iOS 10 RAW Desteğiyle Geliyor!

iOS 10 sürümü büyüklü küçüklü birçok yeniliği içerisinde bulunduruyor. Bunlardan biri de RAW fotoğraf düzenleme özelliği olarak karşımızda.

Apple bugüne kadarki en kapsamlı iOS sürümü olarak adlandırdığı iOS 10’un tanıtımını gerçekleştirdi. Tasarım tarafında aham şaham bir yenilik getirmeyen yeni iOS sürümü, daha çok sistem altyapısına ve alt kategorilere hitap ediyor.

RAW fotoğraf düzenleme

iOS 10 sürümüyle beraber gelen özelliklerden biri de RAW fotoğraf düzenleme yeteneği olacak. RAW desteğinden kısaca bahsedecek olursak; dijital fotoğraf makinelerinde sensörün üzerine gelen görüntü, işlemci tarafından sayısal verilere dönüştürülüyor ve karşımıza fotoğraf çıkıyor.

Bu görüntüler genellikle JPEG biçiminde kaydedilir. RAW formatındaysa görüntü herhangi bir işleme uğramaz ve sayısal veriler direkt belleğe yazılarak fotoğraf sade bir biçimde kaydedilir.

iOS 10 RAW Desteğiyle Geliyor!

RAW formatında çekilen fotoğraflar görüntüdeki gürültünün azalmasını sağlıyor ve çok daha iyi bir beyaz dengesi sunuyor. Çekim sonrasında kullanıcıların fotoğraf üzerinde daha fazla düzenleme yapılmasına izin veren RAW formatı daha çok standartın üzerindeki kullanıcılara hitap ediyor.

Hangi modellerde RAW desteği olacak?

RAW desteğinin sadece iPhone SE, iPhone 6s, iPhone 6s Plus ve iPad Pro modellerinde olması bekleniyor.

Cepkolik
Logo
Register New Account
Ürünleri karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0