Ana SayfaIOS HaberleriiOS 9 ve El Capitan için halka açık beta programı başladı

iOS 9 ve El Capitan için halka açık beta programı başladı

-

Bilindiği gibi haziran ayı başındaki WWDC’de duyurulan iOS 9 ve El Capitan’ı kullanmak için hala sonbaharı beklememiz gerekiyor olsa da, Apple’ın kullanıcılara açık “beta programı” hayata geçti. Yani programa kaydolarak iOS 9 ve El Capitan’ı iPhone, iPad veya Mac’lerimize ücretsiz yüklemek mümkün. Evet yanlış okumadınız daha önceden bunlara sahip olabilmek için geliştirici statüsünde olmanız gerekiyordu. Şimdi ise bu sistem kalktı ve kullanıcılar da bu betaları deneme hakkına sahip. Ama öncesinde birkaç şeyi iyi bilmemiz gerekiyor

Peki Nedir Bu Açık Beta?

Kullanıcılar bilir yazılım dünyasında “Beta” demek “hala devam eden bir çalışma var” demektir. Yani henüz bitmiş, sorunsuz, bir sorun olmayacağının garantisi verilmiş bir işletim sistemi değil iOS 9 ve El Capitan. Bu sebeple yüklemeden önce 2 hatta 3 defa düşünmemiz gerekiyor. Çünkü bu sürümde pek çok “bug” yani hata olabilir bunlara sabretmeniz gerekebilir. Aynı şekilde batarya performansınız ciddi bir çöküşte olabilir. Apple bunların verisini sizden alarak bir sonra ki betalarda bu hataları düzeltecektir. Sırf Apple değil her şirket betalarda bunu yapar.

ios-9-ve-el-capitan-icin-halka-acik-beta-programi-basladi

iOS 9 ve El Capitan’ın Beta Programı, onları denememiz, test etmemiz ve Apple’a raporlamamız için kullanıcılara ücretsiz sunuluyor. Apple’ın kendi geliştirdiği geri bildirim aracı sayesinde Apple bizde geri bildirimleri toplayacak. Böylece final sürüm çıkmadan önce kullanıcılar da her iki işletim sisteminin de geliştirilmesine katkıda bulunmuş olacak.

ios-9-ve-el-capitan-icin-halka-acik-beta-programi-basladi (1)

iOS 9 veya El Capitan gerçekten yüklemeli miyim?

Tavsiyemiz ise kesinlikle yüklenmemesi yönünde. Günlük işlerimizde kullandığımız, içerisinde önemli veriler olan bir iPhone, iPad veya Mac’e beta sürümü asla yüklememeliyiz. Veri kaybının bile yaşanabileceği sorunlar yaşama ihtimalimiz olduğu bu durumu gerçekleştirmek için ciddi ciddi düşünmemiz gerekiyor.

ios-9-ve-el-capitan-icin-halka-acik-beta-programi-basladi

Ayrıca iCloud ve diğer senkronizasyon uygulamalarını kullanmadan önce 2 defa düşünmeliyiz. Sonuçta beta bir işletim sistemi kullanıyoruz. Kim verilerinin başına bir şey gelsin ister ki?

ios-9-ve-el-capitan-icin-halka-acik-beta-programi-basladi

Beta bir işletim sistemi kullandığı için elbette batarya performansında da ciddi düşüşler yaşama ihtimalimiz var. Bu sebeple beta sürümü yükleyip “pil ömrü düşük” diye şikayet etmemeliyiz. Final sürüme kadar bu konuda bir beklenti içine girmemekte bir fayda var.

Sistem özellikleriniz beta sürüm için yeterli olsa bile beta sürecinde iyi bir performans beklemeyin. Beta sürümlerde hiç bir şeyin garantisinin olmadığını en baştan söylemiştik zaten. Performans da bunların arasında ne yazık ki.

ios-9-ve-el-capitan-icin-halka-acik-beta-programi-basladi

Hem iOS 9’un hem de El Capitan’ın betasını yükledikten sonra Apple’ın birkaç haftada bir yayınladığı güncellemeleri daima yakından takip etmeli ve gecikmeden yüklemeliyiz. Böylece hem yeni özelliklere sahip olabilecek, hem de bilinen hataların çözüldüğü sürümleri güncel olarak takip etmiş olacağız.

Apple Açık Beta Programına Nerden Kayıt Olunur?

Bu kadar betalar hakkında bilgi ve uyarıdan sonra artık karar size kalmış. iOS 9 ve El Capitan’ın beta sürümlerini yüklemek isterseniz Apple’ın Beta Programı sayfasına giderek kayıt olabilir ve bu beta işletim sistemlerini yükleyebilirsiniz.

ios-9-ve-el-capitan-icin-halka-acik-beta-programi-basladi

Bizler sistemi test amaçlı yükleyip size yeniliklerini aktarıyoruz. Ama yine de yüklemek isterseniz  linke  tıklayarak beta programına dahil olabilirsiniz.

Teknolojik ürünleri incelediğimiz kanalımıza abone olarak bizlere destek olabilirsiniz

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu girin!
Please enter your name here