İlk Windows 30 yaşında

Microsoft’un yaptı ilk işletim sistemi Windows 1.0 tam 30 yaşında işte ilk Windows ve öyküsü.

Bilgisayarlarda devrimi başlatan ilk Windows’un MS-DOS’un ardından gelen ilk sürümü, 20 Kasım 1985‘te kullanılmaya sunulmuştu. Microsoft’un bugün son olarak yayınlanan Windows 10 işletim sistemi oldukça gelişmiş. 30 yıl önce kullanıma sunulan Windows 1‘e hiç benzemese de kaydırma çubuğu, açılır menüler, simgeler, iletişim kutuları ve Not Defteri gibi uygulamalar halen orijinal halini baz aldığı gözle görülüyor.

Windows 1.0 yalnızca grafiksel arayüzüyle değil, bilgisayar kültürümüzün vazgeçilmez öğesi olan  verdiği önemle de öne çıkmıştı. MS-DOS’ta yalnızca komut yazabilirken 1.0 versiyonda fareyi istediğiniz yere sürükleyip, ekrandaki öğelere tıklayabiliyordunuz. 1985’te bir çift diskete sığan 1.0 versiyonunu çalıştırabilmek için 256KB belleğe ve bir grafik kartızın olması yetiyordu.

Apple, bu sırada fare tabanlı arayüzlerde daha ilerideydi ancak yazılım ve donanımı bir araya getirmeye odaklanıyordu. Microsoft ise IBM PC‘ler için düşük maliyetli PC DOS işletim sistemini çoktan ortaya çıkarmış, böylece kendisini bir yazılım firması olmayı planlamıştı.

ilk-windows-30-yasinda

Apple‘ın Mac ve türevleibda ki bilgisayar kampanyalarına rağmen Windows, 30 sene boyunca bilgisayarlar üzerinde hakimiyetini sağlamış ve Windows 10 ile birlikte geldiği noktada artık zirvede olduğunu herkese kanıtlamış durumda. Teknolojinin bugünlerde mobil cihazlara yani akıllı telefon ve tabletlere yönelmesiyle birlikte Microsoft’ta bu pazarlara yönelik ürünlerini sunmuş durumda. Ancak pek başarılı olduğunu söyleyemeyiz.

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0