynı durum daha önce Twitter ve YouTube’da da söz konusu haline gelmiş, erişim engellemeleri söz konusu olarak bu bağlamda, internet kullanıcılarının tepkilerini almasına sebep olmuştu. Bu konu da dünya basınında yer tutarak, belli bir süre gündemde yer tutmuştu

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0